Napoleonka z ciasta francuskiego
- Ciasto francuskie (350 g)
- Mleko 3,2% - 2 szklanki (500 ml)
- Mąka pszenna typ 500 - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
- Mąka ziemniaczana - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
- Cukier wanilinowy (16 g)
- Cukier puder - 4 płaskie łyżki stołowe (40 g)
- Żółtko jajka (2 szt.)
- Masło - 1 kostka (200 g)
Przepis na napoleonkę z ciasta francuskiego krok po kroku
Piekarnik nagrzej do 200°C.
Ciasto francuskie wyciągnij z lodówki, rozwiń je i przekrój na dwie równe części.
Każdą z części ciasta francuskiego ułóż na dużej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Ciasto podziurkuj przy pomocy widelca w kilku miejscach, wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz przez 15 minut.
Upieczone ciasto francuskie wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystudzenia.
W połowie szklanki mleka wymieszaj dokładnie przy pomocy rózgi mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną, cukier wanilinowy, cukier puder oraz żółtka.
Pozostałe mleko wlej do garnka i zagotuj.
Do gotującego się mleka dodaj mieszankę mleka i mąki energicznie mieszając w garnku z gotującym się mlekiem.
Budyń ponownie zagotuj, zestaw z ognia i pozostaw do przestudzenia.
Masło ubij przy pomocy miksera na puszystą masę. Następnie zmniejsz obroty miksera i cały czas ubijając masę, dodaj do niej budyń. Składniki miksuj do uzyskania gładkiego kremu.
Cały krem wyłóż na jednym placku, wyrównaj i przykryj drugim plackiem.
Ciasto wstaw na minimum godzinę do lodówki.
Przed podaniem ciasto pokój na porcje i posyp cukrem pudrem.
-
Ciasto krówkowe
-
3 bit bez pieczenia
-
Ciasto kinder bueno
-
Tort pavlova
-
Ciasto ze słonecznikiem
-
Chatka baby jagi
-
Banoffee
-
Ciasto "wiśniowy puszek z kajmakiem"
-
Słonecznikowiec
-
Ciasto rafaello na biszkopcie
-
Ciasto zielony mech
-
Ciasto ambasador
-
Ciasto czekoladowe z kremem
-
Boża krówka
-
Ciasto filadelfia
-
Szarlotka królewska
-
Ciasto fale dunaju
-
Ciasto marysieńka
-
Ciasto z kremem
Więcej informacji na temat napoleonki z ciasta francuskiego
Napoleonka z ciasta francuskiego to doskonała propozycja na pyszny wypiek, który warto podać podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi. Ciasto świetnie sprawdzi się jako dodatek do kawy lub herbaty. Sprawdzony przepis na napoleonkę z ciasta francuskiego jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania ciasta potrzebne będą następujące produkty spożywcze: ciasto francuskie, mleko, maka pszenna, mąka ziemniaczana, cukier wanilinowy, cukier puder, żółtko jaja oraz masło.
A jak zrobić napoleonkę z ciasta francuskiego? Piekarnik nagrzej do 200°C. Ciasto francuskie wyciągnij z lodówki, rozwiń je i przekrój na dwie równe części. Ciasto ułóż na dużej blaszce do pieczenia, podziurkuj je, wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz przez 15 minut. Upieczone ciasto francuskie wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystudzenia. Z pozostałych produktów (poza masłem) ugotuj budyń. Masło ubij przy pomocy miksera na puszystą masę. Następnie zmniejsz obroty miksera i cały czas ubijając masę, dodaj do niej budyń. Składniki miksuj do uzyskania gładkiego kremu. Cały krem wyłóż na jednym placku, wyrównaj i przykryj drugim plackiem. Ciasto wstaw do lodówki, aby masa budyniowa stężała. Przed podaniem ciasto pokój na porcje i posyp cukrem pudrem.
Ciasto francuskie składa się z dwóch rodzajów ciast - podstawowego oraz maślanego. Ciasto podstawowe produkowane jest na bazie mąki pszennej, jajek, soli oraz kwasów organicznych. Ciasto maślane wytwarza się natomiast z masła oraz mąki. Ciasto podstawowe oraz ciasto maślane powinno tworzyć kopertę. Ciasto francuskie można mrozić, jednak podczas procesu rozmrażania powinno znajdować się w lodówce.
Podsumowując pyszne ciasto francuskie z kremem budyniowym stanowi doskonałą propozycję na dodatek do kawy i herbaty. Ciasto jest dobre do spożycia po kilku godzinach. Produkty spożywcze niezbędne do wykonania ciasta dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach. Napoleonkę z ciasta francuskiego możesz przygotować jako wypiek świąteczny.
Alergeny w napoleonce z ciasta francuskiego
Lista alergenów dla napoleonki z ciasta francuskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Ciasto francuskie
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
- Masło
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze napoleonki z ciasta francuskiego
Napoleonka z ciasta francuskiego to doskonała propozycja na smaczny dodatek do kawy lub herbaty. Ciasto zawiera sporo cukrów prostych, dlatego w diecie powinny uważać na niego osoby zmagające się z cukrzycą oraz insulinoopornością.
Energia i białka
(110g)
Węglowodany
(110g)
Tłuszcze
(110g)
Witaminy
(110g)
Składniki mineralne
(110g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.