Nalewka z sosny

Opublikowano: 23.04.2023 r., 20:51 | Autor: Oliwia Gawron
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Butelka nalewki z sosny
Nalewka z sosny
Nalewka z sosny sprawdzi się idealnie jako wieczorny trunek nie tylko w jesienne wieczory, dlatego koniecznie poznaj mój domowy przepis na nalewkę z sosny.
Przygotowanie 20 min
61 kcal
Kcal w porcji
50 g
Wielkość porcji
40
Indeks glikemiczny
Przepis wegański
Składniki dla 50 porcji
  • Pędy sosny (1000 g)
  • Spirytus (1000 ml)
  • Cytryna - 2 sztuki (100 g)
  • Miód - 1/2 szklanki (125 g)
Liczba porcji:

Przepis na nalewkę z sosny krok po kroku

Dodatkowo przygotuj 1 l wody, wymieszaj ze spirytusem.

Pędy sosny umyj i potnij, włóż do słoika.

Całość zalej wodą ze spirytusem i odstaw na 4 tygodnie.

Dodaj miód i cytrynę, odstaw całość na 7 dni.

Zlej powstały syrop i odstaw na 4 miesiące.

Jak oceniasz przepis na nalewkę z sosny
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 91,3% osób

Więcej informacji na temat nalewki z sosny

Najlepsza nalewka z sosny to ta przygotowana w domowych warunkach, będzie to idealny rozgrzewający trunek na sezon jesienno – zimowy. Nalewki możemy przygotowywać przez cały rok z różnych owoców, ale też z innych darów lasu jak pędy sosny. Jesień to najlepszy okres, kiedy należy się nimi delektować. Wtedy możemy korzystać z właściwości tych wspaniałych owoców i darów lasu.

Mój dzisiejszy przepis na nalewkę z sosny jest banalnie prosty.

W celu jej wykonania koniecznie zaopatrz się w takie składniki jak pędy sosny, spirytus, cytryna oraz miód.

Pamiętaj, aby korzystać z miodu dobrej jakości, powinien być on przechowywany w szklanym słoiku. Prawdziwy miód poznasz po tym, że ulega krystalizacji, czyli tworzą się charakterystyczne grudki. Miód, który zawsze jest idealnie leisty, może być po prostu sztuczny, warto dołożyć kilka złotych i postawić na prawdziwy miód, dobrej jakości.

Przygotowanie nalewki to co prawda łatwa sprawa, ale wymaga dużo cierpliwości. Już w pierwszym etapie, jakim jest oczyszczanie owoców, musisz uzbroić się w cierpliwość.

Zatem, jak przygotować domową nalewkę z pędów sosny?

Dodatkowo przygotuj 1 l wody, wymieszaj ze spirytusem. Pędy sosny umyj i potnij, włóż do słoika. Całość zalej wodą ze spirytusem i odstaw na 4 tygodnie. Dodaj miód i cytrynę, odstaw całość na 7 dni. Zlej powstały syrop i odstaw na 4 miesiące. Sam widzisz, że samo przygotowanie trunku nie jest trudne, wymaga tylko odrobiny cierpliwości i czasu.

Moja nalewka powstała na spirytusie, smaczna będzie też na wódce. Możesz również postawić na mix tych dwóch alkoholi. Sprawdzi się tutaj połączenie spirytusu 99,5% i wódki, w momencie ich połączenia procenty wyjściowe nalewki będą oscylowały w granicy 60-65% wiec, tak czy inaczej, będzie to napój wysoko procentowy.

Sam etap przygotowania to stosunkowo szybka sprawa. Po nim jednak należy cierpliwie czekać, aż owoce przejdą alkoholem, co może potrwać do 6 tygodni. Później znów musisz poświecić trochę uwagi przyszłej nalewce i zasypać ją cukrem, tak aby powstał wysokoprocentowy syrop. Po tym zabiegu nalewka znów nie potrzebuje naszej uwagi, będzie teraz przez minimum 3 miesiące odpoczywać. Po tym czasie nalewka będzie gotowa. Ta z pędów sosny będzie charakteryzować się wytrawnym, ale też słodkim smakiem. Spożywając tę niewielką ilość nalewki, gdy za oknem przez większość czasu jest ciemno, a temperatury nas nie rozpieszczają, zrelaksuj się, zamknij oczy i przenieś się do lata w pełni. Proces tworzenia nalewki to nie jest szybka sprawa, ale zdecydowanie warto poświecić jej chwile uwagi i delektować się nią w zimowym okresie.

Skoro już znasz mój prosty przepis i wiesz, jakie proporcje będą najlepsze, koniecznie wykorzystaj pędy sosny i przekonaj się, jak pyszna może być domowa nalewka.

Będzie to dobry pomysł na spędzenie czasu z przyjaciółmi lub wieczorny relaks.

Alergeny w nalewce z sosny

Lista alergenów dla nalewki z sosny przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na nalewkę z sosny

Wartości odżywcze nalewki z sosny

na 100g gotowej potrawy

W podobny sposób możesz przygotować nalewkę z dowolnych owoców.

Szacunkowy indeks glikemiczny nalewki z sosny 40
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania nalewki z sosny

Koszt składników
180.30
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Pędy sosny
1000 g
12.00
Za 150,0 g
Liczba opakowań 7
80.00
Za 1000 g
Spirytus
1000 ml
40.00
Za 500,0 ml
Liczba opakowań 2
80.00
Za 1000 ml
Cytryna
100 g
2 sztuki
1.30
Za 180,0 g
Liczba opakowań 1
0.72
Za 100 g
Miód
125 g
1/2 szklanki
15.00
Za 350,0 g
Liczba opakowań 1
5.36
Za 125 g
Koszt składników
180.30