Nalewka z pokrzywy
- Pokrzywa - sok (750 g)
- Spirytus (250 ml)
Przepis na nalewkę z pokrzywy krok po kroku
Liście pokrzywy umyj i osusz.
Liście przepuść przez sokowirówkę.
Do powstałego soku dodaj spirytus.
Dokładnie wymieszaj i rozlej do butelek.
Więcej informacji na temat nalewki z pokrzywy
Nalewka z pokrzywy to świetny pomysł na zdrowotny likier. Każdy powinien posiadać ją w swojej domowej apteczce.
Przepis na nalewkę z pokrzywy jest bardzo prosty w wykonaniu. Wystarczy liście pokrzywy umyć i osuszyć. Następnie przepuść je przez sokowirówkę, najlepiej wolnoobrotową. Tak by uzyskać pokrzywowy sok. Teraz wystarczy dodać spirytus i całość dokładnie wymieszać. Gotową nalewkę na spirytusie rozlej do szklanych butelek i przechowuj w ciemnym miejscu. W tych kilku krokach wiesz już jak zrobić nalewkę z pokrzywy. Ten prosty przepis możesz również wykonać na wódce. W obu przypadkach będzie najlepsza dla zdrowia. Ważne jest jednak by zachować odpowiednie proporcje. ¾ soku z pokrzywy na ¼ alkoholu. Jeśli chcecie by nalewka z pokrzywy miała słodszy smak możecie dodać do soku z pokrzywy około 50 g miodu. Najlepiej użyć miodu płynnego i dokładnie rozpuścić go w soku. Pamiętajcie by miodu nie podgrzewać powyżej 40 stopni Celsjusza, ponieważ traci on swoje właściwości prozdrowotne.
Pokrzywa to zioło, które jest niezwykle popularne w naszym kraju. Głównie dlatego, że rośnie jak chwast i od stuleci jest używana jako lekarstwo. Najczęściej pokrzywa kojarzy się z jej działaniami moczopędnymi. Ale oprócz tego to również wspaniałe źródło mikro- i makroelementów. W liściach pokrzywy znaleźć można chlorofil, fitosterole, potas, wapń czy żelazo. To powoduje, że świetnie sprawdzi się przy zaburzeniach przemiany materii. Poprawia także pracę wątroby oraz trzustki. Liście pokrzywy stymulują produkcję hemoglobiny. Często wykorzystywane są również po chorobach bakteryjnych i stosowaniu antybiotyków w celu uzupełnienia niedoborów witamin.
Ze względu na zawartość alkoholu nie powinna ona być stosowana przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Mimo swoich działań prozdrowotnych nie należy spożywać jej także podczas antybiotykoterapii, przy problemach z nadciśnieniem czy podczas zażywania leków przeciwbólowych. Alkohol należy pić odpowiedzialnie.
Alergeny w nalewce z pokrzywy
Lista alergenów dla nalewki z pokrzywy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na nalewkę z pokrzywy
Wartości odżywcze nalewki z pokrzywy
Ze względu na zawartość alkoholu nie powinna ona być stosowana przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.
Energia i białka
(10g)
Węglowodany
(10g)
Tłuszcze
(10g)
Witaminy
(10g)
Składniki mineralne
(10g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.