Nalewka z orzecha włoskiego bez cukru
- Orzechy włoskie - 25 sztuk, zielonych (250 g)
- Spirytus (500 ml)
- Wódka (500 ml)
Przepis na nalewkę z orzecha włoskiego bez cukru krok po kroku
Zielone orzechy umyj.
Orzechy w łupinie pokrój w plastry.
Orzechy ułóż w szklanym naczyniu. Wlej wódkę i spirytus.
Odstaw w ciemne miejsce na około 6 tygodni. Od czasu do czasu potrząśnij naczyniem.
Gotową (ciemnobrązową) nalewkę przelej do butelki.
Przechowuj do kilkunastu miesięcy.
Więcej informacji na temat nalewki z orzecha włoskiego bez cukru
Domowa nalewka z orzecha włoskiego bez cukru to znany od wieków wyrób medycyny ludowej. Przygotowuje się ją z jeszcze zielonych orzechów włoskich z wódką i na spirytusie.
Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie usłyszał, że na ból brzucha najlepsza będzie „orzechówka”. Choć niektórzy nie wierzą w skuteczność tego typu zabiegów, to nawet współczesna medycyna potwierdza, że to prawda. Preparaty z orzecha włoskiego, z jego owoców, liści lub kory mają udowodnione działanie na kłopoty żołądkowe i bóle brzucha wynikające z trudności z trawieniem. Tak przygotowana nalewka to absolutna konieczność szczególnie na dalekie, wakacyjne podróże, gdy często zdarzają się problemy trawienne.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić nalewkę z orzecha włoskiego bez cukru, to w pierwszej kolejności zdobądź zielone, niedojrzałe orzechy włoskie. Takie orzechy zawierają w sobie olejki eteryczne, garbniki i gorycze- substancje przyczyniające się do pobudzania trawienia i prawidłowej pracy żołądka. Niedojrzałe orzechy wykazują właściwości bakteriobójcze i jeden kieliszek takiej nalewki wystarczy, by pomóc przy zatruciach. Zielone orzechy wystarczy umyć i pokroić w kawałki lub ewentualnie zblendować. Następnie umieszcza się je w szklanym, zamkniętym naczyniu w towarzystwie wódki i spirytusu. Tak przygotowaną nalewkę odstaw na około 6 tygodniu w ciemnym miejscu, pamiętając by od czasu do czasu ją przemieszać. Nalewka będzie zmieniała kolor, dlatego niech nie wystraszy Cię jej czarno-brązowy kolor. To naturalny proces i tak właśnie ma być.
Po tym czasie wystarczy przelać nalewkę do zamykanej butelki i tak można spokojnie przechowywać ją do kilkunastu miesięcy.
Przepis na nalewkę z orzecha włoskiego bez cukru jest łatwy w wykonaniu, a otrzymana dobra nalewka jest idealnym lekarstwem. Oprócz działania na układ trawienny wspomaga także obniżanie ciśnienia krwi i „złego” cholesterolu. Pomimo swoich zdrowotnych korzyści nalewka ta nie jest zalecana osobom chorującym na przewlekłe choroby żołądka jak np. refluks.
Alergeny w nalewce z orzecha włoskiego bez cukru
Lista alergenów dla nalewki z orzecha włoskiego bez cukru przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze nalewki z orzecha włoskiego bez cukru
Pomimo swoich zdrowotnych korzyści nalewka ta nie jest zalecana osobom chorującym na przewlekłe choroby żołądka jak np. refluks.
Energia i białka
(20g)
Węglowodany
(20g)
Tłuszcze
(20g)
Witaminy
(20g)
Składniki mineralne
(20g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.