Nalewka z jabłek
- Jabłko (1000 g)
- Spirytus (750 ml)
- Cukier (350 g)
- Cytryna - 2 sztuki (200 g)
Przepis na nalewkę z jabłek krok po kroku
Jabłka pokrój na mniejsze kawałki i wrzuć do dużego słoika.
Dodaj plastry cytryny, cynamon i cukier.
Zalej wodą (ok. 1-1,5 szklanki) i spirytusem.
Zamknij szczelnie słoik i odstaw w ciemnym, ciepłym miejscu na ok. 6 tygodni.
-
Marmolada
-
Surówka z pora i jabłek
-
Dżem z dyni i jabłek
-
Dżem jabłkowy
-
Marmolada z jabłek
-
Marmolada różana
-
Jabłka do słoików
-
Wino z jabłek
-
Kompot z jabłek na zimę
-
Sok z jabłek na zimę
-
Kompot jabłkowy
-
Konfitura z jabłek
-
Mus jabłkowy Thermomix
-
Sałatka z czerwonej kapusty do słoika
-
Powidło z jabłek bez cukru
-
Kompot z jabłek do słoików
-
Mus z gruszek
-
Smażone jabłka do słoików
-
Przetwory z jabłek
Więcej informacji na temat nalewki z jabłek
Nalewka z jabłek to tradycyjny polski trunek o bogatym i pysznym smaku. Z pewnością przypadnie do gustu wszystkim wielbicielom tego rodzaju alkoholu. Przepis na nalewkę z jabłek jest prosty i szybki w przygotowaniu, sprawdzi się też na wiele okazje. To bardzo ciekawy dodatek do deserów, a w szczególności słodkich ciast, ponieważ bardzo dobrze komponuje się z ich smakiem. Szybka nalewka z jabłek z cynamonem to oryginalny sposób na wykorzystanie tych owoców w swojej kuchni. Przepis na to jak zrobić nalewkę z pigwy, wbrew pozorom wcale nie jest skomplikowany i poradzi sobie z nim nawet najbardziej początkujący kucharz. Wystarczy kilka prostych kroków, aby móc skosztować tego oryginalnego smaku domowej, samodzielnie robionej nalewki. Nalewkę możesz zrobić zarówno na wódce, jak również na spirytusie. Świetnie smakuje przygotowana zarówno z jabłek papierówek, jak również z jabłek antonówek, chociaż my polecamy w szczególności tą drugą odmianę. Połączenie smaku jabłek z cynamonem sprawia, że smak nalewki jest jeszcze ciekawszy i bardziej aromatyczny. Dzięki temu nie będzie zbyt mdła. Przedstawiamy przepis na najlepszą, domową nalewkę z jabłek, uniwersalną na wiele okazji. Nie jest ani za słodka, ani za kwaśna, wszystkie smaki idealnie komponują się ze sobą. Nalewka z jabłek z pewnością przypadnie Ci do gustu nie tylko jako samodzielny trunek, ale również jako ciekawy i oryginalny dodatek do ciast, czy deserów, które podkręcą ich smak i aromat. Aby przygotować nalewkę potrzebujesz wyłącznie jabłek, wybranego alkoholu - wódki lub spirytusu oraz cukru. Opcjonalnie możesz dodać również miód oraz przyprawy, na przykład cynamon lub inne przyprawy korzenne. Wystarczy, że pokroisz jabłka na mniejsze cząstki, zasypiesz cukrem, przyprawami, zalejesz wodą i alkoholem i odstawisz w szczelnie zamkniętych słoikach na około 6 tygodni. Choć czas oczekiwania na to, aż nalewka z jabłek z cynamonem będzie gotowa jest dość długi zdecydowanie warto uzbroić się w cierpliwość, aby ostatecznie cieszyć się tym smakiem.
Alergeny w nalewce z jabłek
Lista alergenów dla nalewki z jabłek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na nalewkę z jabłek
Wartości odżywcze nalewki z jabłek
Alkohol, ze względu na to, że wpływa negatywnie na wiele funkcje organizmu, a w przypadku nalewek ma także wysoki indeks glikemiczny i zawiera sporo cukru, powinien być przeznaczony wyłącznie do okazjonalnego spożycia.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.