Nalewka z dyni
- Dynia - miąższ (2500 g)
- Wódka (2500 ml)
- Cukier (1000 g)
Przepis na nalewkę z dyni krok po kroku
Miąższ z obranej dyni, pozbawiony pestek, pokrój w kostkę o boku ok. 1 cm.
Do słoja wrzuć goździki i imbir pokrojony w plastry, a następnie kostki dyni.
Całość zalej wódką, szczelnie zamknij i odstaw na miesiąc w ciepłe zacienione miejsce. Po 30 dniach z cukru i wrzącej wody sporządź syrop. Na koniec, po wystudzeniu wlej go do słoja z dynią i ponownie zamknij na tydzień.
Za siedem dni nalewka jest gotowa do przefiltrowania, ale wcześniej odciśnij z dyni jak najwięcej soku. Klarowny płyn uzyskasz, jeśli przecedzisz nalewkę przez sito z gazą lub bibułkę filtracyjną.
Po rozlaniu do butelek nalewka powinna odstać minimum 6 miesięcy przed spożyciem.
Więcej informacji na temat nalewki z dyni
Nalewka z dyni jest doskonałą opcją dla wszystkich miłośników prostych domowych trunków. Nalewka ta charakteryzuje się wspaniałym i bardzo ciekawym aromatem.
Przepis na nalewkę z dyni to doskonały pomysł na ciekawy trunek. Nalewka dyniowa na pewno zyska fanów wśród osób, które kochają domowe alkohole. Wychodzi pyszna zarówno na wódce, jak i spirytusie. Dowiesz się z niego jak wykorzystać to niezbyt popularne warzywo do stworzenia ciekawego domowego alkoholu, ale również ile cukru dodać do niego, by było nie za słodkie. Głównym składnikiem jest zacier z dyni. Możesz zrobić go samodzielnie lub sięgnąć po ten dostępny w sklepie. Puree znalezione w sklepie jest równie dobre, zwykle nie ma dużego dodatku konserwantów. Pamiętaj jednak, że jeśli wybierasz takie z cukrem, to należy zmniejszyć ilość dodawanego słodzika. Możesz je zrobić równie z dodatkiem wódki lub spirytusu. To wino ze względu na smak idealnie sprawdza się jesienią. Możesz na jego bazie przygotować również rozgrzewający grzaniec z dodatkiem przypraw korzennych i odrobiny miodu.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić nalewkę z dyni, by była pyszna, szybka i dobra dla początkujących, to ten prosty przepis będzie doskonałym wyborem. Ta domowa nalewka jest też prosta w przygotowaniu. . Dynia to warzywo niezwykle zdrowe, dlatego warto włączyć je do swojego codziennego menu, na co ten przepis zdecydowanie to ułatwia. Przede wszystkim jest warzywem niskokalorycznym i lekkostrawnym, jej miąższ ma wartość energetyczną około 30 kcal/100 g. Dynia wpływa m.in. na obniżenie za wysokiego ciśnienia tętniczego krwi, przez co wykazuje działanie kardioprotekcyjne. Dzięki obecności błonnika pokarmowego zapobiega zaparciom, a także obniża stężenie cholesterolu całkowitego we krwi. Ponadto dynia ma również działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Zbawiennie wpływa na pracę jelit i pobudza procesy trawienne. Wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry oraz błon śluzowych. Wspiera również prawidłowe funkcjonowanie systemu immunologicznego, który jest niezbędny dla zachowania zdrowia całego organizmu. Jest też źródłem beta-karotenu, który jest potężnym antyoksydantem.
Alergeny w nalewce z dyni
Lista alergenów dla nalewki z dyni przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na nalewkę z dyni
Wartości odżywcze nalewki z dyni
Alkohol nie powinien gościć zbyt często w naszej diecie.
Energia i białka
(273g)
Węglowodany
(273g)
Tłuszcze
(273g)
Witaminy
(273g)
Składniki mineralne
(273g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.