Nalewka z borówek
- Borówka amerykańska (2000 g)
- Cukier - 2 szklanki (400 g)
- Spirytus - 4 szklanki (1000 ml)
Przepis na nalewkę z borówek krok po kroku
Borówki umyj, osusz i przełóż do słoika.
Zasyp borówki cukrem, zakręć słoik i dostaw na 3 dni w ciepłe, ale nie słoneczne miejsce.
Po tym czasie dodaj spirytus i 3 szklanki wody. Odstaw na 3 tygodnie w ciemne miejsce.
Po tym czasie odlej płyn, odsącz dokładnie owoce i przelej nalewkę do butelek.
Więcej informacji na temat nalewki z borówek
Nalewka z borówek to kolejna, fajna propozycja na domową, owocową nalewkę. Jest ona smacznym dodatkiem jako trunek do deserów, ale z jej wykorzystaniem możesz przygotować także ciasta, torty, desery czy sosy.
Nalewkę możesz wykonać na spirytusie lub na wódce. W zależności od tego, jaką moc nalewki chcesz osiągnąć, wykorzystaj, któryś z alkoholi. Nalewkę możesz także przygotować z mieszanki spirytusu i wódki, w takich proporcjach, które będą Ci najlepiej odpowiadać. Możesz zmieszać wódkę ze spirytusem pół na pół. Możesz dodać ćwierć porcji wódki a pozostała część spirytusu lub na odwrót. Nalewkę z borówek możesz przygotować także na bimbrze.
Nalewka z borówki amerykańskiej jest nie tylko smaczna, ale posiada ona także właściwości zdrowotne. Nalewka z borówki amerykańskiej wykazuje działanie uspokajające, przeciwbólowe, łagodzące infekcje, odtruwające, obniżające poziom cholesterolu i glukozy we krwi, lecznicze w stanach zapalnych układu moczowego, przeciwutleniające czy przeciwnowotworowe. Należy jednak pamiętać, że aby nalewki działały leczniczo, powinny być spożywane w ilościach umiarkowanych. Wiele nalewek podaje się w kroplach, dotyczy to szczególnie nalewek ziołowych, nalewki owocowe zazwyczaj podawane są w mililitrach, zazwyczaj nieprzekraczających 25 mililitrów.
Przepis na nalewkę z borówki amerykańskiej jest bardzo łatwy w przygotowaniu. Nalewkę tą, jak każdą owocową, wykonuje się metodą maceracji owoców w alkoholu. Maceracja polega na ekstrakcji składników zawartych w owocach pod wpływem alkoholu. Proces maceracji powinien być przeprowadzany w szklanym naczyniu oraz w ciepłym i słonecznym miejscu. Macerację soczystych owoców powinno przeprowadzać się na spirytusie, ponieważ mocny alkohol lepiej wydobywa składniki z soku owocowego. Maceracja na wódce powinna trwać dłużej aby wszystkie związki smakowe miały czas na przejście do alkoholu. Maceracje w wódce poleca się do produktów, które zawierają mniej wilgoci, jak na przykład zioła. Jak zrobić nalewkę z borówek dowiesz się z dokładnego przepisu, gdzie każdy etap przygotowania jest szczegółowo wyjaśniony.
Nalewka z borówek to pyszny, domowy trunek, który możesz wykorzystać na wiele sposobów.
Alergeny w nalewce z borówek
Lista alergenów dla nalewki z borówek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na nalewkę z borówek
Wartości odżywcze nalewki z borówek
Nalewka z borówek to pyszny trunek alkoholowy jednak aby nie wpłynęła negatywnie na nasze zdrowie, powinna być spożywana z umiarem, okazjonalnie.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.