Przepis na nalewkę z aronii krok po kroku

Składniki dla 10 porcji
Liczba porcji:
To będzie niezbędne
kuchenka, garnek, szklane naczynie

Owoce aronii dokładnie umyj pod bieżącą wodą, susz i włóż do zamrażalnika na 24 godziny.

Zamrożone owoce przełóż do garnka i zalej wodą, zacznij delikatnie podgrzewać.

Wlej sok z całej cytryny i wsyp cukier, podgrzewaj do jego rozpuszczenia.

Następnie odciśnij powstały sok i wymieszaj ze spirytusem.

Teraz należy odstawić nalewkę nawet na kilka dni do leżakowania, a następnie odcedzić za pomocą gazy.

nalewka z aronii
Nalewka z aronii
Koszt przygotowania dania
81.25 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
110 kcal
Liczba alergenów w daniu
0
30

Nalewka z aronii - cechy przepisu

Rodzaj dania:
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o nalewce z aronii

Pyszna nalewka z aronii przygotowana w domowych warunkach to idealny rozgrzewający trunek na sezon jesienno – zimowy. Nalewki możemy przygotowywać przez cały rok z różnych owoców, a jesień i zima to okres kiedy, należy się nimi delektować.

Przepis na nalewkę z aronii jest banalnie prosty. Potrzebujesz tylko owoców aronii, spirytusu i cukru. Tutaj najlepiej sprawdzi się spirytus 99,5%, w momencie jego połączenia z wodą, procenty wyjściowe nalewki będą oscylowały w granicy 60-65%, tak czy inaczej będzie to napój wysoko procentowy. Nalewkę możesz przygotować, także na wódce.

Nie ma znaczenia czy przygotujesz ją na wódce, czy na spirytusie, nalewka będzie idealna na zimowe wieczory. Moja nalewka powstała na owocach aronii, ale ty śmiało możesz zdecydować się na swoje ulubione.

Zatem, jak zrobić nalewkę z aronii?

W pierwszej kolejności dokładnie umyj owoce aronii, a następnie je osusz. Tak przygotowane owoce wstaw do zamrażalnika na 24 godziny. Możesz samodzielnie mrozić owoce lub upić już wersję mrożoną. Owoce w takiej postaci przełóż do garnka i zalej wodą, a następnie stopniowo podgrzewaj. Dodaj sok z cytryny i wsyp cukier, w momencie, gdy on całkowicie się rozpuści, przelej powstały sok do innego naczynia i wymieszaj go ze spirytusem.

Nasza nalewka jest już prawie gotowa, wystarczy przelać ją teraz do szklanych słoików lub butelek. Ważne jest, aby były one szklane i wcześniej wyparzone. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasza najlepsza nalewka nie zepsuje się przez brudny słoik.

Tak przygotowana nalewka będzie dobra za dwa, trzy dni. Wtedy śmiało możesz ją spróbować. Sami widzicie jak prosta i szybka jest domowa nalewka na spirytusie. Owoce wymagają pewnego przygotowania, ale na pewno warto poświęcić odrobinę czasu i pracy. Sprawdzi się ona na sezon zimowy, ale nie tylko, dlatego wykorzystaj mój prosty przepis i skosztuj słodkiej nalewki. Spożywana w małych ilościach korzystnie wpływa na nasze zdrowie, między innymi rozszerza naczynia krwionośne, usprawnia pracę serca. Trzeba jednak pamiętać, że mowa tutaj o niewielkich ilościach 30-40 ml.

Wartości odżywcze nalewki z aronii

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(50g)
Energia (kalorie)
221.00 kcal
110.50 kcal
Białko
0.47 g
0.23 g

Węglowodany w nalewce z aronii

Na 100g
Na porcję
(50g)
Węglowodany
36.40 g
18.20 g
Błonnik (nieprzyswajalne)
1.77 g
0.88 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(50g)
Tłuszcz
0.27 g
0.14 g
Tłuszcze nasycone
0.27 g
0.14 g
Tłuszcze nienasycone
0.00 g
0.00 g
Szacunkowy indeks glikemiczny nalewki z aronii 30
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w nalewce z aronii

Lista alergenów dla nalewki z aronii przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na nalewkę z aronii

Cena przygotowania nalewki z aronii

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Aronia
500 g
16.00
Za 200.0 g
Liczba opakowań 3
40.00
Za 500 g
Spirytus
500 ml
40.00
Za 500.0 ml
Liczba opakowań 1
40.00
Za 500 ml
Cukier
500 g
1 opakoanie
2.50
Za 1000.0 g
Liczba opakowań 1
1.25
Za 500 g
Koszt składników
90.50
Jak oceniasz przepis na nalewkę z aronii
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 100.0% osób