Nalewka miętowa
- Spirytus (600 ml)
- Cukier (300 g)
- Mięta (80 g)
Przepis na nalewkę miętową krok po kroku
Dokładnie umyj około 70-80 gramów mięty, gałązek z listkami.
Gałązki przetnij na pół lub na trzy i przełóż do słoika.
Miętę zalej spirytusem 95%.
Słoik zakręć i schowaj w ciemne miejsce na 3 dni.
Po 3 dniach wyciągnij gałązki, przełóż do miski i zalej 500 ml ciepłej wody. po 5 minutach odcedź a gałązki wyrzuć.
Do jeszcze ciepłej wody dodaj cukier, mieszaj aż się rozpuści a następnie poczekaj do całkowitego przestudzenia i dodaj do alkoholu.
Odstaw nalewkę na jeden dzień.
Przefiltruj nalewkę i przelej do butelki.
Więcej informacji na temat nalewki miętowej
Nalewka miętowa to jedna z propozycji nalewek ziołowych. Jest ona orzeźwiająca w smaku, delikatnie słodka oraz z lekko wyczuwalną nutą alkoholu. Rozgrzewające właściwości alkoholu są równoważone przez chłodzące właściwości mięty.
Zielona nalewka ze świeżej mięty może zostać przygotowana zarówno na wódce jak i na spirytusie. Nalewka przygotowana na wódce będzie delikatniejsza a w smaku będzie dominować smak mięty. Nalewka przygotowana na spirytusie będzie dużo mocniejsza a smak alkoholu będzie nieznacznie się wybijał. Nalewkę z mięty możesz także przygotować na spirytusie i wódce dzięki czemu wypośrodkujesz jej moc. Proporcje wódki do spirytusu możesz dowolnie modyfikować według swoich preferencji. Nalewka z liści mięty smakuje najlepiej mocno schłodzona, jest ona wtedy mocno rozgrzewająca. Z jej użyciem możesz przygotować różne drinki, na przykład możesz dodać ją do lemoniady cytrynowej, przygotować ją z tequilą, sokiem jabłkowym czy innym napojem. Domowa nalewka przygotowana z liści mięty sprawdzi się także jako dodatek do dania głównego czy deseru. Oprócz wyśmienitego smaku posiada ona jeszcze właściwości zdrowotne. Nalewka posiada łagodne właściwości uspokajające, nieznacznie pomaga obniżyć ciśnienie krwi, ma delikatne działanie bakteriobójcze przewodu pokarmowego. Pomaga ona likwidować wzdęcia oraz pomaga w walce z niestrawnością pokarmową. Przepis na nalewkę miętową jest bardzo łatwy w wykonaniu, wystarczy jedynie parę składników aby stworzyć wyjątkową w smaku nalewkę. Jak zrobić nalewkę miętową dowiesz się z dokładnego przepisu gdzie każdy etap przygotowania jest szczegółowo wytłumaczony.
Nalewka miętowa to fantastyczny trunek, który z łatwością wykonasz samodzielnie w domu. Domowa nalewka z liści mięty sprawdzi się nie tylko do picia ale także jako składnik deserów.
Alergeny w nalewce miętowej
Lista alergenów dla nalewki miętowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na nalewkę miętową
Wartości odżywcze nalewki miętowej
Nalewka miętowa jest jedną z wyśmienitych nalewek ziołowych. Aby nie wpływała negatywnie na nasze zdrowie powinna być spożywana w małych ilościach okazjonalnie.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.