Nalewka kawowa
- Kawa rozpuszczalna - 4 łyżki (32 g)
- Mleko skondensowane (zagęszczone) (450 g)
- Spirytus (500 ml)
- Mleko 1,5% - 0,25 szklanki (50 ml)
Przepis na nalewkę kawową krok po kroku
W garnku podgrzej mleko.
Do mleka dodaj kawę i dokładnie wymieszaj.
Mleko z kawą przeje do słoika, dodaj mleko skondensowane i spirytus.
Wymieszaj wszystko.
Nalewkę przechowuj w lodówce, jest dobrze do spożycia po 2 dniach.
Więcej informacji na temat nalewki kawowej
Nalewka kawowa to fajna i szybka propozycja na domową nalewkę. Nie wymaga ona procesu maceracji oraz nie musi leżakować tak jak nalewki owocowe.
Kawówka może być przygotowana na wiele sposobów. Jednym ze sposobem jest przygotowanie nalewki z ziaren kawy w procesie ich maceracji. Taką nalewkę możesz przygotować zarówno na wódce, jak i na spirytusie. Nalewka z kawy ziarnistej wymaga długiego czasu przygotowania. Ziarna kawy zalane alkoholem muszą odstać tak dwa tygodnie w ciepłym miejscu. Nalewka ta świetnie smakuje z miodem. Miód możesz dodać na samym początku, jak ziarna będą się macerować lub po odstaniu i przefiltrowaniu nalewki od ziaren. Drugi sposób przygotowania nalewki kawowej jest wykonanie jej z kawy rozpuszczalnej, na mleku skondensowanym oraz z dodatkiem wybranego rodzaju alkoholu, wódki lub spirytusu. Taka nalewka może być spożywana bezpośrednio po przygotowaniu. Nalewkę tą należy spożyć w ciągu paru dni i musi być przechowywana w lodówce. Nalewka kawowa ma ciężki, kawowy smak. Nawet schłodzona nie jest ona orzeźwiająca i nie ma lekkiego smaku. Przez to nie będzie odpowiednia do podania w letnie, ciepłe czy upalne dni. Jednak idealna będzie na jesienne i zimowe wieczory. Należy uważać z jej spożyciem, ponieważ pod kawowym, słodkim smakiem kryje się alkohol. Nalewka kawowa na spirytusie będzie dużo mocniejsza od nalewki na wódce, smak alkoholu będzie bardziej wyczuwalny. Nalewkę możesz wykorzystać jako dodatek do deserów i kremów. Nalewkę z ziaren kawy możesz dodać do nasączania ciast i biszkoptów, ale ta przygotowana na mleku skondensowanym lepsza będzie do kremów. Nalewkę możesz dodać też do kawy. Przepis na nalewkę kawową jest bardzo łatwy i szybki w przygotowaniu. Idealnie sprawdzi się jako szybki przepis na wyjątkowy, domowy alkohol na spontaniczne spotkanie lub dla niezapowiedzianych gości. Jak zrobić nalewkę kawową dowiesz się z dokładnego przepisu, gdzie każdy etap przygotowania jest szczegółowo wyjaśniony.
Nalewka kawowa to fajna i oryginalna propozycja domowego alkoholu, który przygotujesz szybko, ale także będziesz mógł szybko delektować się jej smakiem.
Alergeny w nalewce kawowej
Lista alergenów dla nalewki kawowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- mleko skondensowane (zagęszczone)
- Mleko 1,5%
Wartości odżywcze nalewki kawowej
Nalewka kawowa to fajna propozycja szybkiej nalewki. Jednak aby nie wpłynęła negatywnie na nasze zdrowie, należy spożywać ją z umiarem i okazjonalnie.
Energia i białka
(40g)
Węglowodany
(40g)
Tłuszcze
(40g)
Witaminy
(40g)
Składniki mineralne
(40g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.