Nalewka czosnkowa
- Czosnek - ok. 35 ząbków (350 g)
- Spirytus (200 ml)
- Imbir korzeń - 15 plastrów (150 g)
- Cytryna - 3 sztuki (400 g)
- Miód - 10 łyżek (200 g)
Przepis na nalewkę czosnkową krok po kroku
Czosnek obierz i przeciśnij przez praskę do słoików.
Zalej spirytusem, szczelnie zakręć i odstaw na 7-10 dni.
Po tym czasie przelej przez sitko, dodaj miód, sok z cytryny oraz plastry imbiru.
Szczelnie zamknij i odstaw w ciemne miejsca na 4-5 dni.
Więcej informacji na temat nalewki czosnkowej
Nalewka czosnkowa to jedna z najpopularniejszych, domowych nalewek, przygotowywana już od wielu pokoleń. Z pewnością większość z naszych babć i mam zawsze miała butelkę nalewki w spiżarni i sięgała po nią za każdym razem kiedy kogoś z rodziny dopadło przeziębienie. Choć ta mikstura z czosnku i spirytusu najczęściej kojarzona jest właśnie z leczeniem infekcji, przeziębień i wzmacnianiem odporności w okresie jesienno zimowym, według medycyny tybetańskiej, skąd najprawdopodobniej pochodzi tradycyjny przepis na nalewkę czosnkową na spirytusie lub na wódce, ma też szereg innych, prozdrowotnych właściwości. Według starożytnej, chińskiej medycyny nalewka czosnkowo jest skuteczna na nadciśnienie, na cholesterol, choroby serca oraz infekcje i zakażenia. Mnisi tybetańscy już w VII wieku wychwalają nalewkę tybetańską, mówiąc i pisząc, że jest zdrowa i pomaga w leczeniu wielu chorób oraz gwarantuje długie życie. Rzeczywiście, czosnek sam w sobie ma bardzo wiele prozdrowotnych właściwości i korzystnie wpływa na organizm. Bywa nazywany naturalnym antybiotykiem, wspomaga organizm w walce z infekcjami, ma działanie przeciwzapalne oraz prebiotyczne, czyli wspiera mikroflorę jelitową. Mimo, to należy pamiętać, że alkohol nie jest i nie powinien być częstym elementem zdrowej diety, dlatego nalewka nadaje się wyłącznie do okazjonalnego spożycia. Jak zrobić nalewkę czosnkową? Będziesz potrzebować czosnku, alkoholu (wódki lub spirytusu) oraz miodu, cytryny i imbiru. Dzięki dodatku trzech ostatnich składników smak i zapach nalewki jest łagodniejszy i przyjemniejszy ponieważ nieco niweluje aromat, gorycz i ostrość czosnku. Aby przygotować nalewkę wystarczy, że drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek zalejesz wybranym alkoholem, dodasz plastry imbiru, kilka łyżek miodu oraz soku i plastrów z cytryny. Tak przygotowaną nalewkę szczelnie zamknąć w słoiku i odstawić na kilka dni, w ciemnym miejscu. Jak widzisz nie jest to nic skomplikowanego i nie wymaga żadnym większych umiejętności kulinarnych, ani długiego czasu spędzonego w kuchni.
Alergeny w nalewce czosnkowej
Lista alergenów dla nalewki czosnkowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
W przepisie na nalewkę czosnkową nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- miód
Wartości odżywcze nalewki czosnkowej
Połącznie alkoholu, czosnku i imbiru u osób z dolegliwościami żołądkowo jelitowymi i zgagą może powodować nasilenie dolegliwości. Mimo potencjalnych korzyści zdrowotnych, należy pamiętać, że spożycie alkoholu powinno być ograniczone.
Energia i białka
(30g)
Węglowodany
(30g)
Tłuszcze
(30g)
Witaminy
(30g)
Składniki mineralne
(30g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.