Naleśniki ze szpinakiem i twarogiem
- Mąka pszenna typ 500 - 2 szklanki (250 g)
- Jajko (3 szt.)
- Mleko 1,5% - 1 szklanka (250 ml)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki (30 ml)
- Szpinak (150 g)
- Ser twarogowy chudy (150 g)
- Jogurt naturalny - 2 łyżki (20 ml)
- Cebula - Pół średniej sztuki (50 g)
Przepis na naleśniki ze szpinakiem i twarogiem krok po kroku
Na patelni rozgrzej oliwę.
Cebulę i czosnek drobno posiekaj i podsmaż na patelni.
Na patelnię dodaj szpinak i podsmażaj na niewielkim ogniu aż zwiędnie.
W misce za pomocą trzepaczki, rózgi kuchennej lub miksera wymieszaj mleko, mąkę, jaja, szczyptę soli do uzyskania jednolitej masy.
Porcje ciasta wylewaj na czystą, rozgrzaną patelnię i smaż do zarumienienia obu stron.
Twaróg rozgnieć widelcem i wymieszaj z jogurtem.
Do twarogu dodaj szpinak i wymieszaj.
Na usmażone placki naleśnikowe nakładaj porcje farszu i zawijaj w rulon lub trójkąt.
Naleśniki ułóż w naczyniu żaroodpornym .
Zapiekaj w nagrzanym do 180 stopni piekarniku ok. 10 min.
-
Naleśniki
-
Ciasto na naleśniki
-
Ciasto na naleśniki
-
Naleśniki z serem
-
Naleśniki ze szpinakiem
-
Krokiety
-
Krokiety z pieczarkami
-
Krokiety z mięsem
-
Ciasto naleśnikowe
-
Naleśniki bez jajek
-
Naleśniki ze szpinakiem i fetą
-
Okonomiyaki
-
Naleśniki bez mleka
-
Paszteciki wigilijne z pasztetem i pieczarkami w cieście naleśnikowym
-
Naleśniki po meksykańsku
-
Fit naleśniki
-
Naleśniki na słono
-
Naleśnik bezglutenowy
-
Naleśniki
Więcej informacji na temat naleśników ze szpinakiem i twarogiem
Naleśniki ze szpinakiem i twarogiem to idealna propozycja na szybki obiad lub kolację po całym dniu. Świetnie sprawdzą się też w roli pożywnego i sycącego drugiego śniadania, jeśli przygotujemy je wieczorem i odgrzejemy następnego dnia.
Standardowo naleśniki przygotowuje się z serem białym i świeżym szpinakiem. Najlepiej wybierać chudy, opcjonalnie półtłusty twaróg. Zamiast twarogu można wykorzystać ser ricotta, lub wymieszać twaróg z serem feta. Farsz szpinakowy można przygotować także ze szpinaku mrożonego, co daje możliwość ugotowania dania nawet w sytuacji braku dostępu do świeżych, sezonowych warzyw.
Przygotowanie dania najlepiej zacząć od ciasta naleśnikowego. W misce należy zmiksować lub wymieszać trzepaczką mleko, mąkę, jajka i odrobinę soli. Ciasto powinno mieć jednolitą i gładką konsystencję. Można wykorzystać mąkę pszenną, jak również żytnią, gryczaną, czy popularną w ostatnim czasie mąkę z ciecierzycy. Kolejnym krokiem jest przygotowanie farszu. Najpierw, drobno posiekany czosnek i cebulkę należy zeszklić na rozgrzanej patelni wysmarowanej równomiernie oliwą a następnie dodać szpinak i podsmażać na niewielkim ogniu aż zwiędnie. W kolejnym etapie na patelnię dodajemy rozgnieciony widelcem twaróg i całość dokładnie mieszanym. Ostatnią czynnością jest usmażenie placków, obustronnie, do zarumienienia, nałożenie farszu i zawinięcie naleśników - naleśniki z serem i szpinakiem gotowe. Alternatywą są naleśniki zapiekane, które po usmażeni można włożyć do piekarnika - farsz będzie bardziej kremowy, a ciasto chrupiące
Farsz do naleśników świetnie smakuje doprawiony czosnkiem - świeżym lub suszonym, granulowanym. Nadzienie można wzbogacić także siekaną natką pietruszki, suszonymi pomidorami, lub pestkami słonecznika. Dzięki temu farsz z serem i szpinakiem będzie miał bardziej wyrazisty smak, będzie też bardziej pożywny i odżywczy.
Naleśniki z serem i szpinakiem to pomysł na szybki, zdrowy i pożywny obiad dla całej rodziny, który sprawdzi się również na wynos. Pokochają je także dzieci.
Alergeny w naleśnikach ze szpinakiem i twarogiem
Lista alergenów dla naleśników ze szpinakiem i twarogiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 1,5%
- Ser twarogowy chudy
- Jogurt naturalny
Wartości odżywcze naleśników ze szpinakiem i twarogiem
Energia i białka
(540g)
Węglowodany
(540g)
Tłuszcze
(540g)
Witaminy
(540g)
Składniki mineralne
(540g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.