Naleśniki ze szpinakiem i serem
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 1,5 szklanki (195 g)
- Jajko (2 szt.)
- Ser twarogowy chudy - dwie kostki (500 g)
- Szpinak (500 g)
- Cebula - pół dużej (50 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Natka pietruszki - łyżeczka posiekanej (6 g)
- Olej rzepakowy - łyżka (12 ml)
Przepis na naleśniki ze szpinakiem i serem krok po kroku
Z mąki, jajek, szklanki wody oraz dużej szczypty soli przygotuj ciasto na naleśniki. Ciasto miksuj około 5 minut. Następnie usmaż. Z podanej porcji wyjdzie 8 naleśników.
Na patelni rozgrzej olej, dodaj posiekaną cebulę. Podsmaż aż będzie szklista i dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek (może również drobno posiekany). Dodaj szpinak, duś do momentu aż nie zwiędnie.
Przestudź szpinak aby był tylko lekko ciepły, dodaj twaróg, natkę pietruszki, około 1/4 łyżeczki soli oraz pieprzu. Całość dokładnie wymieszaj, ewentualnie jeszcze dopraw.
Na naleśnika połóż porcję ciasta i złóż albo zwiń.
Naleśniki możesz podgrzać na patelni lub zapiec w piekarniku.
-
Naleśniki
-
Ciasto na naleśniki
-
Ciasto na naleśniki
-
Naleśniki z serem
-
Naleśniki ze szpinakiem
-
Krokiety
-
Krokiety z pieczarkami
-
Krokiety z mięsem
-
Ciasto naleśnikowe
-
Naleśniki bez jajek
-
Naleśniki ze szpinakiem i fetą
-
Okonomiyaki
-
Naleśniki bez mleka
-
Paszteciki wigilijne z pasztetem i pieczarkami w cieście naleśnikowym
-
Naleśniki po meksykańsku
-
Fit naleśniki
-
Naleśniki na słono
-
Naleśnik bezglutenowy
-
Naleśniki
Więcej informacji na temat naleśników ze szpinakiem i serem
Naleśniki ze szpinakiem i serem to popularne danie wegetariańskie. Jest wiele wariacji smakowych naleśników ze szpinakiem, wersja z serem białym jest tą mniej popularną, jednak nie mniej pyszną. Naleśniki z twarogiem i szpinakiem to pełnowartościowe danie, które zawiera wszystkie niezbędne składniki pokarmowe.
Aby danie było fit, mąkę tortową do przygotowania naleśników, możesz zamienić na pszenną pełnoziarnistą, przy dietach eliminacyjnych możesz wykorzystać mąkę owsianą, gryczaną lub ryżową. Wszystkie wymienione mąki będą również odpowiednie dla osób, które stosują dietę o niskim indeksie glikemicznym.
Farsz do naleśników możesz przygotować ze świeżym szpinakiem lub z wykorzystaniem mrożonego szpinaku. Obie wersje smakują wyśmienicie, a użycie mrożonego szpinaku nie zmniejsza wartości odżywczych dania. Szpinak to bardzo wartościowe warzywo, które powinno regularnie pojawia się w naszej diecie. Jest on bogactwem wielu składników odżywczych. Zawiera flawonoidy oraz karotenoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami, działają także przeciwzapalnie. Właściwości przeciwutleniające wykazują również witaminy A oraz C, a także cynki i selen. Zawiera także witaminę K, która w połączeniu z występującym magnezem, manganem oraz wapniem wzmacniają kości. Spożywanie szpinaku poprawia pracę układu krążenia za sprawą występowania w nim witaminy B6, selenu, potasu i folianów. Osoby borykające się z anemią powinny regularnie spożywać te zielone liście. Są one źródłem witaminy B1 oraz B2 a ponad to żelaza i fosforu.
Twaróg jest źródłem pełnowartościowego białka, jego ilość w białym serze jest zbliżona do ilości w chudym mięsie. Jest dobrym źródłem cynku i potasu oraz witamin takich jak witamina A, witamina D oraz witamina B12. Jego właściwości są podobne do właściwości szpinaku ponieważ pomaga w leczeniu anemii, wzmacnia odporność organizmu, poprawia stan skóry, włosów i paznokci, pozytywnie wpływa na wzrok oraz działanie układ nerwowego.
Przepis na naleśniki z serem i szpinakiem jest łatwy i szybki w przygotowaniu. Naleśniki możesz usmażyć dzień wcześniej, nawet całe danie możesz przygotować dzień wcześniej, wystarczy, że odgrzejesz i masz pyszny, sycący obiad w zabiegany dzień.
Alergeny w naleśnikach ze szpinakiem i serem
Lista alergenów dla naleśników ze szpinakiem i serem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser twarogowy chudy
Wartości odżywcze naleśników ze szpinakiem i serem
Energia i białka
(395g)
Węglowodany
(395g)
Tłuszcze
(395g)
Witaminy
(395g)
Składniki mineralne
(395g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.