Naleśniki z mięsa mielonego

Opublikowano: 29.03.2021 r., 12:06 | Autor: Joanna Płaza
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Naleśniki z mięsa mielonego podane w białej ceramicznej formie na szarym blacie, w tle dwa białe talerze
Naleśniki z mięsa mielonego
Najlepsze naleśniki z mięsa mielonego z warzywami. Zapiekane w piekarniku z dodatkiem sera żółtego będą pysznym obiadem lub ciepłą kolacją.
Przygotowanie 15 min
Smażenie i Pieczenie 40 min
300 kcal
Kcal w porcji
250 g
Wielkość porcji
67
Indeks glikemiczny
Składniki dla 4 porcji
  • Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) 1 szklanka (130 g)
  • Jajko (2 szt.)
  • Mięso mielone z indyka (500 g)
  • Marchewka średnia marchew (45 g)
  • Cukinia średnia cukinia (250 g)
  • Papryka czerwona duża papryka (200 g)
  • Pieczarki 5 dużych pieczarek (100 g)
  • Cebula średnia lub pół dużej (50 g)
  • Czosnek dwa ząbki (10 g)
  • Szpinak 4 garści (100 g)
  • Ser gouda 2 garści (60 g)
  • Olej rzepakowy dwie łyżki (24 ml)
  • Natka pietruszki łyżeczka (6 g)
  • Pomidory w puszce 1 puszka (400 g)
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, pieprz, cząber, papryka słodka
Sprzęt kuchenny
piekarnik, patelnia duża, naczynie żaroodporne, patelnia do naleśników, mikser, miska

Przepis na naleśniki z mięsa mielonego krok po kroku

Z mąki, jaj, 1 i 3/4 szklanki wody i dużej szczypty soli zrób ciasto naleśnikowe. Miksuj około 5 minut. Smaż naleśniki na suchej patelni lub bardzo delikatnie posmarowanej olejem. Z podanej porcji powinno wyjść 8 naleśników.

Umyj paprykę, cukinię, pieczarki i marchew. Usuń gniazdo nasienne z papryki, marchew obierz, pieczarki oczyść dokładnie z pozostałości ziemi. Wszystkie warzywa drobno pokrój.

Na dużej patelni rozgrzej olej, dodaj drobno posiekaną cebulę, lekko zeszklij i dodaj rozgniecione lub drobno posiekane ząbki czosnku. Podsmaż przez minutę.

Na patelnie dodaj mięso mielone, dokładnie je rozdrobnij i podsmaż. W trakcie smażenia dodaj dużą szczyptę soli, pieprzu, papryki słodkiej i cząbru.

Gdy mięso będzie podsmażone dodaj wszystkie pokrojone warzywa. Podsmaż przez 2-3 minuty i dodaj pomidory w puszce. Całość duś 10 minut.

Po uduszeniu warzyw do farszu dodaj szpinak. Całość wymieszaj.

Naczynie żaroodporne posmaruj delikatnie olejem.

Na naleśnik połóż porcję farszu, zwiń i ułóż w naczyniu.

Naleśniki posyp serem i zapiecz w 180 stopniach przez 5-10 minut.

Jak oceniasz przepis na naleśniki z mięsa mielonego
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 90,6% osób

Więcej informacji na temat naleśników z mięsa mielonego

Naleśniki, są uniwersalnym daniem, które kocha cały świat. W każdym kraju znajdziecie chociaż jeden rodzaj naleśników. W Ameryce są to pancakes, crepes we Francji, Okonomiyaki w Japonii i wiele, wiele, więcej. Każde pyszne i oryginalne.

Sam przepis na naleśniki jest bardzo prosty, składa się jedynie z paru składników. Ten jest z jajkiem, ale naleśniki możesz wykonać także bez jajka. Puszyste, delikatne ciasto naleśnikowe chętnie przyjmuje smaki pochodzące z nadzienia. Naleśniki możesz wykonać z różnego rodzaju mąk, na przykład pszennej, pszennej pełnoziarnistej, kukurydzianej, gryczanej, ryżowej lub kombinacji kilku różnych mąk. Dzięki możliwości zastosowania różnych rodzajów mąk naleśniki z mięsem, z powodzeniem dostosujesz do różnych diet eliminacyjnych. Nadziewane naleśniki na słono, dzięki zastosowaniu innej mąki niż pszennej mocno oczyszczonej, mogą stanowić pyszne danie w trakcie diety redukcyjnej, odpowiednie dla osób na diecie o niskim indeksie glikemicznym lub eliminujących gluten.

Naleśniki z mięsa mielonego, zapiekane w piekarniki z serem posiadają mnóstwo warzyw, które dostarczą wiele wartości odżywczych. Cukinia dzięki wysokiej zawartości wody jest niskokaloryczna. Mimo wysokiej zawartości wody dostarcza wielu cennych składników odżywczych. Jest bogata w potas, żelazo, a także magnez. Oprócz tego zawiera witaminę A, witaminę C, witaminę K , witaminę PP, witaminę B1 oraz beta-karoten. Ważną właściwością kabaczka jest odkwaszanie organizmu. Cukinia posiada niski indeks glikemiczny, dzięki czemu bez obaw mogą spożywać ją osoby chorujące na cukrzycę. Dodatek papryki czerwonej sprawi, że dostarczysz witaminę C, której forma odporna jest na działanie czynników ją niszczących, na przykład wysokiej temperatury. W połączeniu z witaminą K uszczelnia naczynia krwionośne, dlatego polecana jest do spożycia dla osób z cerą naczyniową. Poprzez wykorzystanie przetworzonych pomidorów, czy to w postaci passaty, czy pomidorów krojonych w puszce, dostarczysz likopenu, który jest najsilniejszym antyoksydantem z grupy karotenoidów. Oprócz tego likopen posiada działanie przeciw zapalne, a także hamujące nieprawidłowy wzrost komórek, dzięki czemu warto go stosować w profilaktyce przeciwnowotworowej. Pieczarki są bardzo dobry źródłem błonnika, zawierają białko, dostarczają witaminę A, D, E oraz witaminy z grupy B. Są także źródłem składników mineralnych takich ja selen, miedź, potas i jod. Farsz jest również, ze szpinakiem, jest on bogactwem wielu składników odżywczych. Zawiera flawonoidy oraz karotenoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami, działają także przeciwzapalnie. Właściwości przeciwutleniające wykazują również witaminy A oraz C, a także cynki i selen. Zawiera także witaminę K, która w połączeniu z występującym magnezem, manganem oraz wapniem wzmacniają kości. Spożywanie szpinaku poprawia pracę układu krążenia za sprawą występowania w nim witaminy B6, selenu, potasu i folianów. Osoby borykające się z anemią powinny regularnie spożywać te zielone liście. Są one źródłem witaminy B1 oraz B2 a ponadto żelaza i fosforu. Dodatek indyka do farszy zwiększa zawartość białka w daniu.

Pomysł na zawijane naleśniki z farszem z warzywami wykorzystasz na obiad lub ciepłą kolację. Faszerowane naleśniki zasmakują dzieciom, a dzięki temu w ich diecie znajdzie się wiele warzyw.

Alergeny w naleśnikach z mięsa mielonego

Lista alergenów dla naleśników z mięsa mielonego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
  • Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Jajko
  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • Ser gouda

Wartości odżywcze naleśników z mięsa mielonego

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(250g)
Energia (kcal)
120.18
300.44
Białko (g)
9.79
24.49

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(250g)
Węglowodany (g)
8.67
21.68
Węglowodany przyswajalne (g)
7.55
18.88
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
1.12
2.80

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(250g)
Tłuszcz (g)
5.39
13.49
Tłuszcze nasycone (g)
2.00
5.01
Tłuszcze nienasycone (g)
3.39
8.47
Tłuszcze jednonasycone (g)
2.11
5.28
Tłuszcze wielonasycone (g)
1.28
3.19
Cholesterol (mg)
47.23
118.09

Witaminy

Na 100g
Na porcję
(250g)
Witamina A (µg (mcg))
83.02
207.56
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Witamina B6 (mg)
0.28
0.70
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Witamina B12 (µg (mcg))
0.43
1.08
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Witamina C (mg)
19.38
48.44
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Witamina D (µg (mcg))
0.19
0.47
Witamina E (mg)
0.54
1.35
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Retinol (µg (mcg))
19.87
49.67
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Tiamina (mg)
0.12
0.30
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Ryboflawina (mg)
0.18
0.45
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Niacyna (mg)
3.28
8.20
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Foliany (µg (mcg))
39.47
98.69
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Beta karoten (µg (mcg))
691.80
1729.50
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(250g)
Sód (mg)
178.55
446.39
Potas (mg)
263.66
659.16
Wapń (mg)
49.60
124.00
Fosfor (mg)
119.64
299.11
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Magnez (mg)
22.89
57.22
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Żelazo (mg)
1.52
3.79
Cynk (mg)
1.20
2.99
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Miedź (mg)
0.12
0.31
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Szacunkowy indeks glikemiczny naleśników z mięsa mielonego 67
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania naleśników z mięsa mielonego

Koszt składników
64.80
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
130 g
1 szklanka
2.30
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.30
Za 130 g
Jajko
2 szt.
6.00
Za 6,0 szt.
Liczba opakowań 1
2.00
Za 2 szt.
Mięso mielone z indyka
500 g
8.00
Za 400,0 g
Liczba opakowań 2
10.00
Za 500 g
Marchewka
45 g
średnia marchew
2.50
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.11
Za 45 g
Cukinia
250 g
średnia cukinia
2.00
Za 300,0 g
Liczba opakowań 1
1.67
Za 250 g
Papryka czerwona
200 g
duża papryka
4.50
Za 250,0 g
Liczba opakowań 1
3.60
Za 200 g
Pieczarki
100 g
5 dużych pieczarek
5.00
Za 500,0 g
Liczba opakowań 1
1.00
Za 100 g
Cebula
50 g
średnia lub pół dużej
3.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.15
Za 50 g
Czosnek
10 g
dwa ząbki
3.00
Za 50,0 g
Liczba opakowań 1
0.60
Za 10 g
Szpinak
100 g
4 garści
5.00
Za 150,0 g
Liczba opakowań 1
3.33
Za 100 g
Ser gouda
60 g
2 garści
4.20
Za 150,0 g
Liczba opakowań 1
1.68
Za 60 g
Olej rzepakowy
24 ml
dwie łyżki
7.00
Za 1000,0 ml
Liczba opakowań 1
0.17
Za 24 ml
Natka pietruszki
6 g
łyżeczka
2.00
Za 30,0 g
Liczba opakowań 1
0.40
Za 6 g
Pomidory w puszce
400 g
1 puszka
2.30
Za 400,0 g
Liczba opakowań 1
2.30
Za 400 g
Koszt składników
64.80