Naleśniki z mąki żytniej
- Mąka żytnia typ 2000 (50 g)
- Jajko (1 szt.)
- Mleko 1,5% (100 ml)
- Olej rzepakowy (10 ml)
Przepis na naleśniki z mąki żytniej krok po kroku
Przygotowanie ciasta na naleśniki: wymieszaj mąkę żytnią z jajkiem i mlekiem (możesz ewentualnie dodać odrobinę wody np. gazowanej).
Na rozgrzanej patelni posmarowanej olejem wlej stopniowo część ciasta i usmaż z dwóch stron.
Gotowe naleśniki podawaj z ulubionymi składnikami.
-
Naleśniki
-
Ciasto na naleśniki
-
Ciasto na naleśniki
-
Naleśniki z serem
-
Naleśniki ze szpinakiem
-
Krokiety
-
Krokiety z pieczarkami
-
Krokiety z mięsem
-
Ciasto naleśnikowe
-
Naleśniki bez jajek
-
Naleśniki ze szpinakiem i fetą
-
Okonomiyaki
-
Naleśniki bez mleka
-
Paszteciki wigilijne z pasztetem i pieczarkami w cieście naleśnikowym
-
Naleśniki po meksykańsku
-
Fit naleśniki
-
Naleśniki na słono
-
Naleśnik bezglutenowy
-
Naleśniki
Więcej informacji na temat naleśników z mąki żytniej
Przepis na naleśniki z mąki żytniej to świetna propozycja na zdrowy i pełnowartościowy posiłek. Można podawać je z ulubionymi dodatkami na słodko np. z dżemem, owocami, serkiem lub na słono np. z kurczakiem i szpinakiem. Naleśniki z mąki żytniej są pyszne, smaczne i dobre, a najlepsze są dla dzieci. Po prostu je uwielbiają!
Warto więc zadbać o to, aby naleśniki były odpowiednio przygotowane i podawane ze zdrowymi dodatkami. Wówczas taki posiłek będzie dla dziecka bardzo wartościowy. Przygotowanie naleśników jest banalnie proste i nie wymaga zbyt wiele czasu, dlatego może to być dobra alternatywa na szybki i zdrowy posiłek.
Jak zrobić naleśniki z mąki żytniej? Do przygotowania ciasta na naleśniki potrzebujesz: mąkę żytnią, jajko, mleko i ewentualnie odrobinę wody (może być gazowana). Wystarczy, że wszystkie składniki ze sobą wymieszasz. Następnie na rozgrzanej patelni posmarowanej olejem rzepakowym lub oliwą z oliwek wlejesz stopniowo część ciasta i usmażyć z dwóch stron. Gotowe naleśniki możesz podawać z dowolnymi składnikami. Moja propozycja to podanie naleśników np. ze skyrem naturalnym, owocami i masłem orzechowym.
Mąka żytnia (typ 2000) w 100 gramach ma 323 kcal, 8.7 g białka, 2.2 g tłuszczy, 61.2 g węglowodanów i 12.8 g błonnika pokarmowego. Zawiera mnóstwo witamin z grupy B, witaminę E i składniki mineralne takie jak np. cynk, magnez, żelazo, wapń lub potas. Ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni, najczęściej używana jest do wypieku chleba. Poza tym stosowanie mąki żytniej wpływa pozytywnie na serce i obniża poziom złego cholesterolu LDL. Warto wspomnieć, że obecność błonnika pokarmowego sprawia, że może być pomocny w zwalczaniu zaparć i wpływać efektywnie na redukcje masy ciała.
Podsumowując: naleśniki z mąki żytniej to pyszny pomysł na słodkie śniadanie lub wytrawny obiad. Przygotowanie naleśników na bazie mąki żytniej dostarcza wiele cennych składników odżywczych, a dobranie odpowiednich dodatków do posiłku sprawi, że będzie to jeszcze bardziej sycące i wartościowe danie.
Alergeny w naleśnikach z mąki żytniej
Lista alergenów dla Naleśników z mąki żytniej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka żytnia typ 2000
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 1,5%
Wartości odżywcze naleśników z mąki żytniej
Naleśniki najlepiej smakują na ciepło, ale można podawać je w późniejszym czasie po odgrzaniu.
Energia i białka
(216g)
Węglowodany
(216g)
Tłuszcze
(216g)
Witaminy
(216g)
Składniki mineralne
(216g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.