Naleśniki na kefirze
- Mąka pszenna typ 500 - 1 szklanka (130 g)
- Kefir - 1,5 szklanki (350 g)
- Jajko - 1 sztuka (1 szt.)
- Soda oczyszczona - 0,5 łyżeczki (2 g)
- Ser twarogowy chudy (150 g)
- Jogurt naturalny - 3 łyżki (30 ml)
- Maliny (500 g)
Przepis na naleśniki na kefirze krok po kroku
Mąkę, kefir, jajko, pół szklanki wody, jajko, olej i sodę przełóż do miski.
Całość zmiksuj mikserem lub wymieszaj trzepaczką na gładką, jednolitą masę.
Ciasto odstaw ma 15 min.
W tym czasie przygotuj farsz - ser twarogowy rozgnieć widelcem z jogurtem.
Rozgrzej patelnię.
Porcje ciasta wylewaj na rozgrzaną patelnię.
Smaż bez tłuszczu, obustronnie do zarumienienia.
Przygotowany twarożek nakładaj na usmażone placki.
Zawiń naleśniki.
Podawaj posypane cynamonem i malinami.
-
Naleśniki
-
Ciasto na naleśniki
-
Ciasto na naleśniki
-
Naleśniki z serem
-
Naleśniki ze szpinakiem
-
Krokiety
-
Krokiety z pieczarkami
-
Krokiety z mięsem
-
Ciasto naleśnikowe
-
Naleśniki bez jajek
-
Naleśniki ze szpinakiem i fetą
-
Okonomiyaki
-
Naleśniki bez mleka
-
Paszteciki wigilijne z pasztetem i pieczarkami w cieście naleśnikowym
-
Naleśniki po meksykańsku
-
Fit naleśniki
-
Naleśniki na słono
-
Naleśnik bezglutenowy
-
Naleśniki
Więcej informacji na temat naleśników na kefirze
Naleśniki na kefirze to smaczna i ciekawa alternatywa dla tradycyjnych naleśników przygotowywanych na mleku. Dzięki zamianie tych składników ciasto naleśnikowe staje się jeszcze bardziej delikatne, puszyste i rozpływające się w ustach, dzięki czemu skradnie serca nie tylko dzieci, ale też dorosłych.
Przepis na naleśniki z kefirem zamiast mleka można uznać za pewne połączenie przepisów na tradycyjne naleśniki oraz ma placki na maślance. Podstawowe składniki niczym się nie różnią - są to jajka, mąka i kefir, jako substytut mleka i maślanki. Do ciasta najlepiej sprawdzi się mąka pszenna tortowa, jeśli chcemy aby naleśniki były delikatne i puszyste. Można wykorzystać również inne rodzaje mąk i mąki pełnoziarniste, jednak, choć są one stosunkowo zdrowsze, powodują że ciasto staje się nieco twardsze. Do ciasta można dodać także cynamon, ziarenka wanilii, kakao w celu uzyskania konkretnego smaku, a także odrobinę wody gazowanej dla jeszcze większej puszystości i pulchności ciasta.
Porcje przygotowane ciasta należy wylewać na rozgrzana patelnię beztłuszczową lub z odrobiną oliwy lub oleju rzepakowego i smażyć dwustronnie do zarumienienia. Warto smażyć je na specjalnych patelniach do naleśników, jednak tradycyjne patelnie nie są żadną przeszkodą i również dobrze się sprawdzą.
Kolejnym etapem jest przygotowanie równie delikatnego i puszystego farszu.
Najlepiej przygotować go z chudego lub półtłustego twarożku, z dodatkiem jogurtu naturalnego lub serka homogenizowanego waniliowego. Do twarożku można dodać odrobinę cukru lub słodzika, np. ksylitolu, erytrytolu, a także cynamon lub ziarenka wanilii, dzięki czemu nadzienie będzie miało jeszcze ciekawszy smak. Naleśniki na kefirze najlepiej smakują w towarzystwie świeżych, sezonowych owoców. Można podawać je zarówno w całości, jak i w formie musu, przecieru czy dżemu/konfitury. Jako dodatek sprawdzą się też polewy czekoladowe z naturalnej gorzkiej czekolady, karmelowe i/lub bitą śmietanę, wiórki kokosowe, posiekane lub pokruszone orzechy, migdały lub pistacje. Trzeba pamiętać jednak, że każdy taki dodatek będzie zwiększał kaloryczność naleśników.
Alergeny w naleśnikach na kefirze
Lista alergenów dla naleśników na kefirze przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Kefir
- Ser twarogowy chudy
- Jogurt naturalny
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze naleśników na kefirze
Energia i białka
(430g)
Węglowodany
(430g)
Tłuszcze
(430g)
Witaminy
(430g)
Składniki mineralne
(430g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.