Naleśnik z parówką
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - szklanka (130 g)
- Jajko (2 szt.)
- Mleko 1,5% - szklanka (250 ml)
- Parówki - 12 sztuk (480 g)
- Papryka czerwona - jedna duża (230 g)
- Pieczarki (100 g)
- Pomidor - średni pomidor (170 g)
- Przecier pomidorowy bez soli - 5 łyżek (75 g)
- Ser gouda - szklanka startego sera (80 g)
- Cebula - jedna mała (50 g)
- Olej rzepakowy - łyżka (12 ml)
Przepis na naleśnik z parówką krok po kroku
Z mąki, mleka, jajek, szczypty soli i 3/4 szklanki wody przygotuj ciasto na naleśniki. Ciasto miksuj 5-10 minut do uzyskania gładkiej i puszystej konsystencji. Smaż na patelni nieprzywierającej. Z podanej porcji wyjdzie 12 cienkich naleśników.
Na drugiej patelni rozgrzej olej i dodaj drobno posiekaną cebulę. Delikatnie podsmaż aż zmięknie.
Z papryki usuń gniazdo nasienne, usuń białe błony i pokrój w kostkę.
Pieczarki dokładnie umyj z pozostałości ziemi i pokrój w plasterki.
Zbierz cebulę na bok patelni, rozgrzej mocno i dodaj pieczarki, szybko przesmaż i dodaj paprykę. Całość dokładnie wymieszaj i smaż na dużym ogniu 2 minuty.
Na patelnię dodaj przecier pomidorowy, zmniejsz ogień.
Sos dopraw sporą szczyptą soli i pieprzu, dodaj pół łyżeczki papryki słodkiej.
Ser żółty zetrzyj na tarce.
Na środek naleśnika połóż parówkę (jeśli jest w osłonce usuń ją). Polej dwoma łyżkami sosu i zwiń.
Zwinięte naleśniki ułóż w blaszce do pieczenia lub naczyniu żaroodpornym. Posyp serem żółtym, połóż plasterki pomidorów. Zakryj wierzch folią aluminiową lub pokrywą od naczynia żaroodpornego i zapiecz 15-20 minut w 180 stopniach.
-
Naleśniki
-
Ciasto na naleśniki
-
Ciasto na naleśniki
-
Naleśniki z serem
-
Naleśniki ze szpinakiem
-
Krokiety
-
Krokiety z pieczarkami
-
Krokiety z mięsem
-
Ciasto naleśnikowe
-
Naleśniki bez jajek
-
Naleśniki ze szpinakiem i fetą
-
Okonomiyaki
-
Naleśniki bez mleka
-
Paszteciki wigilijne z pasztetem i pieczarkami w cieście naleśnikowym
-
Naleśniki po meksykańsku
-
Fit naleśniki
-
Naleśniki na słono
-
Naleśnik bezglutenowy
-
Naleśniki
Więcej informacji na temat naleśnika z parówką
Naleśniki, są uniwersalnym daniem, które kocha cały świat. W każdym kraju znajdziecie chociaż jeden rodzaj naleśników. W Ameryce są to pancakes, crepes we Francji, Okonomiyaki w Japonii i wiele, wiele więcej. Każde pyszne i oryginalne.
Sam przepis na ciasto naleśnikowe jest bardzo prosty, składa się z mąki, wody lub mleka, jajek i soli. Puszyste, delikatne ciasto naleśnikowe chętnie przyjmuje smaki pochodzące z farszu. Naleśniki możesz wykonać z różnego rodzaju mąk, na przykład pszennej, pszennej pełnoziarnistej, kukurydzianej, gryczanej, ryżowej lub kombinacji kilku różnych mąk. Dzięki możliwości zastosowania różnych rodzajów mąk naleśniki na krokiety z powodzeniem dostosujesz do różnych diet eliminacyjnych, ale również zwiększysz ich wartość odżywczą. Sprawdź Nasze przepisy na naleśniki z różnych rodzajów mąk.
Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki z parówką? Przepis na naleśniki jest banalnie prosty i wystarczy trzymać się odpowiednich proporcji aby zawsze były wyśmienite. Ważne jest miksowanie ciasta. Wiele osób o tym zapomina i ciasto miesza jedynie do momentu rozpuszczenia grudek. Dzięki dłuższemu procesowi wyrabiania w cieście powstają coraz to większe sieci glutenu. Sieci glutenu powodują, że ciasto jest puszyste, elastyczne, nie rozpada się podczas przekładania naleśnika na patelni i gotowe naleśniki nie wysychają tak szybko. Dlatego warto tej czynności poświęcić nieco więcej czasu niż zazwyczaj. Ważna jest również ilość jajek, one również pomagają wiązać ciasto aby nie rozpadało się w trakcie smażenia i dodają ciastu puszystości. Jeśli wykonujesz naleśniki bez jajka warto dodać do nich odrobinę proszku do pieczenia lub zamiast zwykłej wody dodać wodę gazowaną.
Sos do naleśników wykonany jest z przecierem pomidorowym i pieczarkami. W przepisie znalazła się również papryka, która nawet po użyciu wysokiej temperatury, jest świetnym źródłem witaminy C. Jeśli lubisz pikantne potrawy, sos możesz wykonać na ostro dodając do niego świeżą papryczkę chilli lub paprykę ostrą w proszku. Jak zawijać naleśniki z parówką? Dokładnie tak samo, jak zwija się krokiety lub gołąbki, jeśli jednak nie masz wprawy nic się nie martw. Naleśniki z parówką i sosem możesz zwinąć na przysłowiowe cygaro, czyli bez składania boków do środka. Naleśniki są zapiekane z serem w piekarniku. Dzięki temu nie musisz wcześniej poddawać obróbce termicznej parówki. Jeśli jednak nie masz czasu, naleśniki możesz podsmażyć na patelni. Jednak wtedy podgotuj parówki lub podsmaż na patelni.
Ważne aby do przyrządzenia dania wybrać dobrej jakości parówki. Powinny one zawierać minimum 90% mięsa, dokładnie opisanego jakiego, na przykład 93% szynki wieprzowej. Skład powinien być jak najkrótszy, produkt nie powinien zawierać azotynu sodu, glutaminianu sodu oraz aromatu dymu wędzarniczego.
Alergeny w naleśniku z parówką
Lista alergenów dla naleśnika z parówką przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 1,5%
- Ser gouda
Wartości odżywcze naleśnika z parówką
Energia i białka
(400g)
Węglowodany
(400g)
Tłuszcze
(400g)
Witaminy
(400g)
Składniki mineralne
(400g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.