Nachos
- Mąka kukurydziana (200 g)
- Mąka pszenna typ 550 (100 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (30 ml)
Przepis na nachos krok po kroku
Mąkę kukurydzianą i pszenną przesiej do jednej miski. Dodaj do nich 1 szklankę gorącej wody i oliwę. Całość dokładnie wymieszaj za pomocą widelca, następnie zagnieć całość.
Ciasto odstaw na pół godziny, by wszystkie składniki dobrze się połączyły. Całość wyłóż na blat i porządnie rozwałkuj. Z ciasta powycinaj trójkąty.
Blachę wyłóż papierem do pieczenia i poukładaj na niej trójkąty. Posyp je solą i papryką.
Całość piecz w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 10 minut.
Więcej informacji na temat nachos
Nachos to popularna przekąska wywodząca się z kuchni meksykańskiej. Składają się na nią chrupiące chipsy w kształcie trójkątów, które zrobione są na bazie mąki kukurydzianej, dzięki czemu odznaczają się wspaniałym żółtym kolorem. To dodatek, który świetnie sprawdzi się podczas seansów filmowych, gdyż stanowi zdrowszą alternatywę dla tradycyjnych chipsów.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić domowe nachosy, które będą pyszne i pełne smaku, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Powstaje z niego przepyszna przekąska pełna smaku, jednak nie jest tłusta czy ciężkostrawna. To wszystko dzięki odpowiedniej obróbce termicznej.
Przepis na nachosy jest niezwykle łatwy i szybki. W kilka chwil można przygotować te chrupiące chipsy i cieszyć się ich smakiem. Smakują wspaniale z dodatkiem soli i słodkiej papryki. Można do ich przyprawiania użyć również chili, by lekko podkręcić ich smak.
Do ich przygotowania konieczna jest mąka kukurydziana, która nadaje im odpowiedniego smaku i konsystencji. Najlepiej jednak dodać odrobinę mąki pszennej, by całość była bardziej spójna i lepiej się trzymała. Dodatek mąki pszennej niestety sprawia, że nie są one bezglutenowe, dlatego osoby z celiakią mogą pominąć ją i dodać odrobiny mąki ziemniaczanej.
Te meksykańskie chipsy zyskały niesamowitą popularność również w Polsce. To ze względu na ich wspaniały smak. Można je kupić z łatwością w każdym sklepie, jednak produkty gotowe pełne są konserwantów i soli, a samodzielne ich wykonanie pozwala wyeliminować składniki, które nie są konieczne. W tej wersji przygotowuje się je z piekarnika, dzięki czemu są jeszcze bardziej fit i mniej kaloryczne. Są tak pyszne, że ciężko jest przejść obok nich obojętnie. Są niezwykle smaczne nawet bez jakichkolwiek innych dodatków, jednak można je serwować również z dipami czy salsą. To dobre rozwiązanie na imprezy czy spotkania towarzyskie, gdyż pozwala zrezygnować z niezdrowych chipsów i zastąpić je zdrowszymi i równie smacznymi nachosami. Z tego przepisu dowiesz się jak się robi nachosy, które są zdrowe, a przy tym pyszne i aromatyczne.
Alergeny w nachos
Lista alergenów dla nachos przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
Wartości odżywcze nachos
To zdrowa przekąska, jednak nie będzie odpowiednia dla osób z cukrzycą i insulinoopornością.
Energia i białka
(83g)
Węglowodany
(83g)
Tłuszcze
(83g)
Witaminy
(83g)
Składniki mineralne
(83g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.