Musaka z ziemniakami
- Mięso mielone wołowe (500 g)
- Bakłażan - 2 średnia sztuki (400 g)
- Ziemniaki średnie - 5 średnich sztuk (400 g)
- Przecier pomidorowy bez soli - 2 szklanki (500 g)
- Koncentrat pomidorowy - 2 płaskie łyżki stołowe (30 g)
- Cebula - 1 średnia sztuka (70 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Olej rzepakowy (30 ml)
- Wino czerwone wytrawne - pół szklanki (125 g)
- Mleko 3,2% - 2 szklanki (500 ml)
- Masło (30 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 3 płaskie łyżki stołowe (30 g)
Przepis na musakę z ziemniakami krok po kroku
Bakłażana umyj, osusz i pokrój w cienkie plastry. Następnie przełóż go do miski, zasyp odrobiną soli i odstaw na 15 minut. Po tym czasie bakłażany umyj i osusz na ręczniku papierowym.
Tak przygotowane bakłażany grilluj na rozgrzanej patelni grillowej z dwóch stron.
Ziemniaki obierz, umyj i ugotuj w osolonej wodzie do miękkości. Następnie ziemniaki wyciągnij z wody, pozostaw do ostudzenia i pokrój w plastry.
Cebulę obierz, pokrój w drobną kostkę i podsmaż na rozgrzanym oleju. Następnie do cebuli dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i podsmaż chwilę.
Na patelnię dodaj mięso i smaż chwilę.
Następnie do mięsa dodaj wino, koncentrat pomidorowy, przecier pomidorowy oraz sól, pieprz i oregano do smaku. Składniki dokładnie wymieszaj i duś na małej mocy palnika przez około 40 minut.
Masło roztop w rondelku, dodaj do niego mąkę i podgrzewaj przez chwilę. Następnie wąskim strumieniem wlej mleko, dodaj szczyptę soli, pieprzu oraz gałki muszkatołowej i cały czas mieszając, przygotuj gęsty sos beszamelowy.
W naczyniu żaroodpornym ułóż naprzemiennie warstwę bakłażana, ziemniaków, sosu mięsnego oraz beszamelu. Jako ostatnią warstwę ułóż bakłażan oraz sos beszamelowy.
Musakę z ziemniakami piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 40 minut.
Gotowe danie podawaj na ciepło.
-
Kapuśniak
-
Kiszka ziemniaczana
-
Patatas bravas
-
Kartoflak
-
Zapiekanka z ziemniakami i mięsem mielonym
-
Zupa ogórkowa z ryżem
-
Ziemniaczki faszerowane
-
Faszerowane ziemniaki
-
Tortilla de patatas
-
Zupa rybna
-
Kotleciki z gotowanych ziemniaków
-
Frytki z serem
-
Zupa z kapusty pekińskiej
-
Udka pieczone z ziemniakami
-
Ziemniaki zapiekane z serem
-
Talarki z piekarnika
-
Ziemniaki w mundurkach z piekarnika
-
Szare kluchy
-
Obiady z ziemniakami
Więcej informacji na temat musaki z ziemniakami
Musaka z ziemniakami i z mięsem mielonym to doskonały pomysł na danie obiadowe dla całej rodziny. Domowa, grecka musaka przygotowana jest na bazie bakłażana, pomidorów i mięsa mielonego z sosem beszamelowym posypanym serem. Sprawdzony przepis na musakę z ziemniakami jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania przepisu potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mięso mielone wołowe, bakłażan, ziemniaki, przecier pomidorowy, koncentrat pomidorowy, cebula, czosnek, olej rzepakowy, wino czerwone wytrawne, mleko, masło, mąka pszenna, sól, pieprz, oregano oraz gałka muszkatołowa.
A jak zrobić musakę z ziemniakami? Plastry bakłażana grilluj na rozgrzanej patelni grillowej z dwóch stron. Ziemniaki obierz, umyj i ugotuj w osolonej wodzie do miękkości. Następnie ziemniaki wyciągnij z wody, pozostaw do ostudzenia i pokrój w plastry. Cebulę obierz, pokrój w drobną kostkę i podsmaż na rozgrzanym oleju. Następnie do cebuli dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i podsmaż chwilę. Na patelnię dodaj mięso i smaż chwilę. Następnie do mięsa dodaj wino, koncentrat pomidorowy, przecier pomidorowy oraz sól, pieprz i oregano do smaku. Składniki dokładnie wymieszaj i duś na małej mocy palnika przez około 40 minut. Z masła, mąki i mleka przygotuj sos beszamelowy. W naczyniu żaroodpornym ułóż naprzemiennie warstwę bakłażana, ziemniaków, sosu mięsnego oraz beszamelu. Musakę z ziemniakami piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 40 minut. Musakę możesz przygotować również z serem - wystarczy, że posypiesz nim wierch beszamelu na 10 minut przed końcem zapiekania.
Bakłażan jest warzywem niskokalorycznym, dlatego idealnie sprawdzi się w diecie osób odchudzających się. Znajdziemy w nim spore ilości potasu, wapnia czy magnezu. Dodatkowo jest to warzywo, którego spożywanie zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.
Podsumowując smaczna musaka z ziemniakami to doskonała propozycja na danie obiadowe dla całej rodziny. Najlepsze danie jest dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i najlepiej smakuje na ciepło.
Alergeny w musace z ziemniakami
Lista alergenów dla musaki z ziemniakami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Wino czerwone wytrawne
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze musaki z ziemniakami
Musaka z ziemniakami to doskonała propozycja na pyszne danie obiadowe. Bakłażan oraz ziemniaki wykorzystane do przygotowania dania stanowią doskonałe źródło cennych składników odżywczych.
Energia i białka
(0g)
Węglowodany
(0g)
Tłuszcze
(0g)
Witaminy
(0g)
Składniki mineralne
(0g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.