Muffiny na maślance
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 2 szklanki (500 g)
- Cukier - 1/2 szklanki (125 g)
- Jajko (2 szt.)
- Maślanka 2% - 1 szklanka (250 ml)
- Olej rzepakowy - 1/2 szklanki (125 ml)
- Cukier puder - 3 łyżki (30 g)
- Soda oczyszczona - 1 łyżeczka (5 g)
Przepis na muffiny na maślance krok po kroku
Mąkę przesiej przez sito, dodaj sodę oczyszczoną i cukier waniliowy.
Jajka wbij do miski, wlej maślankę i olej.
Dodaj cukier i dokładnie wymieszaj.
Połącz mokre składniki ze suchymi i dokładnie wymieszaj.
Przelej masę do specjalnych foremek na babeczki.
Upiecz w piekarniku przez 20 minut w 180 stopniach.
Po upieczeniu posyp cukrem pudrem.
Więcej informacji na temat muffiny na maślance
Małe, słodkie babeczki to najprostsza domowa łakoć , którą możesz przygotować w swoim domu, gdy najdzie Cię ochota na słodycze.
Muffiny na maślance charakteryzują się swoją wyjątkową delikatnością, są niezwykle puszyste i smaczne. Dlatego z pewnością pokochają je nie tylko dorośli, ale też dzieci.
Babeczki z maślanką możesz przygotować nie tylko jako domowe łakocie, świetnie sprawdzą się jako przekąska na przyjęcie dla dzieci, chyba większość z nich uwielbia mini babeczki.
Zatem jak zrobić muffiny na maślance?
Przepis jest bardzo prosty i szybki, ciasto nie jest drożdżowe, dlatego wykonasz je ekspresowo.
Będziesz potrzebować jedynie odrobiny mąki, w moim przepisie skorzystałam ze zwykłej mąki pszennej, która naturalnie zawiera gluten. Jeśli, zmagasz się z chorobami glutenozależnymi i musisz eliminować gluten ze swojej codzienne diety, zamień ją na mąkę naturalnie bezglutenową np. kukurydziana, gryczana lub skorzystaj z bezglutenowych mieszanek.
Dodatkowo będzie nam potrzebna maślanka, jajka, cukier, olej rzepakowy, soda oczyszczona i opcjonalnie cukier waniliowy, który doda aromatu.
Wystarczy, że w jednej misce wymieszasz suche składniki, a do drugiej wbijesz jajka, wlejesz maślankę i olej.
Składniki, w każdej misce wymieszaj dokładnie, a następnie połącz je.
Masa ciasta powinna być gęsta i jednolita, nie powinna mieć grudek.
Tak przygotowane ciasto przelej ostrożnie do specjalnych foremek na babeczki, upiecz je w piekarniku przez 20-25 minut w 180 stopniach C.
Po upieczeniu, gdy muffiny ostygną, posyp je cukrem pudrem.
Najlepsze domowe wypieki wynikają ze swojej prostoty, taki właśnie jest przepis na muffiny na maślance. Zwróć uwagę w jak szybki i prosty sposób, możesz przygotować pyszne słodycze od podstaw w swoim domu. Nie ma potrzeby korzystania z gotowych mieszanek dostępnych w sklepie. Ich skład zazwyczaj zostawia wiele do życzenia. Niestety, bardzo często zawierają zbyt duże ilości cukru, który jest zbędny oraz barwniki i konserwanty, a wszystko po to, aby ich termin przydatności był dłuższy, a wygląd i zapach atrakcyjniejszy. Postaw na dobre, domowe wypieki i ciesz się słodkim smakiem bez zbędnych dodatków, które nie są korzystne dla naszego zdrowia.
Alergeny w muffiny na maślance
Lista alergenów dla muffiny na maślance przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- maślanka 2%
Wartości odżywcze muffiny na maślance
Do muffinek możesz dodać dowolne owoce.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.