Muffinki z bananami
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 1 i 1/2 szklanki (240 g)
- Cukier - 1/4 szklanki (50 g)
- Banan - 2 sztuki (260 g)
- Olej kokosowy - 1/2 szklanki (125 ml)
- Mleko 2% - 3/4 szklanki (188 ml)
- Jajko - 1 jajko rozmiar L (1 szt.)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżeczka (4 g)
- Soda oczyszczona - 1/2 łyżeczki (3 g)
- Sól - 1/4 łyżeczki (1 g)
Przepis na muffinki z bananami krok po kroku
Banany obierz i rozetrzyj za pomocą widelca. Umieść je w misce, a potem wbij jajko i dodaj olej, mleko. Całość wymieszaj.
W dużej misce umieść przesianą mąkę, sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia, sól oraz cukier. Wymieszaj i dodaj składniki z poprzedniej miski. Mieszaj tylko do połączenia się składników.
W formie na 12 muffinek umieść papilotki i po równo rozdziel masę do każdej z nich.
Muffinki piecz ok. 25 min w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (grzanie góra-dół).
-
Placek bananowiec
-
Kopiec kreta
-
Ciasto z bananami
-
Placek z bananami
-
Babeczki bananowe
-
Chlebek bananowy fit
-
Ciasto czekoladowe z bananami
-
Ciasto bananowe
-
Szybkie ciasto bananowe
-
Ciasto bananowe fit
-
Omlet bananowy
-
Bananowiec ciasto
-
Babka bananowa
-
Brownie z cukinii
-
Gofry bananowe
-
Chleb bananowy Thermomix
-
Ciasto owsiane bez cukru
-
Tort bananowy
-
Ciasto bananowe
Więcej informacji na temat muffinek z bananami
Muffinki z bananami są szybkie i bardzo proste do zrobienia. Idealnie nadają się jako przekąska dla dzieci, ale tak naprawdę można je przygotować także na imprezę. Muffinki możesz ozdobić kolorowym kremem lub polać czekoladą. Ten prosty przepis na wilgotne bananowe babeczki warto sobie zapisać.
Jak zrobić bananowe muffinki? Trzeba zacząć od banana. Można go rozgnieść widelcem albo zmiksować w blenderze. Następnie należy go dodać do innych mokrych składniki. W drugiej misce trzeba połączyć składniki suche, a potem dodać mokre i wszystko razem wymieszać. Gotową masę należy rozdzielić do papilotków. Aby przygotować te muffinki, nie potrzebujesz miksera.
Przepis na babeczki z bananami możesz dowolnie zmodyfikować. Do tych muffinek możesz dodać wiórki kokosowe, cukier wanilinowy, ekstrakt z wanilii lub cynamon. Olej kokosowy możesz zamienić na olej rzepakowy lub jakiś inny wybrany olej.
Bardzo dobre wychodzą także bananowe muffinki z kawałkami czekolady. Na sam koniec, gdy już połączysz mokre i suche składniki, wystarczy dodać posiekaną czekoladę. Te babeczki możesz przygotować w jeszcze inny sposób. Po nałożeniu pierwszej porcji masy do papilotków, na środku należy położyć jedną kostkę czekolady, a potem przykryć ją drugą porcją ciasta.
Bananowe muffinki z czekoladą możesz przygotować z ciemnym ciastem. Wtedy do suchych składników należy dodać jeszcze 2 łyżki kakao. Jeżeli lubisz mocno kakaowe ciasto, to możesz dodać 1 łyżkę kakao więcej.
Nie musisz dodawać dużo cukru do tych babeczek, ponieważ mocno dojrzałe banany same w sobie są bardzo słodkie. Jeżeli używasz nieco mniej dojrzałych bananów, to możesz dosypać więcej cukru lub wybranego zamiennika. Możesz pokusić się m.in. na ksylitol.
Muffinki można czymś ozdobić. Może to być rozpuszczona czekolada (biała, mleczka, gorzka), domowy lukier lub krem. Aby zrobić lukier, wystarczy połączyć gorącą wodę lub sok z cytryny z cukrem pudrem. Z kolei krem można przygotować ze śmietanki kremówki, serka mascarpone oraz cukru pudru. Możesz podzielić masę i do każdej dodać inny barwnik, aby stworzyć kolorowe kremy.
Alergeny w muffinkach z bananami
Lista alergenów dla muffinek z bananami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze muffinek z bananami
Energia i białka
(75g)
Węglowodany
(75g)
Tłuszcze
(75g)
Witaminy
(75g)
Składniki mineralne
(75g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.