Muffinki warzywne
- Mąka pszenna typ 500 (400 g)
- Margaryna do pieczenia (100 g)
- Papryka czerwona - 1 sztuka (240 g)
- Cukinia - 1 sztuka (400 g)
- Pomidor - 1 sztuka (180 g)
- Ser gouda (150 g)
- Mleko 3,2% - 1 szklanka (250 ml)
- Jajko (2 szt.)
- Proszek do pieczenia - 2 łyżeczki (10 g)
- Natka pietruszki - 1,5 łyżeczki (10 g)
Przepis na muffinki warzywne krok po kroku
Warzywa umyj i pokrój w drobną kostkę. Ser zetrzyj na tarce.
Do miski wsyp mąkę, szczyptę soli i proszek do pieczenia. Dokładnie wymieszaj.
Margarynę rozpuść. Dodaj do mąki razem z mlekiem i jajkami i wymieszaj.
Do ciasta dodaj warzywa, posiekaną natkę pietruszki oraz ser i dokładnie wymieszaj.
Ciasto rozlej do papilotek umieszczonych w formie na muffinki.
Piecz 20 minut w 200 st. C.
-
Zapiekanka makaronowa
-
Zapiekanka z cukinii
-
Moussaka
-
Zapiekanka warzywna
-
Zapiekanka z pieczarek
-
Zapiekanka z pieczarkami
-
Zapiekanka z kalafiora
-
Casserole
-
Zapiekanka z ryżem
-
Zapiekanka makaronowa z warzywami
-
Zapiekanka z brokułami
-
Zapiekanka z kalafiorem
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i pieczarkami
-
Zapiekanka ze szpinakiem
-
Zapiekanka makaronowa z brokułem
-
Zapiekanka z dynii
-
Zapiekanka z dynią
-
Zapiekanka ziemniaczana wege
-
Zapiekanka warzywna
Więcej informacji na temat muffinki warzywne
Muffinki warzywne to świetny przepis, który możecie wykorzystać na pyszne śniadanie, na obiad czy na kolację. Te dobre muffinki zasmakują nawet największym oponentom warzyw.
Ten sprawdzony przepis na muffinki warzywne wykonasz w kilka minut. Na początku warzywa umyj i pokrój w drobną kostkę. Ser zetrzyj na tarce. Do miski wsyp mąkę, szczyptę soli i proszek do pieczenia. Dokładnie wymieszaj. Margarynę rozpuść. Dodaj do mąki razem z mlekiem i jajkami i wymieszaj. Do ciasta dodaj warzywa, posiekaną natkę pietruszki oraz ser i dokładnie wymieszaj. Ciasto rozlej do papilotek umieszczonych w formie na muffinki. Piecz w piekarniku przez 20 minut w 200 stopniach. W tych kilku krokach wiesz już jak zrobić muffinki warzywne. Sami się przekonajcie, jaki to świetny pomysł na pełnowartościowy posiłek.
Choć smak cukinii jest neutralny, to jest to bardzo dobre źródło witamin takich jak: witamina C, witamina E i witaminy z grupy B. 100 g cukinii dostarcza około 20 kcal, dlatego jest to warzywo szczególnie polecane dla osób chcących zadbać o swoją masę ciała. Niska kaloryczność wynika z tego, że w 90 procentach składa się ona z wody. Jest warzywem łatwostrawnym, dlatego jest bezpieczna do spożycia nawet przez najmłodsze dzieci, już po 6. miesiącu życia. Można spożywać ją w formie surowej lub gotowanej.
Pomidory to świetne źródło witaminy C i potasu. Ten ostatni składnik pomaga m.in. utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi. Wraz z dużą garścią pomidorków koktajlowych (ok. 100 g) dostarczymy tylko 19 kcal, dlatego to świetne uzupełnienie posiłków podczas stosowania diety niskokalorycznej.
Dania z warzyw to dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby wzbogacić swoją dietę w witaminy i składniki odżywcze. Codziennie powinno spożywać się przynajmniej 400 g warzyw. Dieta zbilansowana, bogata w warzywa i błonnik jest najlepsza dla naszego zdrowia. Żaden suplement nie zapewni tego, co odpowiednio zbilansowana dieta bogata w warzywa. Dodatek tłuszczu do warzyw zwiększa przyswajanie z nich witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A, D, E i K.
Alergeny w muffinki warzywne
Lista alergenów dla muffinki warzywne przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser gouda
- Mleko 3,2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze muffinki warzywne
Dodatek tłuszczu do warzyw zwiększa przyswajanie z nich witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A, D, E i K.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.