Muffinki jajeczne
- Jajko (6 szt.)
- Boczek wędzony bez kości (120 g)
- Papryka czerwona (250 g)
- Cebula czerwona (25 g)
- Szpinak (50 g)
Przepis na muffinek jajecznych krok po kroku
W misce roztrzep jajka z dodatkiem sporej szczypty soli i pieprzu.
Boczek, cebulę, szpinak i paprykę drobno posiekaj i dodaj do jajek.
Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki i przelej do foremek na muffinki.
Piecz w temperaturze 180 stopni przez 25 minut.
Więcej informacji na temat muffinek jajecznych
Muffinki jajeczne to fajna propozycja na śniadanie na słono. Szybkie, warzywne muffinki z jajek są pyszną formą podanie warzyw, która będzie zachęcająca dla dzieci.
Babeczki jajeczne wykonane są z prostych składników jednak ich smak jest wyjątkowy. Wykonasz je z kurczakiem, szynką lub boczkiem oraz z papryką, pieczarkami, szpinakiem, pomidorami, cebulą, groszkiem, cukinią czy brokułami. To jakie dodasz składniki zależy jedynie od Ciebie i tego co lubisz. Dzięki dodatkowi warzyw muffinki te są niezwykle zdrowe. Najpopularniejszym i najsmaczniejszym dodatkiem jest papryka. Papryka jest doskonałym źródłem witaminy C, a jej forma, która występuje w papryce jest odporna na działanie wysokiej temperatury. Papryka jest źródłem witaminy E, witaminy A oraz witamin z grupy B. Składniki mineralne zawarte w niej to głównie potas ale spożywając paprykę dostarczysz także wapnia, magnezu, żelaza, fosforu, sodu i cynku. Papryka jest bogatym źródłem związków o charakterze przeciwutleniającym i przeciwnowotworowym. W papryce do głównych zaliczamy antocyjany i karotenoidy. Wszystkie te związki przyczyniają się do wzmocnienia odporności i naczyń krwionośnych, chronią przed miażdżycą, hamują procesy starzenia się organizmu, przyczyniają się do poprawy kondycji włosów, skóry i paznokci. Drugim dodatkiem jest szpinak. Szpinak to bardzo wartościowe warzywo, które powinno regularnie pojawia się w naszej diecie. Jest on bogactwem wielu składników odżywczych. Zawiera flawonoidy oraz karotenoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami, działają także przeciwzapalnie. Właściwości przeciwutleniające wykazują również witaminy A oraz C, a także cynki i selen. Zawiera także witaminę K, która w połączeniu z występującym magnezem, manganem oraz wapniem wzmacniają kości. Spożywanie szpinaku poprawia pracę układu krążenia za sprawą występowania w nim witaminy B6, selenu, potasu i folianów. Osoby borykające się z anemią powinny regularnie spożywać te zielone liście. Są one źródłem witaminy B1 oraz B2 a ponadto żelaza i fosforu. Do muffinek możesz dodać ser żółty, ser pleśniowy czy ser feta, które będą dodatkowym źródłem składników odżywczych. Przepis na muffinki jajeczne, które są bardzo zdrowym śniadaniem, jest szybki i łatwy. Masę możesz przygotować dzień wcześniej a rano jedynie upiec muffinki i cieszyć się jeszcze szybszym, pysznym i sycącym śniadaniem.
Muffinki jajeczne możesz podać na ciepło na śniadanie lub zapakować na zimno na drugie śniadanie. Smakują wyśmienicie w każdej formie.
Alergeny w muffinkach jajecznych
Lista alergenów dla muffinek jajecznych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze muffinek jajecznych
Muffiny jajeczne są pyszną i zdrową propozycją na szybkie śniadanie.
Energia i białka
(186g)
Węglowodany
(186g)
Tłuszcze
(186g)
Witaminy
(186g)
Składniki mineralne
(186g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.