Muffinki bezglutenowe
- Jajko (4 szt.)
- Mąka ryżowa (250 g)
- Mąka kokosowa (100 g)
- Banan (200 g)
- Daktyle suszone (100 g)
- Jabłko (200 g)
- Olej rzepakowy (50 ml)
- Czekolada gorzka (100 g)
- Soda oczyszczona (30 g)
Przepis na muffinki bezglutenowe krok po kroku
Do miski wbij jajka i ubij je, aż masa zrobi się lekko biała.
Obierz banany ze skórki, umieść je w pojemniku do blendera, dodaj także daktyle i zblenduj.
Dodaj masę do miski wraz z mąką ryżową, kokosową, olejem rzepakowym i sodą oczyszczoną.
Jabłka obierz ze skórki, usuń gniazda nasienne i pokrój w kostkę, dodaj do reszty składników.
Foremkę do muffinek wyłóż papilotami, każdą wypełnij masą do 2/3 wysokości, wetknij w ciasto kostkę czekolady.
Piecz w nagrzanym do 200 stopni piekarniku przez 20-25 minut.
Gotowe muffinki wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystygnięcia.
Więcej informacji na temat muffinek bezglutenowych
Muffinki bezglutenowe to doskonała propozycja na słodki deser. Bezglutenowe babeczki są bardzo dobrą alternatywą dla osób niemogących spożywać glutenu. Przepis na muffinki bezglutenowe jest łatwy, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia cukierniczego aby je upiec. Do zrobienia bezglutenowych babeczek potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: banany, daktyle, mąka ryżowa, mąka kokosowa, soda oczyszczona, jajka, jabłka, czekolada gorzka o olej rzepakowy.
Jak zrobić muffinki bezglutenowe? Do miski wbij jajka, ubij je aż masa zrobi się lekko biała. Obierz banany ze skórki, umieść je w pojemniku do blendera, dodaj także daktyle i zblenduj. Dodaj masę do miski wraz z mąką ryżową, kokosową, olejem rzepakowym i sodą oczyszczoną. Jabłka obierz ze skórki, usuń gniazda nasienne i pokrój w kostkę, dodaj do reszty składników. Foremkę do muffinek wyłóż papilotami, każdą wypełnij masą do 2/3 wysokości, wetknij w ciasto kostkę czekolady. Piecz w nagrzanym do 200 stopni piekarniku przez 20-25 minut.
Jabłka zawierają kwasy owocowe, którym zawdzięczają smak. Są źródłem dobroczynnego błonnika i pektyn, które wpływają na pracę naszych jelit, pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi a dzięki temu zmniejszają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Ciekawostką jest że na całym świecie można spotkać ponad 9 tysięcy odmian jabłek. Jabłka są też fantastycznym źródłem witaminy C, która odpowiada za syntezę kolagenu i posiada właściwości przeciwutleniające i wzmacniające odporność, jak również minerałów: magnezu, potasu, wapnia i fosforu. Banany są źródłem łatwo przyswajalnego cukru owocowego. Banany są produktem, który zawiera spore ilości błonnika pokarmowego, który ma wpływ na odczuwanie sytości oraz reguluje poziom cholesterolu we krwi. Błonnik ma również dobroczynny wpływ na poziom glukozy we krwi, dzięki jego zawartości w produktach spożywczych, obecny w nich cukier wchłania się znacznie wolniej a to powoduje, że stężenie glukozy we krwi pozostaje na stałym poziomie.
Podsumowując prosty przepis na najlepsze muffinki bez glutenu są doskonałym dodatkiem do kawy i herbaty podczas spotkań z rodziną i znajomymi. Łatwe do zrobienia babeczki możesz przygotować dla dzieci na drugie śniadanie. Pyszne babeczki przygotujesz w niespełna 30 minut. Babeczki bezglutenowe są dobre do spożycia przez 2-3 dni.
Alergeny w muffinkach bezglutenowych
Lista alergenów dla muffinek bezglutenowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze muffinek bezglutenowych
Muffinki bezglutenowe to pyszne i zdrowe muffinki odpowiednie do spożycia przez osoby chore na celiakię a także cukrzycę. Muffinki nie zawierają dodatku cukru. Są dobrym źródłem węglowodanów w diecie.
Energia i białka
(120g)
Węglowodany
(120g)
Tłuszcze
(120g)
Witaminy
(120g)
Składniki mineralne
(120g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.