Mrowisko ciasto
- Mąka pszenna typ 500 (500 g)
- Cukier - 1 szklanka (200 g)
- Masło - 1 kostka (200 g)
- Żółtko jajka (6 szt.)
- Śmietana 12% (230 g)
- Wódka - 1 kieliszek (50 ml)
- Mak niebieski (300 g)
- Rodzynki (300 g)
- Olej rzepakowy - do smażenia (2000 ml)
- Miód (300 g)
Przepis na mrowisko ciasto krok po kroku
Do miski przesiej mąkę pszenną, dodaj cukier, szczyptę soli i wymieszaj.
Dodaj żółtka, kwaśną śmietanę oraz wódkę i 70 g masła.
Zagnieć gładkie ciasto.
Odstaw je na 30 minut do lodówki.
Ciasto podziel na 4 części.
Rozwałkuj cienko i pokrój na prostokątne kawałki.
W garnku rozgrzej olej rzepakowy do temperatury około 180 st. C.
Smaż chrusty, aż nabiorą złotego koloru.
Chrusty umieść na ręczniku papierowym, który wchłonie nadmiar tłuszczu.
W rondlu umieść 130 g masła, dodaj miód, podgrzej do połączenia składników.
Na talerzu układaj warstwę faworków, polej polewą i posyp makiem oraz rodzynkami.
Powtarzaj czynność do wykończenia składników.
-
Faworki
-
Faworki na piwie
-
Faworki drożdżowe
-
Faworki z piekarnika
-
Faworki z ciasta francuskiego
-
Faworki Thermomix
-
Faworki z karpia
-
Chrusty drożdżowe
-
Ciasto na faworki
-
Faworki bez śmietany
-
Faworki puszyste
-
Faworki na kefirze
-
Wegańskie faworki
-
Szybkie faworki
-
Faworki z mascarpone
-
Faworki bez bicia
-
Kruche faworki
-
Lane chrusty
-
Faworki
Więcej informacji na temat mrowiska ciasta
Mrowisko ciasto to bardzo dobry pomysł na pyszny deser dla całej rodziny. Mrówkowiec, bo tak też jest zwane ciasto, jest tradycyjnym wypiekiem pochodzącym z Podlasia. Mrówkowiec jest słodki i zawiera w sobie mak oraz rodzynki. Przepis na ciasto mrowisko jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia ciasta potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, cukier, sól, żółtka jaj, śmietana 12%, wódka, masło, miód, mak, rodzynki, olej rzepakowy.
Jak zrobić ciasto mrowisko? Do miski przesiej mąkę pszenną, dodaj cukier, szczyptę soli i wymieszaj. Dodaj żółtka, kwaśną śmietanę oraz wódkę i masło. Zagnieć gładkie ciasto. Odstaw je na 30 minut do lodówki. Ciasto podziel na 4 części. Rozwałkuj cienko i pokrój na prostokątne kawałki. W garnku rozgrzej olej rzepakowy do temperatury około 180 stopni. Smaż chrusty, aż nabiorą złotego koloru. Chrusty umieść na ręczniku papierowym, który wchłonie nadmiar tłuszczu. W rondlu umieść masło, dodaj miód, podgrzej do połączenia składników. Na talerzu układaj warstwę faworków, polej polewą i posyp makiem oraz rodzynkami. Powtarzaj czynność do wykończenia składników.
Mak niebieski jest doskonałym źródłem wapnia. Zawiera także witaminy A, D i E oraz pierwiastki takie jak żelazo, mangan czy cynk. Wapń jest minerałem niezbędnym do prawidłowej budowy naszych kości. Jego niedobór powoduje powstawanie osteoporozy. Wapń jest także niezbędny do prawidłowego procesu krzepnięcia krwi oraz pracy układu mięśniowo-nerwowego. Miód jest produktem pochodzenia zwierzęcego, wytwarzają go bowiem pszczoły. Prawdziwy miód nie powinien zawierać dodatku cukru. Miód naturalnie ulega krystalizacji, tylko świeży miód ma płynną konsystencję. Miodu od setek lat używa się w celach leczniczych, ma on właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Spożywanie miodu powoduje wzrost odporności. Dodaje się go do herbaty jako środek przeciwbólowy przy zapaleniu gardła.
Podsumowując pyszne ciasto jest dobre jako deser na wiele okazji. Bardzo często podaje się je podczas imprez okolicznościowych. Sprawdzony przepis gwarantuje przygotowanie udanego wypieku. Składniki na ciasto powinny być w temperaturze pokojowej. Ciasto z makiem jest bardzo smaczne i przyjemnie chrupie. Chrusty z polewą są idealne do kawy.
Alergeny w mrowisku cieście
Lista alergenów dla mrowiska ciasta przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietana 12%
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze mrowiska ciasta
Mrowisko ciasto to słodki domowy wypiek zawierający dużą ilość cukru i węglowodanów prostych, które podnoszą gwałtownie poziom glukozy we krwi. Nie powinny ich spożywać osoby chorujące na cukrzycę.
Energia i białka
(220g)
Węglowodany
(220g)
Tłuszcze
(220g)
Witaminy
(220g)
Składniki mineralne
(220g)
-
mąka pszenna,
cukier,
masło,
jajka,
śmietana,
wódka,
rodzynki,
olej rzepakowy,
miód,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.