Moskaliki
- Śledź, cały (1000 g)
- Ocet spirytusowy (200 ml)
- Cebula - 2 duże sztuki (200 g)
- Czosnek - 4 ząbki (20 g)
Przepis na moskaliki krok po kroku
Śledzie wypatrosz, oczyść z łusek i pozbaw głów. Śledzie dokładnie opłucz i namocz w wodzie na 3 godziny.
Do garnka wlej ocet, dodaj do niego 300 ml wody, 5 ziarenek ziela angielskiego, 1 płaską łyżeczkę chilli, pół małego opakowania gorczycy, 3 liście laurowe oraz odrobinę soli i pieprzu. Składniki dokładnie wymieszaj i zagotuj.
Zalewę pozostaw do przestudzenia.
Cebulę i czosnek obierz oraz pokrój na plastry.
Śledzie włóż do słoików, dodaj do nich plastry cebuli oraz czosnku i całość zalej zalewą.
Słoiki zakręć i odstaw na kilka dni do lodówki.
Po tym czasie śledzie nadają się do spożycia - niewykorzystane moskaliki możesz zapasteryzować.
-
Śledzie pod pierzynką
-
Śledzie w occie
-
Śledzie po japońsku
-
Śledzie salsa na ostro
-
Śledzie w śmietanie z jabłkiem
-
Śledzie po kaszubsku
-
Śledzie po giżycku
-
Śledzie po wiejsku
-
Śledź z jabłkiem i cebulą
-
Śledzie salsa
-
Tatar ze śledzia z majonezem
-
Śledzie z żurawiną i czerwoną cebulą
-
Śledzie po cygańsku
-
Śledzie po meksykańsku
-
Sałatka śledziowa z ziemniakami
-
Matiasy
-
Śledź w oleju
-
Kiszone śledzie
-
Potrawy ze śledzi
Więcej informacji na temat moskalików
Moskaliki to śledzie marynowane w zalewie octowej. Tradycyjne domowe moskaliki świetnie sprawdzą się jako przystawka podana podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi. Śledzie marynowane będą również doskonałą zakąską do wódki. Sprawdzony przepis na moskaliki jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania potrawy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: śledzie, ocet spirytusowy, cebula, czosnek, sól, pieprz, chilli, ziele angielskie, liście laurowe oraz gorczyca.
A jak zrobić moskaliki? Śledzie wypatrosz, oczyść z łusek i pozbaw głów. Śledzie dokładnie opłucz i namocz w wodzie na 3 godziny. Do garnka wlej ocet, dodaj do niego 300 ml wody, oraz przyprawy. Składniki dokładnie wymieszaj i zagotuj. Zalewę pozostaw do przestudzenia. Cebulę i czosnek obierz oraz pokrój na plastry. Śledzie włóż do słoików, dodaj do nich plastry cebuli oraz czosnku i całość zalej zalewą. Słoiki zakręć i odstaw na kilka dni do lodówki. Po tym czasie śledzie nadają się do spożycia - niewykorzystane moskaliki możesz zapasteryzować.
Śledź to ryba, która stanowi dobre źródło wielu witamin oraz składników mineralnych. Śledzie są doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, jodu, żelaza i wapnia. Znajdziemy w nich również witaminę A, witaminę D oraz niektóre witaminy z grupy B. Śledź jest także doskonałym źródłem potasu. Jod niezbędny jest do produkcji hormonów tarczycy - czyli tyroksyny oraz trójjodotyroniny. Odpowiednia podaż witaminy D występującej w śledziu odpowiada między innymi za proces wchłaniania wapnia i fosforu. Ta funkcja witaminy D pośrednio wpływa na budowę mocnych i zdrowych kości oraz zębów.
Podsumowując pyszne moskaliki to doskonała propozycja na smaczną przystawkę na imprezy. Najlepsze śledzie marynowane są dobre do spożycia dopiero po kilku dniach. Produkty spożywcze niezbędne do wykonania moskalików dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach. Aby przygotować pyszne danie śledzie należy dobrze wypatroszyć i oczyścić.
Alergeny w moskalikach
Lista alergenów dla moskalików przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Śledź, cały
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- gorczyca
W przepisie na moskaliki nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- liście laurowe
Wartości odżywcze moskalików
Moskaliki to doskonała propozycja na smaczną przystawkę. Śledzie stanowią doskonale źródło wielu cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć je do diety.
Energia i białka
(800g)
Węglowodany
(800g)
Tłuszcze
(800g)
Witaminy
(800g)
Składniki mineralne
(800g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.