Mortadela w panierce
- Mortadela (500 g)
- Jajko - w rozmiarze L (1 szt.)
- Bułka tarta (50 g)
- Olej rzepakowy - 4 łyżki stołowe (40 ml)
Przepis na mortadelę w panierce krok po kroku
Mortadelę obierz z osłonki foliowej i pokrój w grubsze plastry.
Do miseczki wybij jajko i wymieszaj je z dodatkiem szczypty soli oraz pieprzu.
Do drugiej miseczki przesyp bułkę tartą.
Na patelni rozgrzej olej.
Plastry mortadeli panieruj w jajku oraz bułce tartej i smaż na rozgrzanym oleju z dwóch stron na złoty kolor.
Gotowe kotlety z mortadeli podawaj z ulubionymi dodatkami.
Więcej informacji na temat mortadeli w panierce
Mortadela w panierce to doskonała propozycja na dodatek do ziemniaków. Szybkie w przygotowaniu kotlety warto podać na obiad z dodatkiem surówki. Przepis na mortadelę w panierce jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania kotletów potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mortadela, jajko, bułka tarta, olej rzepakowy, sól oraz pieprz.
A jak zrobić kotlety z mortadeli? Mortadelę obierz z osłonki foliowej i pokrój w grubsze plastry. Do miseczki wybij jajko i wymieszaj je z dodatkiem szczypty soli oraz pieprzu. Do drugiej miseczki przesyp bułkę tartą. Na patelni rozgrzej olej. Plastry mortadeli panieruj w jajku oraz bułce tartej i smaż na rozgrzanym oleju z dwóch stron na złoty kolor. Gotowe kotlety z mortadeli podawaj z ulubionymi dodatkami.
Sól w diecie osoby dorosłej powinna stanowić około 5 gramów (czyli jedna łyżeczka). Jednak nie powinniśmy jej całkowicie eliminować. Sól stanowi źródło trzech cennych dla naszego zdrowia składników mineralnych: sodu, chloru oraz jodu. Chlor stanowi składnik kwasu solnego, który odpowiada za prawidłowe trawienie oraz utrzymanie odpowiedniego pH w żołądku. W diecie Polaków często brakuje jodu, jednak zalecane dzienne spożycie soli jodowanej nie pokryje dziennego zapotrzebowania na ten składnik mineralny.
Jajka kurze to skarbnica składników odżywczych, których odpowiednia podaż korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Jajka są przede wszystkim źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego, które z łatwością przyswajalne jest przez nasz organizm. Jaja kurze bogate są także w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach oraz niektóre witaminy z grupy B. W jajach znajdziemy także składniki mineralne, do których możemy zaliczyć: fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk oraz selen.
Podsumowując mortadela w jajku i bułce tartej to doskonała propozycja na tanie danie obiadowe. Pyszne kotlety są dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i warto podać je z dodatkiem ziemniaków i surówki. Smażone kotlety są ciężkostrawne, dlatego nie są zalecane w diecie osób z problemami ze strony przewodu pokarmowego.
Alergeny w mortadeli w panierce
Lista alergenów dla mortadeli w panierce przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka tarta
Wartości odżywcze mortadeli w panierce
Mortadela w panierce to doskonała propozycja na szybki w przygotowaniu obiad. Mortadela smażona w panierce jest ciężkostrawna, dlatego nie jest polecana osobom zmagającym się z problemami ze strony przewodu pokarmowego.
Energia i białka
(130g)
Węglowodany
(130g)
Tłuszcze
(130g)
Witaminy
(130g)
Składniki mineralne
(130g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.