Miodownik z masą budyniową
- Mąka pszenna typ 500 (700 g)
- Miód (100 g)
- Proszek do pieczenia (15 g)
- Mleko 3,2% (500 ml)
- Masło (600 g)
- Orzechy włoskie (300 g)
- Dżem śliwkowy - niskosłodzony (250 g)
- Budyń (proszek) (75 g)
- Cukier (450 g)
Przepis na miodownik z masą budyniową krok po kroku
W garnku rozpuść 3 łyżki miodu i 2 łyżki mleka.
Mąkę, 250g masła, proszek do pieczenia, 250 g cukru, wystudzoną masę mleczno-miodową zagnieć w gładkie ciasto.
Ciasto podziel na 3 części.
Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Wyklej ciastem. Piecz w temperaturze 180 stopni przez 15 minut.
Z drugim blatem postąp identycznie jak z pierwszym.
Trzeci blat upiecz z dodatkiem masy z orzechów włoskich: posiekaj orzechy, w garnku rozpuść 130g masła, 100g cukru i 2 łyżki miodu, gotuj przez 3 minuty. Wyłóż masę na wierzch ciasta i upiecz.
Ugotuj budyń na mleku z dodatkiem 100g cukru. Ostudź.
Ubij masło na biało. Dodaj budyń. Ubijaj jeszcze 2 minuty.
Blaty bez orzechów układaj kolejno w formie, smaruj powidłami porzeczkowymi i masą budyniową.
Na wierzch połóż blat z orzechami.
Odstaw aż zmięknie w chłodne miejsce. Zajmie to 2-3 dni.
-
Miodownik z kaszą manną
-
Miodowiec z kaszą manną
-
Ciasto miodownik
-
Ciasto miodowe
-
Miodownik z orzechami
-
Ciasto z miodem
-
Ciasto czeskie
-
Miodownik królewski
-
Szybki i prosty miodownik
-
Miodownik tradycyjny
-
Miodownik z kaszą manną i powidłami
-
Miodownik z orzechami i budyniem
-
Miodownik z serem
-
Miodownik thermomix
-
Masa grysikowa do miodownika
-
Miodownik z kajmakiem
-
Lekach
-
Miodownik
Więcej informacji na temat miodownika z masą budyniową
Miodownik z masą budyniową to pyszne lecz słodkie ciasto. Dla przełamania słodyczy idealnie sprawdzi się dodatek domowej konfitury śliwkowej lub z czarnej porzeczki. Przepis na miodownik z masą budyniową jest prosty więc jego przygotowanie nie wymaga od Ciebie dużego doświadczenia w przygotowywaniu wypieków. Ciasto jednak potrzebuje czasu aby zmięknąć, weź to pod uwagę jeśli ma być deserem do niedzielnego obiadu. Do przygotowania tego ciasta z budyniem niezbędne będą produkty spożywcze takie jak: mąka pszenna, masło, jajka, mleko, miód, proszek do pieczenia, orzechy włoskie, budyń w proszku.
Jak zrobić miodownik z masą budyniową? Przygotowanie należy podzielić na kilka etapów. Pierwszym jest przygotowanie ciasta miodowego. Miód rozpuść w mleku. Następnie mąkę, pokrojone w kawałki masło, proszek do pieczenia, cukier i ostudzone mleko z miodem zagnieć do uzyskania ciasta o gładkiej strukturze. Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Ciasto podziel na trzy części. Wyklej blachę ciastem. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 15 minut. Z drugim kawałkiem ciasta postąp analogicznie. Trzecią cześć ciasta upiecz z dodatkiem masy orzechowej, którą przygotujesz z roztopionego miodu z cukrem i posiekanych orzechów. Masę orzechową wyłóż na wierzch ciasta i upiecz tak jak pozostałe blaty. Drugim etapem jest zrobienia masy budyniowej. Ugotuj budyń na mleku z dodatkiem cukru. Gdy wystygnie masło utrzyj na białą masę, dodaj budyń i zmiksuj. Nie łącz masła z gorącym budyniem, musi on być całkowicie wystygnięty. Trzecim etapem jest złożenia ciasta. Blat bez orzechów umieść na spodzie formy, posmaruj powidłami i kremem budyniowym, połóż drugi blat i również posmaruj powidłami i kremem, na wierzch połóż placek z orzechami. Ciasto jest gotowe do spożycia po 2-3 dniach. Dodatek miodu sprawia, że ciasto jest twarde.
Podsumowując miodownik z masą budyniową to idealna propozycja na słodki deser. Ciasto możesz przygotować kilka dni wcześniej, gdyż musi zmięknąć. Miód dodany do ciasta jest źródłem wielu cennych składników odżywczych, ma właściwości bakteriobójcze. Od lat jest ceniony za swoje lecznicze działanie.
Alergeny w miodowniku z masą budyniową
Lista alergenów dla miodownika z masą budyniową przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
- Masło
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze miodownika z masą budyniową
Miodownik z masą budyniową to słodki domowy wypiek. Jest kaloryczny ze względu na dużą zawartość cukru i tłuszczu. Pamiętaj, aby zachować umiar w spożywaniu tego typu wypieków.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
-
mąka pszenna,
miód,
mleko,
masło,
orzechy włoskie,
orzechy,
śliwki,
budyń,
cukier,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.