Miodownik z kaszą manną
- Mąka pszenna typ 500 - 1,5 szklanki (300 g)
- Miód (100 g)
- Jajko (5 szt.)
- Masło - 2,5 kostki (500 g)
- Cukier (440 g)
- Mleko 3,2% (800 ml)
- Kasza manna - 1 szklanka (200 g)
- Proszek do pieczenia (40 g)
- Orzechy włoskie (300 g)
Przepis na miodownik z kaszą manną krok po kroku
Miód rozpuść w 120 ml mleka.
Następnie mąkę, 280 g pokrojonego w kawałki masła, proszek do pieczenia, 140 g cukru i wystudzone mleko z miodem.
Zagnieć ciasto.
Blachę wyłóż papierem do pieczenia.
Ciasto podziel na trzy części.
Wyklej blachę ciastem.
Piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez 15 minut.
Drugą porcję ciasta upiecz tak samo, jak poprzednią.
Trzecią część ciasta upiecz z dodatkiem masy orzechowej, którą przygotujesz z 50 g roztopionego miodu ze 100 g cukru i posiekanych orzechów.
Masę orzechową wyłóż na wierzch ciasta i upiecz tak jak pozostałe blaty.
Do garnka wlej 600 ml mleka, wsyp 200 g cukru i kasze mannę, gotuj przez 5-7 minut na wolnym ogniu, aż masa zgęstnieje.
Wystudź kaszę i zmiksuj ją z 220 g masła w temperaturze pokojowej.
Jeśli masa będzie zbyt ciepła, masło się roztopi.
Blaszkę wyłóż folią spożywczą.
Blaty ciasta przełóż kremem w taki sposób, aby na wierzchu znajdował się blat ciasta z orzechami.
Ciasto jest gotowe do spożycia po 2-3 dniach.
-
Miodowiec z kaszą manną
-
Ciasto miodownik
-
Ciasto miodowe
-
Miodownik z orzechami
-
Ciasto z miodem
-
Ciasto czeskie
-
Miodownik królewski
-
Szybki i prosty miodownik
-
Miodownik tradycyjny
-
Miodownik z kaszą manną i powidłami
-
Miodownik z masą budyniową
-
Miodownik z orzechami i budyniem
-
Miodownik z serem
-
Miodownik thermomix
-
Masa grysikowa do miodownika
-
Miodownik z kajmakiem
-
Lekach
-
Miodownik
Więcej informacji na temat miodownika z kaszą manną
Miodownik z kaszą manną to prosty przepis na pyszne ciasto. Możesz je podać podczas wielu różnych okazji. Pamiętaj, że ciasto należy przygotować kilka dni wcześniej, gdyż placek z dodatkiem miodu jest twardy. Przepis na miodownik z kaszą manną jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenie kulinarnego, aby go upiec. Do przygotowania tego ciasta potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, masło, jajka, mleko, miód, proszek do pieczenia, orzechy włoskie, kasza manna, cukier.
Jak zrobić miodownik z kaszą manną? Miód rozpuść w mleku. Następnie mąkę, pokrojone w kawałki masło, proszek do pieczenia, cukier i ostudzone mleko z miodem zagnieć do uzyskania ciasta o gładkiej strukturze. Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Ciasto podziel na trzy części. Wyklej blachę ciastem. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 15 minut. Drugą porcję ciasta upiecz tak samo, jak poprzednią. Trzecią część ciasta upiecz z dodatkiem masy orzechowej, którą przygotujesz z roztopionego miodu z cukrem i posiekanych orzechów. Masę orzechową wyłóż na wierzch ciasta i upiecz tak jak pozostałe blaty. Do garnka wlej mleko, wsyp cukier i kasze mannę, gotuj przez 5-7 minut na wolnym ogniu, aż masa zgęstnieje. Wystudź kaszę i zmiksuj ją z masłem w temperaturze pokojowej. Jeśli masa będzie zbyt ciepła, masło się roztopi. Blaszkę wyłóż folią spożywczą. Blaty ciasta przełóż kremem w taki sposób, aby na wierzchy znajdował się blat ciasta z orzechami. Ciasto jest gotowe do spożycia po 2-3 dniach.
Miód dodany do ciasta jest bardzo dobrym źródłem wielu cennych składników mineralnych. Miód ma właściwości bakteriobójcze i kiedyś stosowano go jako środek do szybszego gojenia ran.
Podsumowując pyszny miodownik z kaszą manną to dobre ciasto, które wymaga czasu, aby było gotowe do spożycia. Placek jest łatwy do zrobienia i nie powinien Ci przysporzyć większych trudności. Możesz wzbogacić słodkie ciasto dodatkiem konfitury z porzeczek lub śliwek. Ciasto może być przechowywane przez około 7 dni w lodówce.
Alergeny w miodowniku z kaszą manną
Lista alergenów dla miodownika z kaszą manną przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Kasza manna
- Proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 3,2%
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze miodownika z kaszą manną
Miodownik z kaszą manną to słodki wypiek zawierający dużą ilość dodanego cukru. Ciasto jest bardzo kaloryczne i nie powinny go spożywać osoby z problemami metabolicznymi. Ciasto zawiera także gluten, więc nie jest dobrym pomysłem dla chorujących na celiakię.
Energia i białka
(290g)
Węglowodany
(290g)
Tłuszcze
(290g)
Witaminy
(290g)
Składniki mineralne
(290g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.