Mielonka z indyka
- Mięso z piersi indyka bez skóry (500 g)
- Udziec z indyka (500 g)
- Cukier - 1 płaska łyżka stołowa (10 g)
- Żelatyna (15 g)
Przepis na mielonkę z indyka krok po kroku
Mięso z piersi indyka umyj, oczyść z błonek i pokrój na kawałki o wielkości około 3 cm. Mięso zasyp płaską łyżką stołową soli peklowej, całość przełóż do szczelnie zamkniętego pojemnika i wstaw do lodówki na 2 dni.
Mięso z ud indyka również przygotuj jak mięso z piersi i wstaw do lodówki na 2 dni.
Po tym czasie mięso z ud indyka zmiel w maszynce do mięsa.
Do miski włóż zmielone mięso z ud indyka, pokrojoną pierś z indyka.
W szklance wymieszaj 100 ml wody z łyżeczką pieprzu, gałki muszkatołowej, czosnku granulowanego oraz z cukrem.
Zawartość szklanki wlej do miski z mięsem i dobrze wymieszaj składniki (masa powinna kleić się do rąk).
Następnie do masy dodaj żelatynę i dobrze wyrób masę.
Osłonkę białkową zwiąż z jednej strony nicią wędliniarską, napełnij osłonkę masą mięsną i zwiąż drugi koniec osłonki.
Mielonkę w osłonce schowaj do lodówki na około 12 godzin.
Mielonkę umieść w garnku z zimną wodą i wstaw na palnik.
Zmniejsz moc palnika, gdy temperatura wody osiągnie 80 st. C.
Gotuj mielonkę w wodzie o temperaturze 80°C do momentu, gdy jej wnętrze osiągnie temperaturę 72 st. C (w tym celu w mielonkę wbij termometr).
Ugotowaną mielonkę wyciągnij z garnka i studź w zimnej wodzie przez 15 minut.
Następnie mielonkę włóż do lodówki na 12 godzin i po tym czasie podawaj ją jako dodatek do kanapek.
Więcej informacji na temat mielonki z indyka
Mielonka z indyka to doskonały pomysł na dodatek do chleba na kanapki. Pyszna wędlina doskonale smakuje z dodatkiem pomidorów, ogórków oraz papryki. Sprawdzony przepis na mielonkę z indyka jest stosunkowo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania wędliny potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mięso z piersi indyka, mięso z uda indyka, cukier, żelatyna, pieprz, gałka muszkatołowa, czosnek granulowany oraz sól do peklowania.
Jak zrobić mielonkę z indyka? Mięso z piersi indyka umyj, oczyść z błonek i pokrój na kawałki o wielkości około 3 cm. Mięso zasyp płaską łyżką stołową soli peklowej, całość przełóż do szczelnie zamkniętego pojemnika i wstaw do lodówki na 2 dni. Mięso z ud indyka również przygotuj jak mięso z piersi i wstaw do lodówki na 2 dni. Po tym czasie mięso z ud indyka zmiel w maszynce do mięsa. Do miski włóż zmielone mięso z ud indyka, pokrojoną pierś z indyka. W szklance wymieszaj 100 ml wody z łyżeczką pieprzu, gałki muszkatołowej, czosnku granulowanego oraz z cukrem. Zawartość szklanki wlej do miski z mięsem i dobrze wymieszaj składniki. Następnie do masy dodaj żelatynę i dobrze wyrób masę. Napełnij osłonkę masą mięsną i zwiąż z dwóch stron. Mielonkę w osłonce schowaj do lodówki na około 12 godzin. Mielonkę umieść w garnku z zimną wodą i wstaw na palnik. Zmniejsz moc i gotuj do momentu, gdy wnętrze mielonki osiągnie temperaturę 72°C. Ugotowaną mielonkę wyciągnij z garnka i studź w zimnej wodzie przez 15 minut.
Mięso z indyka jest bardzo wartościowe. Zawiera stosunkowo niewiele kalorii, a dostarcza do naszego organizmu dużych ilości witamin, składników mineralnych oraz związków odżywczych. Jest to doskonałe źródło witaminy B3, B6, B12, selenu oraz cynku.
Podsumowując smaczna mielonka z indyka stanowi doskonały dodatek do kanapek. Najlepsza mielonka jest dobra do spożycia, gdy żelatyna dobrze zwiąże mięso. Kanapki z mielonką warto podać z dodatkiem świeżych, sezonowych warzyw lub z dodatkiem przetworów. Mięso z indyka doskonale smakuje z dodatkiem kiszonych lub konserwowych ogórków.
Alergeny w mielonce z indyka
Lista alergenów dla mielonki z indyka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na mielonkę z indyka
Wartości odżywcze mielonki z indyka
Mielonka z indyka to doskonała propozycja na dodatek do kanapek. Samodzielne przygotowywanie wędlin sprawia, że zawierają one mniej konserwantów, niż te które możemy zakupić w sklepie.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.