Mekitsa
- Mąka pszenna typ 500 (700 g)
- Olej rzepakowy (500 ml)
- Cukier - pół szklanki (100 g)
- Jogurt naturalny 2% (300 g)
- Proszek do pieczenia - 1 opakowanie (40 g)
- Jajko (20 szt.)
Przepis na mekitsa krok po kroku
W misce umieść jajka i jogurt, wymieszaj rózgą.
Dodaj cukier i sól oraz 50 ml oleju rzepakowego i wymieszaj.
Przesiej mąkę pszenną i proszek do pieczenia i zagnieć gładkie ciasto.
Ciasto podziel na równe kawałki i wilgotnymi dłońmi formuj kuli, spłaszczaj je delikatnie w dłoniach.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i smaż placki, aż będą rumiane.
Gdy wystygną posyp je cukrem pudrem i podawaj z konfiturami.
Więcej informacji na temat mekitsa
Mekitsa to tradycyjne danie kuchni bułgarskiej. Placuszki przygotowywane na bazie mąki pszennej i jogurtu smaży się na głębokim oleju. Niektóre przepisy podają, aby placki przygotować z drożdżami. My jednak skupimy się na tradycyjnym Bułgarskim przepisie. Przepis na mekitsa jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia placków potrzebne są następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, jogurt, jajka, proszek do pieczenia, olej rzepakowy, sól, konfitura truskawkowa, konfitura jagodowa.
Jak zrobić mekitsa? W misce umieść jajka i jogurt, wymieszaj rózgą. Dodaj cukier i sól oraz olej rzepakowy i wymieszaj. Przesiej mąkę pszenną i proszek do pieczenia i zagnieć gładkie ciasto. Ciasto podziel na równe kawałki i wilgotnymi dłońmi formuj kuli, spłaszczaj je delikatnie w dłoniach. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i smaż placki, aż będą rumiane. Gdy wystygną, posyp je cukrem pudrem i podawaj z konfiturami.
Mąka pszenna zawiera gluten. Gluten jest białkiem występującym w zbożach takich jak pszenica, orkisz, żyto czy jęczmień. Gluten ma właściwości tworzenia przestrzennych struktur w połączeniu z wodą. Dlatego właśnie wyrabia się ciasto, aby dokładnie połączyć wodę z cząsteczkami glutenu zawartego w mące i nadać mu elastyczną konsystencję. Im mąka zawiera więcej glutenu, tym konsystencja ciasta jest bardziej elastyczna. Jajka dodane do ciasta są bogatym źródłem wielu cennych dla naszego organizmu witamin takich jak witamina A, witaminy z grupy B. Zawierają mikroelementy takie jak żelazo i fosfor, są też dobrym źródłem luteiny i zeaksantyny tak potrzebnej naszym oczom. Jajka są niskokaloryczne, zawierają dużą ilość łatwo przyswajalnego białka. Staraj się wybierać jajka od kur z wolnego wybiegu. Jajka dodane do ciasta pierogowego dodają mu elastyczności i wytrzymałości.
Podsumowując, pyszne placki doskonale sprawdzą się na deser podczas spotkań z rodziną i znajomymi. Placki świetnie komponują się podane z kawą i herbatą. Możesz przygotować placki na bazie drożdży, wtedy musisz poczekać około dwóch godzin, aż wyrośnie. Będzie jednak bogatsze w witaminy z grupy B.
Alergeny w mekitsa
Lista alergenów dla mekitsa przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny 2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze mekitsa
Mekitsa to danie zawierające łatwo przyswajalne węglowodany. Nie powinny go spożywać osoby chorujące na cukrzycę oraz na dietach redukcyjnych. Możesz przygotować placki dodając do nich mąki pełnoziarnistej, zyskasz wówczas więcej błonnika.
Energia i białka
(130g)
Węglowodany
(130g)
Tłuszcze
(130g)
Składniki mineralne
(130g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.