Mazurek orzechowy
- Mąka krupczatka (400 g)
- Cukier (200 g)
- Jajko (2 szt.)
- Śmietana 18% (100 g)
- Masło - 1,5 kostki (300 g)
- Dżem truskawkowy niskosłodzony (300 g)
- Orzechy włoskie (300 g)
- Masa krówkowa (200 g)
Przepis na mazurek orzechowy krok po kroku
Pokrój masło w kostkę.
Do miski przesiej mąkę pszenną, dodaj jajka, śmietanę kwaśną, cukier oraz masło.
Zagnieć gładkie ciasto i owiń folią spożywczą, po czym schłodź przez 30 minut w zamrażarce.
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i rozwałkuj ciasto kruche.
Blaszkę wyłóż ciastem i zawiń je, aby powstała obwódka dookoła ciasta.
Podziurkuj ciasto widelcem.
Piecz w nagrzanym do 200 stopni piekarniku przez 20 minut.
Posiekaj orzechy włoskie.
Na upieczony spód ciasta wyłóż dżem truskawkowy.
Wymieszaj orzechy włoskie z masą kajmakową i wyłóż je na dżem.
Piecz w nagrzanym do 200 stopni piekarniku przez 10 minut.
Mazurek odstaw w chłodne miejsce na około 12 godzin, aby ciasto delikatnie zmiękło.
-
Mazurek wielkanocny
-
Mazurek czekoladowy
-
Mazurek kajmakowy
-
Mazurek ciasto
-
Mazurek tradycyjny
-
Mazurek pomarańczowy
-
Mazurek z kajmakiem
-
Mazurek cytrynowy
-
Mazurek chałwowy
-
Mazurek bezglutenowy
-
Mazurek bez pieczenia
-
Mazurek różany
-
Mazurek makowy
-
Mazurek pistacjowy
-
Mazurek czekoladowy z bakaliami
-
Masa do mazurka
-
Mazurek wegański
-
Mazurek z mlekiem w proszku
-
Mazurek
Więcej informacji na temat mazurka orzechowego
Mazurek orzechowy to świetny pomysł na kruche ciasto z dodatkiem orzechów. Mazurek to tradycyjny słodki wypiek podawany na stole Wielkanocnym. Mazurki przygotowuje się z różnymi słodkimi masami. Przepis na mazurek orzechowy jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go upiec. Do zrobienia ciasta potrzebne Ci będą następujące składniki spożywcze: mąka krupczatka, masło, jajka, cukier, śmietana kwaśna, orzechy włoskie, kajmak, dżem truskawkowy.
Jak zrobić mazurek orzechowy? Pokrój masło w kostkę. Do miski przesiej mąkę pszenną, dodaj jajka, śmietanę kwaśną, cukier oraz masło. Zagnieć gładkie ciasto i owiń folią spożywczą, po czym schłodź przez 30 minut w zamrażarce. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i rozwałkuj ciasto kruche. Blaszkę wyłóż ciastem i zawiń je, aby powstała obwódka dookoła ciasta. Podziurkuj ciasto widelcem. Piecz w nagrzanym do 200 stopni piekarniku przez 20 minut. Posiekaj orzechy włoskie. Na upieczony spód ciasta wyłóż dżem truskawkowy. Wymieszaj orzechy włoskie z masą kajmakową i wyłóż je na dżem. Piecz w nagrzanym do 200 stopni piekarniku przez 10 minut. Mazurek odstaw w chłodne miejsce na około 12 godzin, aby ciasto delikatnie zmiękło.
Orzechy włoskie są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Kwasy tłuszczowe omega 3 zawarte w orzechach mają dobry wpływ na obniżenie stężenia cholesterolu we krwi. Pomagają też zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego. Orzechy włoskie zawierają spore ilości wapnia, potasu i magnezu. Magnez bierze udział w procesie skurczu mięśni, jest substratem dla wielu enzymów, dzięki czemu wpływa na nasz metabolizm, reguluje poziom cukru we krwi oraz zapobiega osteoporozie u dorosłych.
Podsumowując pyszny mazurek z orzechami jest świetnym pomysłem na słodki deser na święta. Najlepszy mazurek przygotujesz z mąki krupczatki, która jest specjalnie przeznaczona do wyrobu ciasta kruchego. Mazurek jest dobry do spożycia przez 3-4 dni. Można go przechowywać w lodówce lub w chłodnym suchym miejscu. Ciasto można przygotować także z dodatkiem innych orzechów takich jak migdały, orzechy laskowe czy pekan.
Alergeny w mazurku orzechowym
Lista alergenów dla mazurka orzechowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka krupczatka
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
- Masło
- masa krówkowa
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze mazurka orzechowego
Mazurek orzechowy to słodki domowy wypiek zawierający dużą ilość cukru oraz węglowodanów prostych. Podnoszą one bardzo szybko poziom glukozy we krwi, dlatego nie powinny ich spożywać osoby z zaburzeniami metabolicznymi.
Energia i białka
(190g)
Węglowodany
(190g)
Tłuszcze
(190g)
Witaminy
(190g)
Składniki mineralne
(190g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.