Mazurek makowy
- Mąka pszenna typ 500 (350 g)
- Cukier (200 g)
- Masło - 1 kostka (200 g)
- Jajko (2 szt.)
- Śmietanka kremowa 30% - pół szklanki (120 g)
- Konfitura wiśniowa (200 g)
- Masa makowa (400 g)
Przepis na mazurek makowy krok po kroku
W malakserze umieść zimne masło, mąkę pszenną, jajka, śmietanę oraz cukier.
Rozdrobnij do powstania kruszonki.
Wysyp ją na blat i zagnieć szybko zwarte ciasto.
Owiń folią spożywczą i schłodź w zamrażarce przez 30 minut.
Od ciasta odetnij 1/3.
Resztą ciasta wyłóż blaszkę do pieczenia.
Z pozostałej części ciasta utwórz rant do okoła ciasta.
Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 20 minut.
Wyłóż na ciasto masę makową i piecz jeszcze 15 minut.
Na wierzch wystudzonego ciasta wyłóż dżem wiśniowy.
Podziel na porcje i podawaj na talerzyku deserowym.
-
Mazurek wielkanocny
-
Mazurek czekoladowy
-
Mazurek kajmakowy
-
Mazurek ciasto
-
Mazurek tradycyjny
-
Mazurek orzechowy
-
Mazurek pomarańczowy
-
Mazurek z kajmakiem
-
Mazurek cytrynowy
-
Mazurek chałwowy
-
Mazurek bezglutenowy
-
Mazurek bez pieczenia
-
Mazurek różany
-
Mazurek pistacjowy
-
Mazurek czekoladowy z bakaliami
-
Masa do mazurka
-
Mazurek wegański
-
Mazurek z mlekiem w proszku
-
Mazurek
Więcej informacji na temat mazurka makowego
Mazurek makowy to bardzo dobry pomysł na pyszny deser dla całej rodziny. Najlepszy mazurek z masą makową i wiśniami sprawdzi się podany jako dodatek do kawy lub herbaty. Sprawdzony przepis gwarantuje przygotowanie udanego dania. Przepis na mazurek makowy jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenie kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia ciasta potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, cukier, masło, jajko, śmietana kremówka, dżem wiśniowy, masa makowa.
Jak zrobić mazurek makowy? W malakserze umieść zimne masło, mąkę pszenną, jajka, śmietanę oraz cukier. Rozdrobnij do powstania kruszonki. Wysyp ją na blat i zagnieć szybko zwarte ciasto. Owiń folią spożywczą i schłodź w zamrażarce przez 30 minut. Od ciasta odetnij 1/3. Resztą ciasta wyłóż blaszkę do pieczenia. Z pozostałej części ciasta utwórz rant dookoła ciasta. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 20 minut. Wyłóż na ciasto masę makową i piecz jeszcze 15 minut. Na wierzch wystudzonego ciasta wyłóż dżem wiśniowy. Podziel na porcje i podawaj na talerzyku deserowym.
Mak niebieski jest doskonałym źródłem wapnia. Zawiera także witaminy A, D i E oraz pierwiastki takie jak żelazo, mangan czy cynk. Wapń jest minerałem niezbędnym do prawidłowej budowy naszych kości. Jego niedobór powoduje powstawanie osteoporozy. Wapń jest także niezbędny do prawidłowego procesu krzepnięcia krwi oraz pracy układu mięśniowo-nerwowego. Wiśnie są owocem sezonowym dostępnym latem w okresie między lipcem a sierpniem. Wiśnie można dodawać do ciast, deserów, przygotowywać z nich dżemy, a także mrozić. Wiśnie są źródłem wielu witamin takich jak A, B, C oraz kwasu foliowego. Witamina A jest naturalną substancją chroniącą nas przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Jest także niezbędna do prawidłowego procesu widzenia, chroni nasz organizm przed nowotworami. Znalazła także zastosowanie w leczeniu zmian trądzikowych.
Podsumowując: wielkanocny pyszny mazurek sprawdzi się idealnie jako placek do kawy lub herbaty podczas spotkania ze znajomymi. Ciasto można podać także na święta. Ciasto jest dobre do spożycia od razu po przygotowaniu. Można je przechowywać w temperaturze pokojowej przez kilka dni.
Alergeny w mazurku makowym
Lista alergenów dla mazurka makowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- masa makowa
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze mazurka makowego
Mazurek makowy to źródło cukru oraz węglowodanów. Mają one bezpośredni wpływ na szybki wzrost poziomu glukozy we krwi. Nie powinny spożywać ich osoby chorujące na cukrzycę oraz mające problemy z metabolizmem węglowodanów.
Energia i białka
(155g)
Węglowodany
(155g)
Tłuszcze
(155g)
Składniki mineralne
(155g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.