Mazurek kajmakowy
- Masło (300 g)
- Cukier puder - pół szklanki (100 g)
- Żółtko jajka (2 szt.)
- Mąka pszenna typ 750 (250 g)
- Kajmak (500 g)
- Orzechy włoskie (100 g)
- Migdały (50 g)
Przepis na mazurek kajmakowy krok po kroku
Połowę masła utrzyj dokładnie z cukrem pudrem i żółtkami. Następnie do masy dodaj przesianą mąkę i składniki dokładnie wymieszaj.
Wyrobione ciasto uformuj w kulkę, którą zawiń w folię i pozostaw na godzinę w lodówce.
W tym czasie formę wyłóż papierem do pieczenia a piekarnik nagrzej do 190 stopni C.
Po godzinie wyciągnij ciasto i rozwałkuj je na cienki placek, który ułóż w formie do pieczenia (doki formy na wysokość 1 cm również wyłóż ciastem).
Ciasto piecz przez około 15 minut w rozgrzanym piekarniku. Po tym czasie ciasto wyjmij z piekarnika i pozostaw do wystudzenia.
Przygotuj masę kajmakową: pozostałe masło ubij na puszysty krem. Następnie dodawaj do niego po łyżce masy kajmakowej ciągle miksując masło.
Gotowy krem rozsmaruj na przestudzonym spodzie.
Wierzch ciasta udekoruj orzechami i migdałami.
-
Mazurek wielkanocny
-
Mazurek czekoladowy
-
Mazurek ciasto
-
Mazurek tradycyjny
-
Mazurek orzechowy
-
Mazurek pomarańczowy
-
Mazurek z kajmakiem
-
Mazurek cytrynowy
-
Mazurek chałwowy
-
Mazurek bezglutenowy
-
Mazurek bez pieczenia
-
Mazurek różany
-
Mazurek makowy
-
Mazurek pistacjowy
-
Mazurek czekoladowy z bakaliami
-
Masa do mazurka
-
Mazurek wegański
-
Mazurek z mlekiem w proszku
-
Mazurek
Więcej informacji na temat mazurka kajmakowego
Mazurek kajmakowy to tradycyjny mazurek wielkanocny z masą kajmakową na kruchym cieście. Przepis na mazurka kajmakowego jest prosty i pyszny. Do jego przygotowania nie potrzebujesz dużego doświadczenia kulinarnego. Mazurek idealnie nadawać będzie się jako ciasto w okresie wielkanocnym.Potrzebne produkty spożywcze do wykonania tego pysznego ciasta to masło, cukier, żółtka, mąka, kajmak, orzechy włoskie i migdały.
Jak zrobić mazurek kajmakowy? Masło utrzyj z cukrem i żółtkami. Do masy dodaj mąkę i dokładnie wymieszaj. Wyrobione ciasto uformuj w kulkę, którą zawiń w folie i pozostaw w lodówce na godzinę. Piekarnik nagrzej do 190 stopni C a foremkę na ciasto wyłóż papierem do pieczenia. Ciasto z lodówki rozwałkuj na cienki placek, który ułóż w foremce do pieczenia. Ciasto piecz przez 15 minut. Ciasto ostudź. Przygotuj masę kajmakową. Masło ubij na puszysty krem. Następnie dodawaj masę kajmakową ciągle miksując. Gotowy krem rozsmaruj na przestudzonym spodzie. Wierzch ciasta udekoruj orzechami i migdałami.
Orzechy włoskie są doskonałym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu LDL we krwi, wykazują działanie przeciwzapalne oraz zmniejszają ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Dodatkowo orzechy te zawierają spore ilości cynku, który korzystnie wpływa na wygląd naszej skóry. W orzechach włoskich znajdziemy również witaminę A oraz E - są to silne przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki i dzięki temu zmniejszają ryzyko rozwoju niektórych chorób nowotworowych oraz opóźniają proces starzenia się skóry.
Podsumowując jest to prosty, tradycyjny przepis na wielkanocny mazurek kajmakowy. Mazurek kajmakowy na kruchym spodzie jest słodkim ciastem, które osłodzi każdą Wielkanoc. Jest to idealny deser do kawy lub herbaty w okresie świąt. Nasz przepis jest bardzo prosty i szybki w przygotowaniu i poradzi sobie z nim każdy. Składniki na mazurka są przystępne cenowo, dlatego warto wykorzystać nasz przepis w okresie świąt wielkanocnych.
Alergeny w mazurku kajmakowym
Lista alergenów dla mazurka kajmakowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- kajmak
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 750
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
- Migdały
Wartości odżywcze mazurka kajmakowego
Orzechy włoskie są doskonałym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu LDL we krwi, wykazują działanie przeciwzapalne oraz zmniejszają ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Dodatkowo orzechy te zawierają spore ilości cynku, który korzystnie wpływa na wygląd naszej skóry. W orzechach włoskich znajdziemy również witaminę A oraz E - są to silne przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki i dzięki temu zmniejszają ryzyko rozwoju niektórych chorób nowotworowych oraz opóźniają proces starzenia się skóry.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.