Mazurek chałwowy
- Masło (200 g)
- Cukier puder (90 g)
- Mąka pszenna typ 500 (350 g)
- Żółtko jajka (3 szt.)
- Konfitura wiśniowa (300 g)
- Chałwa (300 g)
- Śmietanka kremowa 30% (100 g)
- Czekolada mleczna (100 g)
Przepis na mazurek chałwowy krok po kroku
Przesiej mąkę ze szczyptą soli do miski, dodaj cukier oraz masło pokrojone w kostkę.
Nożem siekaj, aż powstaną grudki, następnie dodaj żółtka i zagnieć ciasto na jednolitą masę.
Ciasto schładzaj w lodówce przez pół godziny.
Nagrzej piekarnik do 180 st. C. Do blaszki włóż papier do pieczenia.
Ciasto ułóż równomiernie na dnie blaszki, wyłóż także brzegi na grubość około 1 cm (ma powstać "okienko" na masę chałwową). Zrób kilka nakłuć widelcem na dnie.
Ciasto piecz 35 minut. Ostudź.
Chałwę lekko zblenduj, by była rozdrobniona.
Do garnka włóż pokruszoną chałwę i dodaj śmietankę.
Masę gotuj kilka minut, by lekko się zagęściła. Bardzo dobrze wystudź.
Bardzo zimną śmietankę z chałwą ubij mikserem na gładką masę.
Na upieczony spód wyłóż konfiturę.
Wiśnie posmaruj masą chałwową.
Roztop połowę czekolady i rób niteczki na wierzchu (za pomocą łyżeczki).
Resztę czekolady zetrzyj na tarce i wiórkami posyp mazurka.
-
Mazurek wielkanocny
-
Mazurek czekoladowy
-
Mazurek kajmakowy
-
Mazurek ciasto
-
Mazurek tradycyjny
-
Mazurek orzechowy
-
Mazurek pomarańczowy
-
Mazurek z kajmakiem
-
Mazurek cytrynowy
-
Mazurek bezglutenowy
-
Mazurek bez pieczenia
-
Mazurek różany
-
Mazurek makowy
-
Mazurek pistacjowy
-
Mazurek czekoladowy z bakaliami
-
Masa do mazurka
-
Mazurek wegański
-
Mazurek z mlekiem w proszku
-
Mazurek
Więcej informacji na temat mazurka chałwowego
Prosty przepis na mazurek z chałwą to dobry pomysł na pyszny wypiek na święta Wielkanocne. Z masą chałwową, konfiturą wiśniową i mleczną czekoladą. Wielkanocny mazurek chałwowy jest genialny. Bardzo słodki, ale jednocześnie przełamany kwaskowym smakiem konfitury wiśniowej. Przepis na mazurek chałwowy robi się szybko. Z tym prostym przepisem zrobisz bardzo pyszne ciasto, które jest stworzone na święta. Jeżeli nie wiesz, co zrobić z chałwą, podsuwam coś ciekawego. Zobacz, jak zrobić mazurek chałwowy.
Mazurek chałwowy jest to wypiek typowo wielkanocny. Zgodnie z Polską tradycją, mazurek chałwowy piecze się właśnie na świętach. Przepis na mazurek chałwowy jest pyszny. Składa się z ciasta kruchego, które posmarowane jest konfiturą wiśniową (by ciasto nie było zbyt słodkie) oraz masą chałwową. Jak zrobisz mazurek chałwowy, możesz udekorować go typowo jak na święto, które obchodzimy w marcu lub kwietniu. Mile widziane są napisy typu: „Alleluja” lub „Wesołych świąt Wielkanocnych”.
Dobry mazurek z masą chałwową to wypiek, który powinieneś poznać. To bardzo prosty przepis, który ma łatwe składniki. Jak zrobić mazurek chałwowy? Na początku przygotuj ciasto kruche. Do przepisu na mazurek chałwowy, masło oraz żółtka muszą być wyjęte prosto z lodówki. Masło, mąkę, sól i cukier posiekaj nożem, a gdy zrobią się grudki ciasta, dodaj żółtka. Zagnieć ciasto (najlepiej rękami), aż stanie się jednolite. Staraj się zrobić to szybko, ponieważ ciasto kruche nie jest zwolennikiem ciepła. Gdy ciasto będzie zagniecione, schowaj je do lodówki. Powinno się chłodzić przez około pół godziny. Piekarnik nagrzej i przygotuj blaszkę – włóż do niej papier do pieczenia. Ciasto należy teraz dobrze wyłożyć do blaszki. Ułóż ciasto kruche na dnie, a także po bokach. Na bokach powinno być minimum pół centymetra grubości. Z wierzchu powinno powstać „okienko” z takim obramowaniem. Ciasto, które jest na dnie, należy nakłuć widelcem. Upiecz ciasto i ostudź. Masa chałwowa powinna być zrobiona od razu, ponieważ ją także należy ostudzić. Chałwę lekko rozdrobnij (najlepiej w blenderze, ale może być też nożem). Zagotuj śmietankę i chałwę, by się rozpuściła. Gotuj około 3 minuty, by masa chałwowa lekko zgęstniała. Tak otrzymana masa z chałwy powinna być całkowicie ostudzona. Gdy będzie zimna – zmiksuj na gęsty krem. Upieczone i ostudzone ciasto posmaruj konfiturą, a na nią wyłóż krem z chałwą. Wierzch udekoruj dowolnie. Polecam stopić czekoladę i za pomocą łyżeczki zrobić cienkie niteczki. Mazurek chałwowy ładnie wygląda, gdy posypiesz go dodatkowo wiórkami czekolady.
Alergeny w mazurku chałwowym
Lista alergenów dla mazurka chałwowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
- Czekolada mleczna
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Chałwa
-
Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Chałwa
Wartości odżywcze mazurka chałwowego
Chałwa dostarcza nienasyconych kwasów tłuszczowych, ponieważ jest wykonana z sezamu. Jest jednak wysokokaloryczna. W połączeniu z resztą składników całe ciasto ma wysoką kaloryczność.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.