Mazurek

Przepisy na mazurka
Mazurek

Mazurek to tradycyjne polskie ciasto, które pojawia się na naszych stołach w czasie Świąt Wielkanocnych. Szczególne znaczenie w tym niskim cieście odgrywają dodatki. Pięknie ozdobiony mazurek stanowi część dekoracji świątecznego stołu. Jest to bardzo słodki deser, które najczęściej składa się z kruchego ciasta, moreli, rodzynek, migdałów oraz masy kajmakowej, orzechowej, pomarańczowej lub marcepanowej.

Mazurek – przepisy na tradycyjny mazurek oraz pomysły na dekoracje

Jest to tradycyjne ciasto kuchni polskiej. Mazurek jest prosty do przygotowania, więc mogą go zrobić osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pieczeniem. To ciasto uwielbiają zwłaszcza dzieci, ponieważ mazurek wielkanocny nie tylko dobrze smakuje, ale też pięknie się prezentuje na świątecznym stole. Przedstawiamy ciekawe przepisy na to świąteczne ciasto, które koniecznie musisz poznać!

Mazurek wielkanocny – tradycja, ciekawostki

Jest to słodkie i niskie ciasto, które zazwyczaj mamy okazję jeść jedynie raz w roku. Mazurek składa się z ciasta, masy i jadalnych dekoracji. Może zawierać czekoladową polewę lub lukier, ale nie jest to konieczne. Ze względu na swój oryginalny wygląd, często pełni funkcję dekoracyjną na świątecznym stole.

Nazwa tego ciasta pochodzi od słowa Mazur. To właśnie tak dawniej nazywano mieszkańców Mazowsza. Jednak istnieje prawdopodobieństwo, że ten wypiek nie pochodzi z tych rejonów Polski, a tylko z Turcji. W naszym kraju mazurek pojawił się w XVII wieku. Ciasto jest słodkie i bogato udekorowane, ponieważ jest nagrodą za zakończenie Wielkiego Postu.

Świąteczne ciasto – jak zrobić mazurka?

Przepis na tradycyjny mazurek wielkanocny

Najczęściej na naszych stołach pojawia się mazurek na kruchym cieście z kajmakiem. W przypadku takiej masy przygotowania naszego ciasta należy zacząć właśnie od niej. Słodzone mleko skondensowane w puszce musi gotować się przez ok. 3 h. Pamiętaj o tym, aby w tym czasie kontrolować stan wody w garnku i w razie potrzeby dolewać do niego wrzątek. Masę można wykładać dopiero na upieczone i wystudzone ciasto.

Kruche ciasto trzeba przygotować w odpowiedni sposób. Przede wszystkim nie można go długo zagniatać i niepotrzebnie ocieplać. To ciasto przygotowuje się z żółtkami, ale można do niego dodać jedno całe jajko. Masło powinno być schłodzone, podobnie jak żółtka. Ciasto najlepiej wyrabia się na stolnicy, dlatego od razu można tam umieścić wszystkie potrzebne składniki.

Najlepsze kruche ciasto wychodzi z połączenia mąki krupczatki i mąki tortowej z cukrem pudrem lub drobnym cukrem do wypieków. Jeśli chcesz, do ciasta możesz dodać aromat waniliowy lub cukier wanilinowy. Wyrobione ciasto musi się dobrze schłodzić w lodówce. Przed włożeniem blachy z ciastem do piekarnika należy pamiętać o tym, aby nakłuć ciasto widelcem.

Nie każdy wie, że kruche ciasto na mazurek można zrobić z gotowanymi żółtkami. W przypadku tego przepisu wszystkie składniki miesza się ze sobą od razu. Zimne masło najlepiej pokroić w kostkę, aby łatwiej było je połączyć z resztą składników. Z kolei ugotowane jajka należy zetrzeć na tarce, a potem dodać do mąki, cukru pudru i masła. Zagniecione ciasto trzeba zawinąć w folię spożywczą i schować do lodówki. Warto wiedzieć, że przez dodanie ugotowanych jajek spód mazurka wychodzi naprawdę kruchy, więc jego rozwałkowywanie może sprawiać problemy. Najlepiej od razu wykleić ciasto do wybranej przez siebie blaszki.

Obowiązkowo w tym cieście musi pojawić się bakaliowy wierzch. Wybierz takie orzechy i suszone owoce, które najbardziej ci odpowiadają, a potem ułóż je według własnego uznania. Do wyboru są różne wzoru. Mogą to być m.in. kwiatki, bazie, jajka. Dekoracje należy układać na jeszcze ciepłej i niezastygniętej masie, ale ciasto można pokroić na kawałki, gdy wszystko zastygnie i będzie się trzymać.

Bakaliowy wierzch – jak udekorować świąteczne mazurki?

Góra tego ciasta jest zazwyczaj z bakaliami. Na masie kajmakowej można ułożyć suszone śliwki, morele, figi, rodzynki, daktyle, a także orzechy, migdały oraz kandyzowaną skórkę pomarańczową lub cytrynową. Bardzo często na cieście umieszcza się lukrowany napis (np. „Alleluja”).

Bakalie można ułożyć w różny sposób. Migdały mogą przypominać bazie, a drobno posiekane orzechy można przylepić do świeżo posmarowanej masy czekoladowej, aby w ten sposób podkreślić napis. Rodzynki i suszone morele mogą być ułożone na kształt kwiatków, a całe migdały mogą wyznaczać ramkę. Dekoracje można polać paskami czekolady, aby stworzyć kratkę.

Ciekawe pomysły na mazurek

Pomarańczowy a może orzechowy – jaki jeszcze może być mazurek?

Inne mazurki również składają się z trzech rzeczy: ciasta, masy i dodatków. Kruche ciasto możesz upiec z obciążeniem, aby spód pod masę wyszedł idealnie płaski. Do obciążenia najadają się specjalne ceramiczne kulki, ale można też wykorzystać fasolę lub ryż. Jednak mazurek coraz częściej przygotowywany jest na cieście biszkoptowym, marcepanowym lub orzechowym. Możesz wybrać taki rodzaj ciasta, który najbardziej ci odpowiada. Pamiętaj tylko o tym, że mazurek jest ciastem płaskim, więc zazwyczaj nie jest przygotowywany na cieście drożdżowym. Dodatkowo możesz pokusić się na ekstrakt migdałowy, waniliowy, cytrynowy lub pomarańczowy, aby nadać mu ciekawy aromat.

Masa kajmakowa to nie jedyna opcja na to ciasto. Zamiast niej możesz zdecydować się na mus pomarańczowy i polewę. Potrzebne ci wtedy będą pomarańcze i jedna cytryna. Na samym początku cytrusy należy sparzyć wrzątkiem i wyszorować, a potem otrzeć na tarce ich skórki. Nie należy dodawać do masy białej części owoców, ponieważ jest gorzka i zepsuje mus. Środek cytrusów trzeba zblendować w blenderze, a potem należy przełożyć otrzymaną masę do garnka i dodać otarte skórki oraz cukier. Całość należy gotować, aż masa zgęstnieje.

Najłatwiejszy sposób na polewę do tego musu to rozpuszczenie wybranej czekolady w kąpieli wodnej. Gdy kostki czekolady się roztopią, otrzymaną płynną masę wystarczy polać po musie pomarańczowym. Możesz pokusić się na dodanie do czekolady masła. Na koniec całość trzeba wyrównać i szybko udekorować.

Masę kajmakową możesz zamienić na gotową masę krówkową, którą wystarczy jedynie podgrzać, aby łatwiej rozsmarowywała się po upieczonym cieście. Odpowiednia będzie także masa orzechowa (np. z orzechów włoskich), pomarańczowo-jabłkowa, marcepanowa oraz budyniowa (krem karpatkowy).

Mazurek może być zrobiony także z marmoladą, powidłami lub domowym dżemem. W takim wypadku wierzch ciasta powinien być polany czekoladową polewą. Odpowiednia będzie zarówno czarna, jak i mleczna lub biała. Ciekawą opcją jest także zastosowanie galaretki z lukrem.

Mazurek najczęściej jest prostokątny, ale może być też kwadratowy, owalny lub okrągły. To ciasto ma charakterystyczne ranty, które tworzą ramkę dla masy. Jeśli chcesz, możesz spróbować zrobić go w bardziej oryginalnym kształcie, np. zajączka, koszyczka. Wtedy z pewnością zachwyci on najmłodszych. Do dekoracji mazurka możesz użyć czegoś innego niż bakalie. Ciasto ciekawie będzie wyglądać z wiórkami kokosowymi, żurawiną oraz małymi piankami.

Przepis na bezglutenowy mazurek – czy to możliwe?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tradycyjny mazurek wykonać w wersji bez glutenu. Aby przygotować to ciasto, niezbędna będzie mąka bezglutenowa. Możesz postawić na sprawdzony mix dostępny w sklepie lub samemu stworzyć mieszankę na kruche ciasto. Pasować będzie zarówno mąką kokosowa, jak i migdałowa, ryżowa oraz ziemniaczana. Poza zmianą mąki przygotowanie ciasta przebiega tak samo. Do mąki należy dodać zimne masło, żółtka, jajko oraz cukier. Po zagnieceniu ciasta należy je zawinąć w folię i schować do lodówki. Ciasto bezglutenowe możesz rozwałkować między dwoma arkuszami papieru lub włożyć do formy i tam dokładne uklepać. Przed upieczeniem najlepiej jeszcze raz je schłodzić.

Upieczony spód do mazurka możesz posmarować ulubionym bezglutenowym kremem lub wybraną masą, a na końcu udekorować ciasto według własnego pomysłu. Poza mazurkiem bez glutenu możesz wypróbować także mazurek wegański. Równie ciekawą opcją jest to tradycyjne ciasto, ale w wersji fit.

Mazurek to ciasto, które przygotowuje się łatwo. Ten wypiek będzie smaczny zarówno na zwykłym cieście kruchym, jak i tym z gotowanymi żółtkami. Możesz zdecydować się na masę kajmakową, pomarańczową, orzechową, migdałową albo marcepanową. Tworząc dekoracje na tym świątecznym cieście, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Im bardziej udekorowane ciasto, tym lepiej. W końcu mazurek powinien nie tylko dobrze smakować, ale przede wszystkim być ozdobą na wielkanocnym stole.

Mazurek - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto