Marynowane grzybki
- Świeże leśne grzyby (2000 g)
- Cukier - 3 łyżki (36 g)
Przepis na marynowane grzybki krok po kroku
Grzyby dokładnie oczyść z zanieczyszczeń i odrzuć robaczywe lub uszkodzone.
6 słoików umyj i wyparz. Do każdego słoika daj 1 liść laurowy, 2 ziela angielskie, po 6 ziarenek pieprzu i po 1/4 łyżeczki gorczycy.
W słoikach ciasno ułóż grzyby.
Do garnka wlej trzy szklanki wody i dodaj cukier. Zalewę zagotuj i zmniejsz moc palnika a następnie wlej niecałe 3/4 szklanki octu spirytusowego 10%.
Grzyby zalej natychmiast gorącą zalewą i zamknij.
Pozostaw do wystudzenia a następnie pasteryzuj przez 20 minut.
- Grzyby w occie
- Rydze marynowane
- Tradycyjne grzyby marynowane
- Opieńki marynowane
- Kurki marynowane
- Marynata do grzybów
- Grzybki w zalewie octowej
- Marynowane pieczarki
- Marynowane prawdziwki
- Podgrzybki marynowane
- Kanie marynowane
- Maślaki w occie
- Maślaki marynowane
- Rydze kiszone
- Grzyby marynowane na słodko
- Grzyby po kaszubsku
- Kurki w occie
- Borowiki marynowane
- Grzyby marynowane
Więcej informacji na temat marynowanych grzybków
Marynowanie to jedna z najpopularniejszych metod utrwalania żywności. Marynowanie warzyw, ze względu na wysoką temperaturę jest jego skuteczną poprzez zahamowanie aktywności enzymów oraz drobnoustrojów. Jednak niszczy ona witaminy, które nie są odporne na działanie wysokich temperatur, na przykład witaminę C. Warzywa czy owoce wykorzystywane do tej formy utrwalania żywności zawsze muszą być dokładnie umyte, nie mogą być uszkodzone lub z widocznymi nalotami pleśni. Jeśli uwielbiasz marynowane warzywa i często je spożywasz, do procesu przygotowania zastosuj ocet jabłkowy zamiast spirytusowego. Zamień go także jeśli masz refluks, chorobę wrzodową, nadżerki, zapalenie błony śluzowej żołądka lub anemię.
Marynowane grzybki to najpopularniejsze przetwory wykonywane na zimę z grzybów leśnych. Obok mrożenia i suszenia jest to jedna z form utrwalenia wyjątkowego, leśnego smaku grzybów. Przepis na grzybki marynowane jest łatwy, tak jak na wszystkie przetwory na occie. Przygotowanie grzybków w occie jednak wymaga trochę pracy, szczególnie czasochłonne jest dokładne oczyszczenie i przygotowanie grzybów. Później trzeba uzbroić się w cierpliwość aby w słoikach zaszedł odpowiednio proces marynowania. Grzyby marynowane w occie mogą być samodzielną przekąską i w takiej formie najczęściej są podawane ale możesz przygotować z ich użyciem różne potrawy, między innymi sałatki, kotlety, roladki, zupy, bigos czy sosy. Grzybki są fajnym dodatkiem do wędlin i pieczywa. Jak zrobić grzyby marynowane w occie dowiesz się z dokładnego przepisu gdzie każdy etap przygotowania jest szczegółowo wytłumaczony. Jak gotować grzyby do marynowania? Grzyby należy dokładnie oczyścić, następnie przygotować zalewę i gotować w niej grzyby od 5 do 15 minut, a później przelać do słoików.
Prosty przepis na pyszne marynowane grzyby sprawi, że już zawsze będziesz wykonywać te przetwory w domu zamiast kupować. Smak przygotowanych w domu przetworów jest znacznie lepszy niż tych kupowanych.
Alergeny w marynowanych grzybkach
Lista alergenów dla marynowanych grzybków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- gorczyca
Wartości odżywcze marynowanych grzybków
Marynowane grzybki obok marynowanych ogórków są najczęściej wykonywanymi, warzywnymi przetworami marynowanymi. Jednak ze względu na zawartość octu spirytusowego oraz cukru powinny być spożywane z ograniczeniem.
Energia i białka
(492g)
Węglowodany
(492g)
Tłuszcze
(492g)
Witaminy
(492g)
Składniki mineralne
(492g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.