Marynowana marchew
- Marchewka (1000 g)
- Cukier (25 g)
- Sól (10 g)
Przepis na marynowaną marchew krok po kroku
Przygotuj zalewę do marchewki: do garnka wlej 1 litr wody, dodaj do tego cukier, sól oraz dodaj kilka liści laurowych i kilka ziarenek ziela angielskiego. Całość zagotowuj.
Marchewki umyj i obierz. Gotuj je w całości do miękkości.
Możesz takie zostawić lub ugotowane pokrój w kostkę. Włóż do słoików i zalej gotową zalewą.
Zakręcone słoiki obgotuj 2 razy: pierwszego dnia gotuj około 1,5 h, a następnego dnia gotuj jeszcze raz przez 40 minut.
Więcej informacji na temat marynowanej marchwi
Marynowana marchew to wspaniała opcja do słoików na zimę. Tak przygotowana marchewka zachwyca smakiem i sprawia, że ciężko przejść obok niej obojętnie.
Przepis na marynowaną marchew to ciekawy pomysł na przetwory na zimę. Konserwowa marchewka świetnie sprawdza się do wielu potraw. Najlepsza jest w sałatkach i surówkach. To pyszna opcja, jeśli masz do wykorzystania naprawdę spore zapasy tego warzywa. W Polsce bardzo często marynuje się warzywa, by zachować ich trwałość. Używa się do tego soli, czy octu, bardzo często również pasteryzacji. Najpopularniejsze przetwory to papryka w słoikach, ogórki, kapusta, czy buraki. Jednak tak naprawdę można w taki sposób przygotować naprawdę każde warzywo. Wystarczy tylko odrobina kreatywności w kuchni lub dobry przepis, który krok po kroku pokaże Ci jak przygotować warzywa do słoików. Marchewka jednak nie pojawia się często w takim wydaniu. Może wydawać się, że nie jest to po prostu najlepsza opcja do konserwowania. Jednak warto spróbować jej w najprostszej zalewie. Marchewka przygotowana w taki sposób zyskuje zdecydowanie nowego, lepszego smaku. Jest też lżejsza, ciekawsza i bardzo słodka. Każdy miłośnik domowych przetworów na pewno pokocha ją też za prostotę przygotowania i możliwość długiego przechowywania. Jeśli nie wiesz, jak urozmaicić swoją kuchnię, przetwory zdają się najprostszym sposobem. Wypróbuj marchewki marynowanej, a już na zawsze ją pokochasz!
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić marynowaną marchewkę, by była pyszna, a przy okazji naprawdę prosta do przygotowania, to ten łatwy przepis sprawdzi się idealnie. Marchew jest zdecydowanie zbyt mało doceniana. To opcja, która jest niezwykle zdrowa, dlatego naprawdę warto włączyć ją do codziennego menu. Marchewka ma właściwości antynowotworowe. Marchew to przede wszystkim źródło karotenoidów — przeciwutleniaczy, będących jednocześnie barwnikami nadającymi marchewce jej charakterystyczny kolor. Marchew zapobiega rozwojowi raka prostaty, jamy ustnej, przełyku, pęcherza moczowego czy krtani. Działa rozkurczowo, obniża poziom cholesterolu we krwi, a także wpływa na regulację trawienia.
Alergeny w marynowanej marchwi
Lista alergenów dla marynowanej marchwi przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na marynowaną marchew
Wartości odżywcze marynowanej marchwi
To zdrowa opcja, która dostarczy dużo witamin i składników mineralnych.
Energia i białka
(259g)
Węglowodany
(259g)
Tłuszcze
(259g)
Witaminy
(259g)
Składniki mineralne
(259g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.