Marynata do jelenia
- Wino czerwone wytrawne - 2 szklanki (500 g)
- Ocet winny - pół szklanki (125 ml)
- Cebula - 2 średnie sztuki (150 g)
Przepis na marynatę do jelenia krok po kroku
Cebulę obierz i pokrój w piórka.
Do garnka wlej 2 szklanki wody, wino, dodaj pokrojoną cebulę, kilka ziaren ziela pieprzu oraz jałowce, 4 liście laurowe oraz 3 ziarenka ziela angielskiego.
Składniki wymieszaj i zagotuj.
Następnie zawartość garnka przestudź i dodaj do niego ocet. Całość dokładnie wymieszaj.
Do gotowej marynaty włóż mięso i odstaw w chłodne miejsce na 3 dni.
W tym czasie mięso obracaj co jakiś czas.
Więcej informacji na temat marynaty do jelenia
Marynata do jelenia o bardzo dobry pomysł na pyszny dodatek do mięsa. Najlepsza domowa marynata sprawia, że mięso jest bardzo aromatyczne i kruche. Sprawdzony przepis na marynatę do jelenia jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania marynaty do dziczyzny potrzebne będą następujące produkty spożywcze: woda, wino czerwone wytrawne, ocet winny, cebula, ziele angielskie, liście laurowe, pieprz ziarnisty oraz jałowiec. Produkty te dostępne są w większości sklepów spożywczych.
A jak zrobić marynatę do jelenia? Cebulę obierz i pokrój w piórka. Do garnka wlej 2 szklanki wody, wino, dodaj pokrojoną cebulę, kilka ziaren ziela pieprzu oraz jałowce, 4 liście laurowe oraz 3 ziarenka ziela angielskiego. Składniki wymieszaj i zagotuj. Następnie zawartość garnka przestudź i dodaj do niego ocet. Całość dokładnie wymieszaj. Do gotowej marynaty włóż kawałki mięsa i odstaw w chłodne miejsce na 3 dni. W tym czasie mięso obracaj co jakiś czas.
Cebula zawiera spore ilości witamin oraz składników mineralnych, które spożywane w odpowiedniej ilości korzystanie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Znajdziemy w niej przeciwutleniacze, które wpływają na zmniejszenie produkcji wolnych rodników, a tym samym wpływają na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób nowotworowych oraz spowalniają procesy starzenia się. Cebula jest źródłem składników mineralnych, do których zaliczyć możemy: cynk, magnez, siarkę, fluor, żelazo, potas, wapń, krzem. Do witamin zawartych w cebuli możemy zaliczyć: niektóre witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy), witaminę A, C, E oraz K. Cebula wykazuje właściwości przeciwbakteryjne. Cebula zwyczajna oraz czerwona zawierają najwięcej składników odżywczych w porównaniu do pozostałych odmian cebuli.
Podsumowując szybka i łatwa w przygotowaniu marynata do dziczyzny sprawia, że mięso jest kruche oraz aromatyczne. Marynata jest dobra do użycia bezpośrednio po przygotowaniu. Mięso warto moczyć w marynacie przez kilka dni - warto w tym czasie kilka razy obrócić mięso.
Alergeny w marynacie do jelenia
Lista alergenów dla marynaty do jelenia przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Wino czerwone wytrawne
- Ocet winny
Wartości odżywcze marynaty do jelenia
Marynata do jelenia jest bardzo prosta w przygotowaniu. Marynowanie mięsa ma na celu przeniknięcie aromatów przypraw do marynowanego kawałka mięsa.
Energia i białka
(1250g)
Węglowodany
(1250g)
Tłuszcze
(1250g)
Witaminy
(1250g)
Składniki mineralne
(1250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.