Marynata do gęsi
- Imbir korzeń (30 g)
- Chrzan (30 g)
- Czosnek - 1 główka (50 g)
- Koperek ogrodowy świeży - 1 pęczek (20 g)
- Sól - 3 płaskie łyżki stołowe (30 g)
Przepis na marynata do gęsi krok po kroku
W misce umieść 3 łyżki soli, 4 liście laurowe, posiekany korzeń chrzanu (30 g) oraz imbir (30 g).
Wlej 2 litry wody, dodaj zmiażdżone ząbki czosnku (50 g).
Dodaj gałązki kopru (20 g), ziele angielskie (10 g), jałowiec (szt).
Wymieszaj dokładnie i umieść mięso w marynacie.
Więcej informacji na temat marynaty do gęsi
Marynata do gęsi to bardzo dobry pomysł na pyszny dodatek do mięsa. Gęś to dużych rozmiarów ptak, którego mięso należy zamarynować, aby zrobiło się kruche i było bardziej soczyste. Najlepsza przyprawa do gęsiny podkreśla smak mięsa, wydobywając z niego maksimum aromatu. Domowa marynata jest zdrowa i nie zawiera dużej ilości soli. Przepis na marynatę do gęsi jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia marynaty potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: sól, liście laurowe, koper, imbir, chrzan, czosnek, jałowiec, ziele angielskie.
Jak zrobić marynatę do gęsiny? W misce umieść sól, liście laurowe, posiekany korzeń chrzanu oraz imbir. Wsyp wodę, dodaj zmiażdżone ząbki czosnku. Dodaj gałązki kopru, ziele angielskie, jałowiec. Wymieszaj dokładnie i umieść mięso w marynacie.
Bulwy imbiru są źródłem olejków eterycznych posiadających właściwości bakteriobójcze oraz przeciwzapalne. Imbir jest także źródłem witamin z grupy B, mających korzystny wpływ na metabolizm całego organizmu. Imbir doskonale rozgrzewa i łagodzi przeziębienia. Ma także właściwości rozrzedzające krew, dlatego nie można go spożywać bezpośrednio przed zabiegami operacyjnymi. Korzeń chrzanu pospolitego ma wiele właściwości wspomagających nasze zdrowie. Chrzan jest idealnym środkiem na chore zatoki. Należy on do tej samej rodziny co kapusta czy rzodkiewka, jest ceniony za swoje działanie antynowotworowe. Koper ogrodowy jest rośliną jednoroczną bardzo prostą w uprawie. W zależności od stadium wzrostu ma różne właściwości. Koper młody idealnie nadaje się jako aromatyczna przyprawa do wielu dań.
Podsumowując pyszna marynata do gęsi będzie idealna także do kaczki lub kurczaka. W marynacie można umieścić także same piersi. Należy jednak skrócić czas marynowania z 48 godzin do 6-8 godzin. Przygotowanie gęsiny jest proste, lecz pilnować należy czasu marynowania oraz pieczenia mięsa. Gęś można nafaszerować suszonymi owocami i bułką oraz mielonym mięsem. Prosty przepis na marynatę nie sprawi Ci dużego problemu. Przyprawa jest dobra do wykorzystania od razu po przygotowaniu.
Alergeny w marynacie do gęsi
Lista alergenów dla marynaty do gęsi przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
W przepisie na marynata do gęsi nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- liście laurowe
Wartości odżywcze marynaty do gęsi
Marynata do gęsi jest niskokaloryczna i sprawdzi się dla osób na diecie redukcyjnej. Marynatę można wykorzystać także do marynowania kurczaka lub kaczki. Marynata zawiera sporą ilość składników mineralnych.
Energia i białka
(2150g)
Węglowodany
(2150g)
Tłuszcze
(2150g)
Witaminy
(2150g)
Składniki mineralne
(2150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.