Marokańskie chlebki z patelni
- Mąka pszenna typ 500 (500 g)
- Drożdże świeże - pół kostki (50 g)
- Cukier - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
- Śmietana 18% (130 g)
- Mięso mielone wieprzowe (400 g)
- Cebula - 1 średnia sztuka (120 g)
- Marchewka - 2 małe sztuki (200 g)
- Seler korzeniowy (100 g)
- Pomidory w puszce (300 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (20 g)
- Olej rzepakowy - 3 łyżki stołowe (30 ml)
Przepis na marokańskie chlebki z patelni krok po kroku
W 300 ml ciepłej wody rozprowadź drożdże, łyżkę cukru i mąki.
Odstaw do wyrośnięcia na 15 minut.
Mąkę pszenną przesiej do miski i dodaj do niej kwaśną śmietanę i sól.
Wlej zaczyn drożdżowy i wyrób gładkie ciasto.
Odstaw przykryte ściereczką na 2 godziny.
Cebulę obierz z łupiny i posiekaj w drobną kostkę.
Obierz marchew i selera i zetrzyj na tarce.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę.
Dodaj warzywa i smaż przez 5 minut.
Warzywa odsuń na bok patelni i usmaż mięso.
Dodaj pomidory z puszki, dopraw solą, pieprzem, majerankiem, papryką słodką i czosnkiem.
Duś przez 20 minut na małym ogniu.
Dodaj posiekaną natkę pietruszki i wymieszaj.
Ciasto podziel na 12 kawałków równej wielkości.
Każdy rozpłaszcz w dłoniach i nafaszeruj mięsem.
Zlep brzegi i uformuj okrągłe chlebki lekko spłaszczone z wierzchu.
Smaż na rozgrzanej patelni przez 4-5 minut z jednej strony.
Podawaj na dużym talerzu z dodatkiem ulubionego sosu.
-
Burgery
-
Kulebiaki
-
Danie z mięsa mielonego
-
Rolada z mięsa mielonego
-
Kofta
-
Cevapcici
-
Rolady z mięsem mielonym
-
Gołąbki bez zawijania w piekarniku w sosie pomidorowym
-
Pulpeciki w sosie pomidorowym
-
Shepherd's pie
-
Klopsy w sosie pomidorowym
-
Zupa klopsowa
-
Pulpety w sosie pieczarkowym
-
Gołąbki z kapusty pekińskiej
-
Pide
-
Naleśniki z mięsa mielonego
-
Pieczeń z mięsa mielonego
-
Farsz na pierogi z mięsem
-
Co zrobić z mięsa mielonego
Więcej informacji na temat marokańskich chlebków z patelni
Marokańskie chlebki z patelni to bardzo dobry pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Domowe chlebki z ciasta drożdżowego sprawdzą się idealnie podane z sosem jogurtowo koperkowym lub pikantnym sosem chilli. Tradycyjne chlebki kuchni marokańskiej są bardzo aromatyczne i najczęściej podawane z mięsem. Przepis na marokańskie chlebki z patelni jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia potrawy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, drożdże, cukier, śmietana kwaśna, mięso mielone, cebula, marchew, seler, pomidory w puszce, olej rzepakowy, natka pietruszki, sól, pieprz, papryka słodka, czosnek, majeranek.
Jak zrobić marokańskie chlebki z patelni? W ciepłej wodzie rozprowadź drożdże, łyżkę cukru i mąki. Odstaw do wyrośnięcia na 15 minut. Mąkę pszenną przesiej do miski i dodaj do niej kwaśną śmietanę i sól. Wlej zaczyn drożdżowy i wyrób gładkie ciasto. Odstaw przykryte ściereczką na 2 godziny. Cebulę obierz z łupiny i posiekaj w drobną kostkę. Obierz marchew i selera i zetrzyj na tarce. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę. Dodaj warzywa i smaż przez 5 minut. Warzywa odsuń na bok patelni i usmaż mięso. Dodaj pomidory z puszki, dopraw solą, pieprzem, majerankiem, papryką słodką i czosnkiem. Duś przez 20 minut na małym ogniu. Dodaj posiekaną natkę pietruszki i wymieszaj. Ciasto podziel na 12 kawałków równej wielkości. Każdy rozpłaszcz w dłoniach i nafaszeruj mięsem. Zlep brzegi i uformuj okrągłe chlebki lekko spłaszczone z wierzchu. Smaż na rozgrzanej patelni przez 4-5 minut z jednej strony. Podawaj na dużym talerzu z dodatkiem ulubionego sosu.
Ciasto drożdżowe jest najmniej kalorycznym rodzajem ciasta. Warunkiem jest jednak upieczenie go w piekarniku zamiast smażenia na głębokim tłuszczu. Drożdże bogate są w witaminy z grupy B. Ciasto jest też źródłem mikroelementów takich jak magnez, potas, fosfor czy żelazo.
Podsumowując pyszne chlebki będą idealne na obiad dla całej rodziny. Chlebki można upiec także w piekarniku. Domowe danie jest dobre do spożycia od razu po przygotowaniu. Można je przechowywać w temperaturze pokojowej przez 1 dzień. Farsz do ciasta można modyfikować dowolnie i przygotowywać w wersji bez mięsa.
Alergeny w marokańskich chlebkach z patelni
Lista alergenów dla marokańskich chlebków z patelni przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze marokańskich chlebków z patelni
Marokańskie chlebki z patelni to bardzo dobre źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Chlebki przygotować można z mąki orkiszowej, będą zawierały wówczas większa ilość błonnika pokarmowego.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.