Marmolada różana
- Jabłko - 4 duże sztuki (1000 g)
- Śliwki (1000 g)
- Płatki róży (200 g)
- Cukier - pół opakowania (500 g)
Przepis na marmolada różana krok po kroku
Jabłka obierz ze skórki i oczyść z gniazd nasiennych.
Pokrój jabłka w kostkę.
Wydryluj śliwki.
W garnku umieść jabłka, dodaj śliwki, wsyp cukier i płatki róż.
Wlej wodę i duś pod przykryciem przez 2-3 godziny.
Mieszaj co jakiś czas, aby marmolada się nie przypaliła.
Na koniec dodaj sok z cytryny i wymieszaj.
Marmoladę wystudź.
Słoiki sparz wrzątkiem i przełóż marmoladę do słoików.
Zapasteryzuj marmoladę w słoikach i odstaw w chłodne, suche miejsce.
-
Marmolada
-
Surówka z pora i jabłek
-
Dżem z dyni i jabłek
-
Nalewka z jabłek
-
Dżem jabłkowy
-
Marmolada z jabłek
-
Jabłka do słoików
-
Wino z jabłek
-
Kompot z jabłek na zimę
-
Sok z jabłek na zimę
-
Kompot jabłkowy
-
Konfitura z jabłek
-
Mus jabłkowy Thermomix
-
Sałatka z czerwonej kapusty do słoika
-
Powidło z jabłek bez cukru
-
Kompot z jabłek do słoików
-
Mus z gruszek
-
Smażone jabłka do słoików
-
Przetwory z jabłek
Więcej informacji na temat marmolady różanej
Marmolada różana to bardzo dobry pomysł na pyszny dodatek do kanapek lub słodkich deserów. Smaczna marmolada to produkt bardzo gęsty przygotowywany na bazie jabłek i śliwek. Do marmolady dodać można także inne owoce, które wzbogacą jej smak. Przepis na marmoladę różaną jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia marmolady potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: jabłka, śliwki, płatki róży, cukier, sok z cytryny.
Jak zrobić marmoladę różaną? Jabłka obierz ze skórki i oczyść z gniazd nasiennych. Pokrój jabłka w kostkę. Wydryluj śliwki. W garnku umieść jabłka, dodaj śliwki, wsyp cukier i płatki róż. Wlej wodę i duś pod przykryciem przez 2-3 godziny. Mieszaj co jakiś czas, aby marmolada się nie przypaliła. Na koniec dodaj sok z cytryny i wymieszaj. Marmoladę wystudź. Słoiki sparz wrzątkiem i przełóż marmoladę do słoików. Za pasteryzuj i odstaw w chłodne suche miejsce.
Śliwki zawierają spore ilości błonnika oraz pektyn, dzięki temu wspomagają trawienie i pracę układu pokarmowego. Dzięki zawartości pektyn śliwki idealnie nadają się na przetwory takie jak dżemy i konfitury, pektyny sprawiają, że nie potrzeba dodawać do nich cukru. Są bogatym źródłem witaminy C, witaminy A, potasu, fosforu i magnezu. Fosfor jest pierwiastkiem niezbędnym do budowy kości i zębów. Śliwki mają niski indeks glikemiczny i są niskokaloryczne. Sprawdzają się więc w dietach osób chorych na cukrzycę oraz w żywieniu osób odchudzających się. Płatki róż najlepiej zbierać samodzielnie w okresie letnim. Płatki róż powinny być wolne od oprysków, więc najlepiej zbierać płatki róż dziko rosnących. Dzięki olejkom eterycznym marmolada nabierze cudownego aromatu.
Podsumowując najlepsza marmolada do deserów jest prosta do przygotowania. Domowa, pyszna marmolada to tradycyjny dodatek do pączków. Różaną marmoladę można dodawać także do lodów oraz ciast i rogalików drożdżowych. Marmolada na zimę to świetny pomysł na zachowanie letnich owoców w słoiku. To, ile cukru dodać zależy jedynie od twoich preferencji smakowych.
Alergeny w marmoladzie różanej
Lista alergenów dla marmolady różanej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na marmolada różana
Wartości odżywcze marmolady różanej
Marmolada różana to bardzo słodki domowy wyrób. Zawiera ona dużą ilość cukru, który gwałtownie podnosi poziom glukozy we krwi. Nie powinny go spożywać osoby chorujące na cukrzycę.
Energia i białka
(270g)
Węglowodany
(270g)
Tłuszcze
(270g)
Witaminy
(270g)
Składniki mineralne
(270g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.