Marchewka w słoikach
- Marchewka - 20 dużych sztuk (2000 g)
- Cukier - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
Przepis na marchewkę w słoikach krok po kroku
Do garnka wlej 4 szklanki wody, dodaj cukier oraz 2 płaskie łyżki stołowe soli kamiennej. Składniki dokładnie wymieszaj i zagotuj.
Marchew obierz, pokrój w kostkę i ułóż do wyparzonych słoików.
Marchew zalej gorącą zalewą, aby w całości była przykryta. Słoiki zakręć.
Marchew pasteryzuj przez około 25 minut od momentu zagotowania się wody.
Więcej informacji na temat marchewki w słoikach
Marchewka w słoikach to doskonała na pyszne, domowe przetwory. W dalszej części dowiesz się jak konserwować marchew na zimę. Marchew w słoikach warto wykorzystać do przygotowania pysznego dodatku do obiadu - można podsmażyć ją na maśle lub ugotować z dodatkiem groszku w lekko osolonej wodzie. Przepis na marchewkę do słoików jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania przetworów potrzebne będą następujące produkty: marchew, cukier, sól kamienna oraz woda.
A jak zrobić marchewkę w słoikach? Do garnka wlej 4 szklanki wody, dodaj cukier oraz 2 płaskie łyżki stołowe soli kamiennej. Składniki dokładnie wymieszaj i zagotuj. Marchew obierz, pokrój w kostkę i ułóż do wyparzonych słoików. Marchew zalej gorącą zalewą, aby w całości była przykryta. Słoiki zakręć. Marchew pasteryzuj przez około 25 minut od momentu zagotowania się wody.
Marchew jest produktem niskokalorycznym, dlatego będzie idealnym wyborem w diecie redukcyjnej. W marchwi znajdziemy wiele cennych składników odżywczych, zaliczymy do nich: antyoksydanty, błonnik, wapń, żelazo, potas, magnez, mangan, miedź, cynk, witaminę E, witaminę C oraz witaminy z grupy B. Marchewki swój kolor zawdzięczają karotenoidom, które są nierozpuszczalne w wodzie i wykazują działanie antyoksydacyjne. Dzięki zawartości związków takich jak witamina C i E oraz flawonoidów, które zaliczane są do silnych przeciwutleniaczy, zmniejsza się produkcja wolnych rodników - wpływa to na opóźnienie procesów starzenia się organizmu oraz zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Dodatkowo witamina C i beta-karoten przyczyniają się do obniżenia cholesterolu LDL, a co za tym idzie, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.
Podsumowując: wiesz już, jak zaprawić marchewkę do słoików. Marchew w słoikach świetnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu. Na jego bazie przygotujesz smaczną marchew z groszkiem. Produkty niezbędne do przygotowania przetworów dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w marchewce w słoikach
Lista alergenów dla marchewki w słoikach przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
W przepisie na marchewkę w słoikach nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- sól kamienna
Wartości odżywcze marchewki w słoikach
Marchewka w słoikach to świetna propozycja na przetwory na zimę. Marchew stanowi doskonałe źródło cennych składników odżywczych, dlatego warto spożywać ją przez cały rok.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.