Marchewka gotowana
- Marchewka - 4 średniej wielkości (1000 g)
- Masło - Łyżka masła (15 g)
- Natka pietruszki - Łyżeczka posiekanej natki (6 g)
Przepis na marchewkę gotowaną krok po kroku
Marchew dokładnie umyj, obierz i pokrój w plasterki pod kątek około 45 stopni, o grubości około 1 cm.
W garnku roztop masło, dodaj marchew, dużą szczyptę soli i pieprzu.
Zakryj garnek i duś pod przykryciem około 5 minut co jakiś czas mieszając.
Dolej 1/4 szklanki wody, przykryj i gotuj około 15-20 minut.
Marchew dopraw do smaku solą i dodaj posiekaną natkę pietruszki.
Więcej informacji na temat marchewki gotowanej
Marchewka gotowana do obiadu jest pysznym, warzywnym dodatkiem do obiadu, pełnym wartości odżywczych. Przepis jest banalnie łatwy i wystarczy parę chwil aby zrobić smaczny dodatek do obiadu.
Duszona marchewka jest skarbnicą związków odżywczych. Marchew swój wyjątkowy, pomarańczowy kolor zawdzięcza karotenoidom, które oprócz tego, że są barwnikami, są także silnymi przeciwutleniaczami. W marchwi występują witaminy z grupy B, witaminę E i witaminę K oraz związki mineralne, takie jak wapń, magnez, sód i potas. Dzięki temu marchew pozytywnie wpływa na poprawę wzroku, przeciwdziała miażdżycy, wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, pozytywnie wpływa na układ nerwowy oraz produkcję kolagenu. Mimo wysokiego indeksu glikemicznego duszonej marchwi warto włączyć ją do diety, ze względu na zawartość witaminy E i witaminy K, które zapobiegają rozwojowi cukrzycy typu II. Oprócz tego, marchew wpływa na poprawę wyglądu skóry oraz opóźnia procesy starzenia się organizmu.
Surówka z gotowanej marchewki komponuje się z wieloma daniami. Sztandarowym połączeniem są kotlety mielone z wieprzowiny z dodatkiem duszonej marchewki z groszkiem. Jednak sama gotowana marchewka bez dodatku groszku, będzie świetnie smakować. Warto ją także wypróbować z kotletami mielonymi z indyka czy kotletem schabowym. Idealnie pasuje do wegetariańskiego kievu, który bez niej traci swój urok. Duszona marchewka będzie idealnie pasowała również do pieczeni. Wtedy możesz wykorzystać małe marchewki, które kupisz świeże lub mrożone w każdym supermarkecie. Nie musisz ich kroić, proces gotowania będzie trwał trochę dłużej jednak ich estetyczny wygląd przyozdobi talerze podczas świątecznego obiadu.
Marchewka na obiad będzie świetnym wyborem aby przekonać dzieci do jedzenia warzyw. Jej słodki smak zachęci każdego małego niejadka.
Duszona marchew jest uniwersalnym dodatkiem do obiadu, sprawdzi się na każdą okazję i praktycznie do każdego typu dania obiadowego. Oprócz tego, przyrządzając ją, dostarczysz wiele wartościowych składników odżywczych.
Alergeny w marchewce gotowanej
Lista alergenów dla Marchewki gotowanej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze marchewki gotowanej
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.