Mamałyga
- Kasza kukurydziana (400 g)
- Mleko 1,5% (100 ml)
- Masło (15 g)
- Bryndza ser (50 g)
Przepis na mamałygę krok po kroku
Zagotuj mleko z 0,5 l wody w garnku.
Dodaj 0,5 łyżeczki soli, wrzuć 4 łyżki kaszy. Gotuj 5 minut, następnie wsyp resztę kaszy i gotuj na małym ogniu przez 30 minut, często mieszając.
Zdejmij garnek z ognia, dodaj masło, połowę bryndzy i sporą szczyptę mielonego pieprzu.
Wszystko dokładnie wymieszaj na gładką masę.
Przełóż na talerz i pokrusz na wierzch resztę bryndzy.
-
Polenta
-
Pasztet z cukinii
-
Sałatka z brokułem
-
Kleik ryżowy
-
Pizza margherita
-
Szybka pizza
-
Placki z cukinii i marchewki
-
Pizza na suchych drożdżach
-
Lasagne ze szpinakiem
-
Fasola szparagowa z bułką tartą
-
Jajecznica na parze
-
Tortilla z jajecznicą
-
Fluffy pancakes
-
Jajka w sosie koperkowym
-
Ryż z pieczarkami
-
Pasta jajeczna ze szczypiorkiem
-
Placki z jogurtem greckim
-
Pieczarki panierowane
-
Kolacja bez mięsa
Więcej informacji na temat mamałygi
Mamałyga to rumuńskie danie tradycyjne przygotowywane z kaszy kukurydzianej gotowanej w mleku oraz wodzie z dodatkiem masła i sera bryndza. Huculska kulesza, bo tak tradycyjnie nazywa się to danie, to tradycyjny posiłek pasterski. Jego głównym celem było nasycić pasterzy.
Rumuńska mamałyga to danie niesamowicie łatwe i proste w przygotowaniu. Składa się z kilku składników, których najwyższa jakość sprawia, że danie jest pyszne i wyjątkowe w smaku. Kasza kukurydziana jest jedną z najbardziej kalorycznych kasz, dodatek bryndzy, masła i mleka sprawia, że potrawa jest naprawdę pożywna, sycąca i dostarcza sporo kalorii do pracy czy aktywności fizycznej. Kasza kukurydziana jest najmniej popularną kaszą w naszej kuchni. Jest on źródłem wielu substancji odżywczych, takich jak potas, fosfor, wapń, magnez, cynk, żelazo, sód witamina A i witamina E. Kasza kukurydziana zawiera także sporo błonnika oraz jest bezglutenowa. Kasza ta jest także dobrym produktem w diecie łatwostrawnej, jest sycącą i nie obciąża przewodu pokarmowego. Spożywania kaszy kukurydzianej do minimum powinny ograniczyć osoby chorujące na cukrzycę czy insulinooporność, ponieważ posiada ona wysoki indeks i ładunek glikemiczny.
Przepis na mamałygę to jeden z łatwiejszych i szybszych przepisów na sycące danie. Jak ugotować mamałygę? To bardzo łatwe wystarczy zagotować mleko z wodą, w którym następnie należy ugotować kaszę z dodatkiem masła, a następnie połączyć z bryndzą oraz przyprawami. Mamałygę możesz przygotować w wersji półpłynnej lub bardzo gęstej tak jak polentę. Mamałyga jest samodzielnym daniem, jednak możesz podać ją jako dodatek do pieczonych mięs. Dokładnie jak zrobić mamałygę dowiesz się z przepisu, gdzie każdy etap przygotowania jest szczegółowo wytłumaczony.
Mamałyga to wyjątkowe danie, które warto wypróbować chociaż raz w życiu. Idealnie sprawdzi się w mroźne, zimowe wieczory, kiedy potrzebujemy więcej energii.
Alergeny w mamałydze
Lista alergenów dla mamałygi przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 1,5%
- Masło
- bryndza ser
Wartości odżywcze mamałygi
Mamałyga to delikatne i lekkie danie kuchni regionalnej. Idealnie sprawdzi się jako sycący posiłek nawet w diecie łatwo strawnej.
Energia i białka
(486g)
Węglowodany
(486g)
Tłuszcze
(486g)
Witaminy
(486g)
Składniki mineralne
(486g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.