Makrela w sosie pomidorowym
- Makrela (200 g)
- Przecier pomidorowy bez soli (150 g)
- Cebula - 1 sztuka (105 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na makrelę w sosie pomidorowym krok po kroku
Cebulę pokrój w kostkę a 2 ząbki czosnku posiekaj.
Podsmaż cebulę z czosnkiem na oliwie.
Dodaj przecier pomidorowy, 1 łyżeczkę bazylii, do smaku sól i pieprz i zagotuj sos.
Do sosu włóż filety z makreli i duś pod przykryciem, na wolnym ogniu, około 10-15 minut.
Więcej informacji na temat makreli w sosie pomidorowym
Makrela w sosie pomidorowym jest niezwykle aromatyczna i zdrowa. Ryby zawierają w sobie kwasy tłuszczowe DHA i EPA, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Kwasy omega-3 pełnią wiele bardzo istotnych funkcji w organizmie wpływając na:
- pracę układu sercowo-naczyniowego,
- wzrost poziomu tak zwanego „dobrego” cholesterolu (HDL), a także obniżanie poziomu cholesterolu LDL, czyli „złego” cholesterolu,
- zapobieganie powstawania zakrzepów,
- ułatwiają gojenie się ran,
- prawidłową pracę mózgu i centralnego układu nerwowego. Szczególną uwagę przywiązuje się do ich zapobiegania chorobom neurodegeneracyjnym, dlatego zalecane jest, aby dbać o ich odpowiednią ilość u osób starszych,
- syntezę hormonów,
- pracę układu odpornościowego,
- przeciwdziałanie zmianom nowotworowym,
- rozwój układu nerwowego na etapie życia płodowego i wczesnego dzieciństwa,
- łagodzenie stanów zapalnych, dlatego osoby z chorobami, w których występuje stan zapalny, jak Hashimoto, RZS, PCOS, powinny szczególnie zwrócić na nie swoją uwagę,
- poprawę nastroju,
- stan włosów, skóry i paznokci.
Zalecane jest spożycie 2-3 porcji ryb tygodniowo. Niestety wiele osób nie zwraca uwagi na to zalecenie, a jak widzisz kwasy omega-3, które są w nich zawarte, są bardzo ważne dla organizmu. Makrela ma jednak także wadę, jaką jest kumulacja rtęci, dlatego nie jest zalecana kobietom w ciąży i dzieciom.
Skoro wiesz już, że warto jeść ryby, to przejdźmy do tego, jak zrobić makrelę w sosie pomidorowym. Zaczynamy od przygotowania sosu. Sos robimy z przecieru pomidorowego, cebuli i przypraw. Świetnie sprawdzi się bazylia, czosnek i pieprz z solą. Taki sos zagotowujemy i wkładamy filet z makreli i dusimy na wolnym ogniu, pod przykryciem około 10-15 minut. Dzięki temu ryba będzie ugotowana oraz nabierze smaku sosu pomidorowego. Gotową rybę możesz podawać, na przykład z kaszą oraz sałatką, żeby uzyskać pyszny, zbilansowany posiłek. Taka domowa makrela w pomidorach jest znacznie lepsza niż gotowe konserwy rybne. Jak widzisz, przepis na makrelę w sosie pomidorowym jest bardzo prosty.
Alergeny w makreli w sosie pomidorowym
Lista alergenów dla makreli w sosie pomidorowym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Makrela
Wartości odżywcze makreli w sosie pomidorowym
Makrela w sosie pomidorowym to zdrowa potrawa, lecz ze względu na kumulacje rtęci w tej rybie kobiety w ciąży i dzieci powinny zamienić ją, np. na halibuta.
Energia i białka
(225g)
Węglowodany
(225g)
Tłuszcze
(225g)
Witaminy
(225g)
Składniki mineralne
(225g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.