Przepis na makówki śląskie krok po kroku

Składniki dla 4 porcji
Liczba porcji:

Do dużej miski włóż połowę masy makowej.

Bułkę pokrój w plastry i przełóż je do dużej miski.

W rondelku podgrzej mleko i przelej je do bułki.

Pieczywo mocz przez chwilę. Następnie ułóż je na masie makowej

Na wierzch bułek wyłóż kolejną część masy makowej.

Całość schładzaj przez godzinę w lodówce.

Makówki śląskie podane na talerzyku.
makówki śląskie
Koszt przygotowania dania
12.00 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
839 kcal
Liczba alergenów w daniu
2
87

Makówki śląskie - cechy przepisu

Rodzaj dania:
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
 • Od autora
 • Wartości odżywcze
 • Alergie
 • Koszt potrawy

Więcej o makówkach śląskich

Makówki śląskie to prosty przepis na tradycyjne danie, które nie tylko wspaniale smakuje, ale również pięknie się prezentuje. To danie dobre nie tylko na święta. Choć to danie, które robi się głównie na wigilię, może z powodzeniem zostać wprowadzone na co dzień. To ze względu na pyszny smak. To zdecydowanie wspaniały wybór dla wszystkich miłośników maku w każdej postaci.

Przepis na makówki śląskie to doskonały pomysł na pyszne danie, które zaskakuje ciekawym smakiem. To dobre rozwiązanie dla osób, które szukają prostych przepisów na słodkie, tradycyjne dania. Całość przygotowana zgodnie z recepturą zajmuje tylko kilka minut i uda się nawet początkującemu kucharzowi. To dlatego, że przepis na pyszne makówki jest niezwykle łatwy. Do przygotowania potrzeba tylko kilku produktów. Choć w większości tradycyjnych przepisów masę makową robi się samemu od podstaw, to jednak dużo łatwiej jest skorzystać z gotowej opcji. Najlepiej wybrać masę makową z bakaliami, która nie tylko lepiej się prezentuje, to jeszcze jest dużo smaczniejsza. Masę makową można dostać bez problemu w każdym sklepie, zwłaszcza przed świętami. Użycie gotowej opcji skraca czas przygotowania do maksymalnie 20 minut, dzięki czemu może stanowić awaryjny posiłek.

Jeśli zastanawiasz się jak zrobić makówki śląskie, by były smaczne, domowe i proste, to ten łatwy przepis sprawdzi się doskonale. Powstają z niego najlepsze makówki. W dodatku wszystkie składniki na pewno masz już w domu. Można je zrobić na dwa sposoby. Najpopularniejszy jest z dodatkiem mleka, choć w wersji bardzo postnej można je stworzyć również na wodzie. W tym przepisie robi się je na mleku. Dzięki temu całość ma lepszy i bardziej słodki smak. To jednak opcja, która nie sprawdzi się na diecie wegańskiej, w tym wypadku lepiej pozostać przy klasycznej wersji, bardzo postnej. Można też zamienić mleko na napój roślinny, by uzyskać podobny efekt, do tego z receptury. Bułki nie należy maczać w mleku zbyt długo, by się nie rozpadła. Ta potrawa wigilijna, która charakterystyczna jest tylko dla niektórych rejonów Polski, a głównie śląska, zachwyca słodkim smakiem.

Wartości odżywcze makówek śląskich

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(363g)
Energia (kalorie)
231.28 kcal
839.53 kcal
Białko
5.01 g
18.18 g

Węglowodany w makówkach śląskich

Na 100g
Na porcję
(363g)
Węglowodany
39.06 g
141.78 g
Węglowodany przyswajalne
35.51 g
128.92 g
Błonnik (nieprzyswajalne)
3.54 g
12.87 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(363g)
Tłuszcz
6.79 g
24.64 g
Cholesterol
2.76 mg
10.01 mg

Składniki mineralne w przepisie na makówki śląskie

Na 100g
Na porcję
(363g)
Sód
90.03 mg
326.83 mg
Wapń
264.28 mg
959.32 mg
Żelazo
1.87 mg
6.80 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny makówek śląskich 87
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w makówkach śląskich

Lista alergenów dla makówek śląskich przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

 • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
  • masa makowa
  • Bułka pszenna
 • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
  • Mleko 2%

Cena przygotowania makówek śląskich

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Masa makowa
850 g
10.00
Za 850,0 g
Liczba opakowań 1
10.00
Za 850 g
Bułka pszenna
100 g
0.60
Za 80,0 g
Liczba opakowań 2
0.75
Za 100 g
Mleko 2%
500 ml
2.50
Za 1000,0 ml
Liczba opakowań 1
1.25
Za 500 ml
Koszt składników
13.70
Jak oceniasz przepis na makówki śląskie
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 0,0% osób