Makowiec zawijany
- Masa makowa (500 g)
- Białko jajka - 2 białka (2 szt.)
- Mąka pszenna typ 550 - 3 i 1/2 szklanki (470 g)
- Drożdże świeże - 1/3 opakowania (33 g)
- Żółtko jajka - 5 żółtek (5 szt.)
- Sól - 1/3 łyżeczki (2 g)
- Mleko 2% - 1/2 szklanki (130 ml)
- Masło - 1/2 kostki (100 g)
- Cukier - 2/3 szklanki (130 g)
- Mak niebieski - 6 łyżek (60 g)
- Cukier puder - 2 szklanki (250 g)
Przepis na makowiec zawijany krok po kroku
Masło roztop w mikrofalówce i pozostał do ostygnięcia.
Drożdże rozkrusz do ciepłego mleka. Następnie dodaj 1 łyżkę cukru i 2 łyżki mąki. Dobrze wymieszaj (nie powinno być żadnych grudek). Rozczyn przykryj ściereczką i odstaw na 10-15 min.
Do innej miski przesiej mąkę, a potem dodaj do niej szczyptę soli, 5 żółtek, cukier oraz rozczyn. Wstępnie wymieszaj składniki szpatułką, a potem wyrób ciasto ręcznie na jednolitą masę. Dodaj ostudzone masło i wyrabiaj ciasto przez ok. 10 min.
Ciasto odłóż do miski i przykryj ściereczką. Odstaw na 60 min w ciepłe miejsce.
Masę makową umieść w misce.
Białka ubij na sztywną pianę. Następnie przełóż je do miski z makiem i delikatnie wymieszaj szpatułką.
Ciasto drożdżowe podziel na dwie części. Pierwszą z nich rozwałkuj i umieść na niej masę makową (pamiętaj o zostawieniu tzw. ramki). Następnie zawiń ciasto w rulon. Z drugim kawałkiem ciasta postęp w ten sam sposób.
Makowiec zawiń w papier do pieczenia, ale w środku pozostał 1,5 cm wolnej przestrzeni. Makowce umieść na blaszce do pieczenia.
Piekarnik nagrzej do 190 stopni (grzanie góra-dół). Makowce piecz ok. 40-45 min.
Gdy ciasto będzie gotowe i wystudzone, przygotuj lukier. Do miseczki wlej 4 łyżki ciepłej wody i wsyp cukier puder. Całość dobrze wymieszaj.
Kiedy konsygnacja lukru będzie jednolita, możesz posmarować makowiec. Następnie posyp ciasto suchym makiem.
-
Makowiec
-
Makowiec japoński
-
Strucla makowa
-
Strucel makowy
-
Makowiec na kruchym spodzie
-
Seromak
-
Makowiec z jabłkami
-
Ciasto z mascarpone i kajmakiem
-
Makowiec z jabłkiem
-
Seromakowiec z gotowej masy makowej
-
Makowiec zawijany z gotowej masy makowej
-
Wilgotny makowiec na kruchym spodzie
-
Makowiec japoński z puszki
-
Makowiec drożdżowy
-
Makowiec na biszkopcie
-
Ciasto z makiem z puszki
-
Masa makowa z mielonego maku
-
Makowiec gwiazda
-
Makowiec
Więcej informacji na temat makowca zawijanego
Makowiec zawijany to ciasto, które najczęściej przygotowuje się na święta. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten pyszny deser zrobić bez żadnej okazji. Warto zapisać sobie ten sprawdzony przepis, aby zawsze mieć go pod ręką, gdy przyjdzie pora na przygotowanie makowca.
Jak zrobić makowiec zawijany? Przepis na makowiec zawijany nie jest bardzo prosty, ale warto pokusić się na jego zrobienie. Jest to drożdżowy deser, więc należy przygotować ciasto drożdżowe. Świeże drożdże trzeba wcześniej wyciągnąć z lodówki (muszą mieć temperaturę pokojową). Można je rozkruszyć tylko do ciepłego mleka. Jeśli dodasz je do gorącego płynu (wody lub mleka), to je zabijesz i rozczyn będzie trzeba zrobić od nowa.
Możesz zdecydować się na zrobienie domowej masy makowej. Do jej przygotowania potrzebna będzie maszynka do mielenia mięsa i nakładka z drobnymi oczkami, ponieważ mak należy zmielić dwukrotnie. Jednak wcześniej należy umieścić go w misce i zalać wrzątkiem. Wrzątek musi go całkowicie przykryć. Gdy woda ostygnie, mak należy odsączyć za pomocą ściereczki lnianej. Do masy makowej należy dodać dodatki według własnego uznania. Mogą to być: migdały, miód, aromat migdałowy, rodzynki, orzechy włoskie, miękkie masło, rum, cukier trzcinowy lub biały, otarta skórka z cytryny lub pomarańczy. Na koniec masę makową należy wymieszać z ubitymi białkami.
Makowiec wyjdzie dobry także z gotowej masy makowej. Jeżeli jednak jest ona zbyt wodnista, możesz dodać do niej bułkę tartą. Dobrym sposobem na to, aby pozbyć się nadmiaru wody z masy makowej, jest przełożenie jej na patelnie i podsmażenie jej na małym ogniu. Jeżeli uważasz, że w gotowej masie jest zbyt mało orzechów lub rodzynek, śmiało możesz je dodać. Należy pamiętać także o dodaniu do masy ubitych białek. Dzięki temu masa makowa przylega do upieczonego ciasta i nie odchodzi od brzegów w czasie krojenia.
W tym przepisie został wykorzystany lukier zrobiony z wody i cukru pudru. Możesz do niego dodać skórkę z cytryny, limonki lub pomarańczy. Możesz też pokusić się na zrobienie lukru z kilku łyżek soku z cytryny i dużej ilości cukru pudru. Taki lukier będzie nieco mniej słodszy. Możesz także zdecydować się na wykonanie lukru królewskiego. Jest on bardzo gęsty. Do jego przygotowania potrzebne będą: białka jajka, cukier puder, sok z cytryny. Należy pamiętać o tym, aby wcześniej sparzyć jajka wrzątkiem, aby pozbyć się bakterii. Tradycyjny makowiec możesz ozdobić tylko cukrem pudrem.
Alergeny w makowcu zawijanym
Lista alergenów dla makowca zawijanego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- masa makowa
- Mąka pszenna typ 550
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Białko jajka
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
Wartości odżywcze makowca zawijanego
Energia i białka
(110g)
Węglowodany
(110g)
Tłuszcze
(110g)
Witaminy
(110g)
Składniki mineralne
(110g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.