Makowiec z kruszonką
- Mąka pszenna typ 550 - 300 g do ciasta i 120 g do kruszonki (420 g)
- Masło - 200 g do ciasta i 100 g do kruszonki (200 g)
- Cukier - 70 g do ciasta i 70 g do kruszonki (140 g)
- Jajko (2 szt.)
- Masa makowa (900 g)
- Cukier wanilinowy - 1 opakowanie (16 g)
Przepis na makowiec z kruszonką krok po kroku
Masło posiekaj z mąką.
Dodaj jajka i cukier i szybko zagnieć ciasto.
Owiń ciasto folią i odstaw na 20 minut do zamrażarki lub na godzinę do lodówki.
Składniki na kruszonkę (mąka, masło, cukier i cukier wanilinowy) rozetrzyj w palcach.
Rozgrzej piekarnik do 180 stopniach C.
Schłodzone ciasto rozwałkuj i przełóż do blachy wyłożonej papierem do pieczenia.
Na ciasto wyłóż masę makową i posyp kruszonką.
Piecz w 180 C, przez 50 minut.
-
Makowiec
-
Makowiec japoński
-
Makowiec zawijany
-
Strucla makowa
-
Strucel makowy
-
Makowiec na kruchym spodzie
-
Seromak
-
Makowiec z jabłkami
-
Ciasto z mascarpone i kajmakiem
-
Makowiec z jabłkiem
-
Seromakowiec z gotowej masy makowej
-
Makowiec zawijany z gotowej masy makowej
-
Wilgotny makowiec na kruchym spodzie
-
Makowiec japoński z puszki
-
Makowiec drożdżowy
-
Makowiec na biszkopcie
-
Ciasto z makiem z puszki
-
Masa makowa z mielonego maku
-
Makowiec
Więcej informacji na temat makowca z kruszonką
Makowiec z kruszonką to tradycyjne polskie ciasto, które jest częste na świątecznych stołach. To ciasto szczególnie kojarzy mi się ze świętami Bożego Narodzenia. U mnie w domu te święta nie mogą się odbyć bez makowca. Mój tata jest fanem makowców i ogólnie maku, dlatego jest to najważniejsze ciasto. Mając, w okresie okołoświątecznym, wszystkie składniki warto wypróbować ten łatwy i bardzo dobry deser. Składa się on z kruchego ciasta, warstwy makowej i kruszonki. Mój sprawdzony przepis na makowiec z kruszonką to nie tylko ładnie wyglądający, ale też smaczny deser.
Jak zrobić pyszny makowiec z kruszonką?
Zaczynamy oczywiście od przygotowania kruchego ciasta. Należy zacząć od wysypania mąki na stolnice i dodania pokrojonego, schłodzonego masła. Teraz, zamiast zagniatać je ręcznie, bierzemy nóż i siekamy masło z mąką. Można to też zrobić w malakserze lub blenderze kielichowym. Gdy masło jest już w bardzo drobnych kawałkach, dodajemy cukier i jeszcze chwilę siekamy. Dopiero na sam koniec po dodaniu jajek szybko zagniatamy ciasto dłońmi — dosłownie tylko chwilę, żeby zlepić składniki. Teraz ciasto zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki lub zamrażarki — ja korzystam z zamrażarki, żeby było szybko i dobrze schłodzone. Gdy ciasto się chłodzi, można zabrać się za kruszonkę. Robi się ja z zaledwie 4 składników. Jest to mąka, masło i cukier oraz cukier wanilinowy, dzięki czemu kruszonka i cały makowiec nabierają pięknego waniliowego aromatu. Jej przygotowanie jest banalnie proste i szybkie. Składniki wystarczy rozetrzeć w palcach i mamy gotową kruszonkę. Przepis na makowiec z kruszonką na kruchym spodzie już zbliża się ku końcowi, co tylko dowodzi, jak jest on szybki. Teraz już tylko wykładamy ciasto na blachę — możesz zetrzeć ciasto na tarce lub rozwałkować i ułożyć w blasze. Na ciasto wykładamy masę makową i posypujemy kruszonką. Całość wystarczy upiec w 180 stopniach Celsjusza i gotowe.
Wykorzystaj ten sprawdzony przepis i przygotuj pyszny, tradycyjny makowiec z kruszonką na kruchym spodzie.
Alergeny w makowcu z kruszonką
Lista alergenów dla makowca z kruszonką przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
- masa makowa
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze makowca z kruszonką
Makowiec z kruszonką ma wysoki indeks glikemiczny, dlatego najlepiej jeść go z umiarem.
Energia i białka
(112g)
Węglowodany
(112g)
Tłuszcze
(112g)
Składniki mineralne
(112g)
-
mąka pszenna,
masło,
cukier,
jajka,
cukier,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.