Makowiec z ciasta francuskiego
- Ciasto francuskie (500 g)
- Mak niebieski (250 g)
- Kandyzowana skórka z pomarańczy (50 g)
- Jajko (4 szt.)
- Masło - pół kostki (100 g)
- Orzechy włoskie (70 g)
- Cukier - pół szklanki (100 g)
- Miód (50 g)
- Suszona żurawina (50 g)
- Morele suszone (60 g)
Przepis na makowiec z ciasta francuskiego krok po kroku
Mak umieść w misce i zalej wrzątkiem.
Odstaw na 30 minut pod przykryciem.
Pokrój morele w kostkę.
Posiekaj orzechy włoskie.
Mak zmiel w maszynce do mięsa 3-krotnie.
Mak wymieszaj z masłem, jajkami i cukrem.
Dodaj do niego miód, suszone owoce, kandyzowaną skórkę z pomarańczy oraz posiekane orzechy włoskie.
Na płat ciasta francuskiego wyłóż masę makową i zwiń w rulon.
Umieść makowiec na papierze do pieczenia.
Wierzch ciasta posmaruj roztrzepanym z wodą jajkiem.
Piecz w nagrzanym do 180 st. C piekarniku przez 40 minut.
Makowiec wystudź i pokrój na porcje.
-
Makowiec
-
Makowiec japoński
-
Makowiec zawijany
-
Strucla makowa
-
Strucel makowy
-
Makowiec na kruchym spodzie
-
Seromak
-
Makowiec z jabłkami
-
Ciasto z mascarpone i kajmakiem
-
Makowiec z jabłkiem
-
Seromakowiec z gotowej masy makowej
-
Makowiec zawijany z gotowej masy makowej
-
Wilgotny makowiec na kruchym spodzie
-
Makowiec japoński z puszki
-
Makowiec drożdżowy
-
Makowiec na biszkopcie
-
Ciasto z makiem z puszki
-
Masa makowa z mielonego maku
-
Makowiec
Więcej informacji na temat makowca z ciasta francuskiego
Makowiec z ciasta francuskiego to bardzo dobry pomysł na pyszny dodatek do kawy i herbaty podczas spotkania z rodziną i znajomymi. Makowiec jest bardzo kruchy i idealnie sprawdza się dla osób lubiących kruche ciasto. Gotowe ciasto francuskie bardzo przyspiesza pracę w kuchni. Przepis na makowiec z ciasta francuskiego jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go upiec. Do zrobienia ciasta potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: ciasto francuskie, mak, kandyzowana skórka z pomarańczy, jajka, masło, orzechy włoskie, cukier, miód, cynamon, żurawina suszona, morele suszone.
Jak zrobić makowiec z ciasta francuskiego? Mak umieść w misce i zalej wrzątkiem. Odstaw na 30 minut pod przykryciem. Pokrój morele w kostkę. Posiekaj orzechy włoskie. Mak zmiel w maszynce do mięsa 3 krotnie. Mak wymieszaj z masłem, jajkami i cukrem. Dodaj do niego miód, cynamon, suszone owoce, kandyzowaną skórkę z pomarańczy oraz posiekane orzechy włoskie. Na płat ciasta francuskiego wyłóż masę makową i zwiń w rulon. Umieść makowiec na papierze do pieczenia. Wierzch ciasta posmaruj roztrzepanym z wodą jajkiem. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 40 minut. Makowiec wystudź i pokrój na porcje.
Orzechy włoskie są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Kwasy tłuszczowe omega 3 zawarte w orzechach mają dobry wpływ na obniżenie stężenia cholesterolu we krwi. Pomagają też zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego. Orzechy włoskie zawierają spore ilości wapnia, potasu i magnezu. Magnez bierze udział w procesie skurczu mięśni, jest substratem dla wielu enzymów, dzięki czemu wpływa na nasz metabolizm, reguluje poziom cukru we krwi oraz zapobiega osteoporozie u dorosłych. Suszone morele są wspaniałym źródłem błonnika pokarmowego, który wspiera pracę naszych jelit.
Podsumowując łatwe i szybkie ciasto z dodatkiem maku sprawdzi się idealnie jako zastępstwo tradycyjnego makowca na bazie ciasta drożdżowego. Prosty przepis można przygotować, wykorzystując gotową masę makową. Pieczony w piekarniku makowiec z gotowego ciasta jest bardzo chrupiący.
Alergeny w makowcu z ciasta francuskiego
Lista alergenów dla makowca z ciasta francuskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Ciasto francuskie
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Kandyzowana skórka z pomarańczy
- morele suszone
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze makowca z ciasta francuskiego
Makowiec z ciasta francuskiego to słodki domowy wyrób zawierający dużą ilość węglowodanów prostych. Podnoszą one dość szybko poziom glukozy we krwi, dlatego nie są odpowiednie dla osób mających zaburzenia gospodarki węglowodanowej.
Energia i białka
(145g)
Węglowodany
(145g)
Tłuszcze
(145g)
Witaminy
(145g)
Składniki mineralne
(145g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.